Zintegrowany silnik krokowy – budowa, zastosowanie, zalety

25 marca 2019 0

Autor:

Zintegrowany silnik krokowy to rozwiązanie odkrywcze, posiadające szereg zalet. Rozpoczynając od znacznego zmniejszenia kosztów instalacji oraz okablowania, aż po zwiększenie odporności układu na wszelkie nieprawidłowości zewnętrzne. Przy tego rodzaju napędach krokowych sterownik zbudowany jest na silniku krokowym. Innowacyjny algorytm sterowania sprawia, że silniki działają płynnie, stosunkowo cicho i niezwykle precyzyjnie.

Budowa i charakterystyka silników krokowych

Warto wiedzieć, że silniki krokowe przeważnie instalowane są na maszynie, natomiast sterowniki umieszczane są w zupełnie innym, oddalonym miejscu, czyli w szafie sterującej. Z tego powodu należy połączyć te części kablem. Z powodu dużych odległości samo połączenie często jest droższe od samego silnika krokowego. Ma na to wpływ natura prądu, który go zasila. Nie należy do tego celu wykorzystywać wątpliwej jakości kabli, ponieważ mogą pojawiać się przez to istotne zakłócenia w połączeniu.

Do wyboru poza klasycznym rozwiązaniem są również zintegrowane silniki krokowe serii iST (Leadshine NEMA 17 i 23). Ich cechą charakterystyczną jest bardzo niewielki, poręczny rozmiar, który pozwoli zaoszczędzić przestrzeń montażową, a także znacznie obniżyć czas okablowania silnika. Co więcej, minimalizują one również koszty kabli, a także zmniejszają zakłócenia.

Zastosowanie i zalety silników krokowych

Istotną informacją jest fakt, że naturalną sytuacją w silnikach krokowych jest występowanie rezonansu w czasie ich pracy. Niestety, powstają przez to duże wibracje i hałas. Może to prowadzić także do gubienia kroków, co w efekcie doprowadzi do utyku silnika. Aby zminimalizować lub nawet całkowicie uniknąć tych nieprawidłowości można zaimplementować do niego algorytm sterowania prądem. Dzięki temu sterowniki będą kontrolowały częstotliwość występowania rezonansów, a następnie je tłumiły, zapewniając przy tym adekwatny moment obrotowy. Wykluczają przy tym niestabilność pracy silnika, dzięki czemu jakość wykonanej obróbki jest jeszcze lepsza.

Warto również zauważyć, że zintegrowane silniki krokowe umożliwiają bardzo dokładną kontrolę prądu, dzięki czemu możliwe jest obniżenie strat ciepła. W porównaniu do klasycznego napędu krokowego, temperatura silnika jest nawet o 20°C niższa. Co za tym idzie, można zaoszczędzić wiele energii, żywotność silnika jest dłuższa, a koszty naprawy niższe.

Producenci zintegrowanych silników krokowych zwracają uwagę na fakt, że doskonale sprawdzają się one w aplikacjach, które wymagają niewielkich rozmiarów, niehałasujących układów krokowych, płynnego ruchu, niskiego kosztu zakupu i wdrożenia. Mowa tu zwłaszcza o przyrządach laboratoryjnych, frezarkach dentystycznych, przecinarkach oraz grawerkach laserowych, a także w drukarkach 3D.

W innym naszym artykule opisujemy budowę, działanie i zastosowanie standardowych silników krokowych – https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/budowa-i-sterowanie-maszyn-cnc/silnik-krokowy-budowa-dzialanie-zastosowanie/

Serwonapęd a silnik krokowy?

 

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco