Manometr – co to jest i do czego służy?

9 sierpnia 2023 0

Autor:

Spis treści (kliknij aby szybko przejść)

Co to jest manometr?

Manometr służy przede wszystkim do mierzenia ciśnienia wody oraz gazów. Manometry używany jest głównie przez specjalistów, jednak może się także sporadycznie przydać w domowym warsztacie. Parametry, które wskazuje niekiedy okazują się niezwykle istotne. Warto więc posiadać choć podstawową wiedzę na temat manometru i jego działania, bo nigdy nie wiadomo, kiedy może okazać się potrzebny.

Do czego służy manometr?

Za sprawą swojej konstrukcji manometr może być wykorzystywany do mierzenia ciśnienia w ciepłownictwie, hydraulice, gazownictwie, kanalizacji, jak i wodociągach. Właśnie dlatego niekiedy stosowany jest również w domowym zaciszu do pomiaru ciśnienia powietrza lub wody. Manometr to bardzo popularne narzędzie pomiarowe, które stosuje się przy precyzyjnych pomiarach ciśnienia. To szczególnie istotne m.in. przy kontroli ciśnienia gazów, ponieważ nieprawidłowe działania mogą doprowadzić do wielu przykrych konsekwencji. Niskie ciśnienie może oznaczać, że w danym układzie wystąpiły jakieś nieszczelności, natomiast wysokie doprowadza do uszkodzenia całej instalacji. Z racji tego tak ważna jest regularna kontrola ciśnienia, gdyż wszelkie nieprawidłowości są ogromnym zagrożeniem dla badanej sieci.

Najpopularniejszym modelem jest jednak manometr do mierzenia ciśnienia wody, który używany jest na przykład w sytuacji, gdy zechcemy sprawdzić, czy jest ono odpowiednie dla wody płynącej w rurach mieszkania czy domu.

Budowa i rodzaje manometrów

Manometry dzielą się na trzy rodzaje. Rozróżnione zostały na podstawie budowy manometrów i są to:

Manometry membranowe – zbudowane są z okrągłych, zwiniętych membran, zaciśniętych między krawędziami dwóch kołnierzy oraz poddawane ciśnieniu, które działa na jedną stronę przepony. Odkształcenia, które wtedy powstają, oznaczają pomiar ciśnienia. Są one również przystosowane do pracy z dużymi przeciążeniami.

Manometr z rurką Bourdona – rurka ta ma przekrój owalny, ale ciśnienie, które napiera na jej wnętrze sprawia, że ulega ona zaokrągleniu. Naprężenie pierścienia ma wpływ na wygięcie rurki, natomiast jej końcówka wykonuje ruch oddziaływujący na wskazówkę, pokazująca na tarczy wartość ciśnienia. Tego typu manometry przeznaczone są do pomiarów, które nie przekraczają 6 barów.

Manometry puszkowe – używane są do mierzenia ciśnienia gazów o małej sile. Zbudowane są z dwóch zwiniętych membran, które są ze sobą złączone na całej długości obwodu. Ciśnienie oddziałuje na stronę wewnętrzną, natomiast powstający ruch odzwierciedla wskaźnik. To rozwiązanie ma jednak jedną wadę, którą jest niewielka odporność na wpływ większej mocy.

Przedstawione powyżej manometry to jedynie modele najczęściej wykorzystywane. Poza tymi trzema rodzajami warto również wyróżnić ciśnieniomierze dzwonowe, elektryczne, hydrostatyczne oraz tłokowe. Są one jednak stosowane dużo rzadziej.

manometry glicerynowe

Manometry ze względu na ciśnienie wskazywane oraz ciśnienie odniesienia

Manometry można także podzielić ze względu na ciśnienie wskazywane oraz ciśnienie odniesienia. Wyróżniamy więc:

Manometry absolutne – pokazują one ciśnienie w odniesieniu do próżni.

Manometry względne – określają wartość ciśnienia względem ciśnienia otoczenia (oraz większego od niego).

Manometry różnicowe – określają one różnicę ciśnień. To znaczy – jeśli oba ciśnienia w dwóch uszczelnionych komorach oddzielonych od siebie częścią pomiarową są równe, to wskaźnik nie wykaże żadnej różnicy. Gdy zaś jedno z ciśnień będzie wyższe, a drugie niższe, manometr pokaże wartość.

Jak działa manometr?

Wewnątrz manometru znajduje się mały metalowy bębenek. Kiedy mierzy się ciśnienie gazu lub płynu, ten metalowy ulega ściśnięciu. Ta różnica jest następnie przetwarzana na wskazanie na manometrze, co pozwala na odczyt wartości ciśnienia.

Jak podłączyć manometr?

Pozostało zastanowić się nad jedną ważną kwestią, a mianowicie jak zabrać się za umiejętne podłączenie manometru? Dla osób z odpowiednimi kompetencjami nie jest to zbyt skomplikowane. Charakterystycznym elementem montażowym są tzw. połączenia śrubowe. Kluczem do sukcesu jest to, aby manometry były montowane na sztywnych odcinkach rury (zapobieganie drganiom i zaburzeniom w dokonywaniu pomiarów) Dodatkowo każda rura dolotowa powinna być dokładnie przeczyszczona. Nie obejdzie się też bez fachowego dokręcenia śrub, dzięki czemu nie ograniczy się przepływu powietrza. Jak widać powinni za to odpowiadać fachowcy. Na całe szczęście manometry są uznawane za urządzenia pomiarowe o długiej żywotności i dość prostej konstrukcji. Najpierw trzeba je jednak prawidłowo dobrać do konkretnych warunków pracy (środowiskowych) i badanej instalacji. Wymaga to maksymalnego zaangażowania, więc w tym zakresie lepiej postawić na cierpliwość.

O czym pamiętać przy podłączeniu manometru?

– Zadbaj o to, aby manometr nie był narażony na bardzo wysokie temperatury (powyżej 60°C).

– Podczas montażu czy demontażu manometru nie obracaj jego obudowy.

– Kalibracja manometru zawsze odbywa się w pozycji pionowej i taka pozycja jest wymagana podczas podłączenia.

– Aby odczyt manometru był prawidłowy wskazane jest aby instalować urządzenia z dala od wibracji

Jak zmierzyć ciśnienie wody?

Jeśli zechcesz zmierzyć ciśnienie wody w kranie, na kranie musisz umieścić manometr, a następnie odkręcić wodę. Jeśli wskazówka pokazuje minimum 2 bary, ciśnienie jest w normie. Kiedy tak nie jest, najlepiej zgłosić się do hydraulika lub do firmy wodociągowej, która szybko będzie w stanie usunąć przyczynę problemu.

manometry suche

Jaki manometr wybrać?

Manometr najlepiej wybierać ze względu na zakres pomiaru, stąd też mierzone ciśnienie nie powinno być wyższe niż 75% zakresu. W przypadku gdy manometry mają być wykorzystywane do pomiarów w miejscach narażonych na drgania, lepiej wybrać urządzenia glicerynowe, które zalane są gliceryną (albo olejem M50).

Manometr cena

Jeśli jesteśmy przy wyborze odpowiedniego manometru, to ważna jest również cena. Manometry suche przeważnie kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu złoty natomiast cena manometrów glicerynowych waha się w przedziale 100-300zł.

W kolejnych artykułach opisujemy:

Jak zbudować układ pneumatyczny?

Rodzaje siłowników pneumatycznych

Zespół przygotowania sprężonego powietrza – co to jest, budowa

Jak wybrać elementy FRL (filtry, regulatory i smarownice)?

Regeneracja siłowników pneumatycznych

Próba szczelności instalacji sprężonego powietrza

Zawór szybkiego spustu – co to jest, zasada działania, jaki wybrać?

 

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco