Wyłączniki silnikowe służą do rozdzielania, łączenia oraz zabezpieczenia obwodów prądowych z obciążeniem. Dodatkowo stanowią zabezpieczenie silników przed wystąpieniem zniszczenia z powodu zablokowanego rozruchu lub też wystąpienia zwarcia, przeciążenia czy braku jednej z faz w trójfazowych sieciach. Mają wyzwalacz termiczny, który chroni uzwojenie silnika oraz wyzwalacz elektromagnetyczny, który chroni przed zwarciem. Wyłączniki silnikowe samoczynne, wyposażone w bimetalowe wyzwalacze zwłoczne, zależne od prądu będą stanowiły naprawdę niezawodne rozwiązanie techniczne w zabezpieczaniu silników. Wyzwalacze wykazują czułość na zanik fazy, są też temperaturowo skompresowane.
Silniki i przewody doprowadzające zabezpiecza się wyzwalaczami zwarciowymi, ustawionymi na stałe 14x/u. Dodatkowo mamy rozruch silników w każdym rodzaju pracy. Czułe na zanikanie fazy, jak na przykład PKZM0 od marki Eaton, będą świetne do zabezpieczania silników EEx. By zabezpieczyć silnik, wyłączniki silnikowe musimy ustawić na prąd znamionowy silnika. Niesamowicie istotny w tym kontekście jest fakt sprawdzenia czułości na zanik fazy i prąd zwarciowy, trzeba określić wartości po których aparat nadal zachowuje sprawność. Na przykład wyłączniki silnikowe Eaton „przyjmą” prąd zwarciowy o wartości 100kA.
Wyposażenie poniżej będzie uzupełniało wyłączniki silnikowe w najrozmaitszych funkcjach:
– cewka wybijakowa
– cewka zanikowa
– standardowego typu styki pomocnicze
– sygnalizator wyzwolenia
Z zastosowaniem wyłączników silnikowych wiążą się dodatkowe zalety. Chronimy tu nie tylko silnik, ale także stycznik. Dzięki sporej odporności na zwarcia nie będziemy musieli odbezpieczać poszczególnych napędowych torów. W związku z tym trzeba pamiętać o instalowaniu wyłączników silnikowych przed stycznikiem.
Systemy wykorzystujące pracę wielosilnikową falownika, rekomendowane jest zastosowanie wyłączników silnikowych w celu zabezpieczenia poszczególnych silników. Przy tym warto zastosować styki pomocnicze, które poinformują system sterowania o wyzwoleniu zabezpieczenia. A także odpowiednią reakcję na występujący błąd.
Zapraszamy również do przeczytania:
Ogranicznik przepięć – podłączenie, co to jest, jak działa, budowa
Wyłącznik nadprądowy – jak dobrać, podłączenie, charakterystyka
Rozłącznik izolacyjny – co to jest, jak dobrać, budowa, zastosowanie
Łącznik krzywkowy – jak podłączyć, zasada działania
Osprzęt siłowy – co to jest, z czego się składa i do czego służy?