Wrzeciono CNC – jakie wybrać?

23 września 2021 0

Autor:

Operatorzy maszyn CNC są prawdziwymi profesjonalistami w swoim fachu i dużą wagę przykuwają zwłaszcza kiedy trzeba wybrać wrzeciono CNC. Brak doświadczenia może poskutkować popełnieniem rażącego błędu. Jednym z najpopularniejszych modeli są wrzeciona szczotkowe, które występują w plastikowej obudowie. Mają swoich zwolenników, jednak jeśli chodzi o obróbkę metali kolorowych i stali mogą się okazać się niewystarczające. Dobór wrzeciona CNC u profesjonalistów zależy w dużej mierze od charakteru realizowanego zadania. Przy trudniejszych pracach sprawdzają się bardziej specjalistyczne rozwiązania.

Profesjonalne wrzeciona CNC – komu są dedykowane?

Na rynku nie brakuje profesjonalnych wrzecion CNC. Są one dedykowane tym osobom, którym w pierwszej kolejności zależy na tym, aby wrzeciona zbyt szybko się nie zużywały i działały sprawnie. To wrzeciona bez szczotek w metalowych obudowach. Wykazują się solidnością, wytrzymałością i uniwersalnością. Nadają się do najbardziej skomplikowanych zadań, ponieważ są osadzone na ceramicznych łożyskach. Trudno je uszkodzić. Jeśli będą na nich pracować wyłącznie profesjonaliści można mieć pewność, że ich trwałość wyniesie około 10-12 lat. Długa żywotność wrzecion CNC to absolutna podstawa sukcesu i jeden z najważniejszych parametrów. Warto wiedzieć, na jakich kwestiach skupić się przy doborze tego typu produktów.

Wrzeciono CNC – przede wszystkim wartość obrotów

Analizując dostępne modele wrzecion CNC nie można zapominać o wartości obrotów. Do wyboru są m.in. takie wartości, jak:

– 12 tysięcy obrotów na minutę,

– 15 tysięcy obrotów na minutę,

– 18 tysięcy obrotów na minutę,

– 24 tysiące obrotów na minutę,

– 40 tysięcy obrotów na minutę.

Sterowanie obrotami jest banalnie proste, a więc profesjonaliści zajmą się tym od ręki. Wystarczy skorzystać z przemiennika częstotliwości. Jeśli zainteresowani zdecydują się na zastosowanie mniejszej wartości obrotów muszą mieć pełną świadomość tego, że przełoży się to jednocześnie na zdecydowanie mniejszą moc. Nie da się tego w żaden sposób ominąć.

Większa moc wrzecion CNC zależy głównie od średnicy łożysk. Im większa średnica, tym bardziej satysfakcjonująca moc. Przy tym należy mieć na względzie, że użytkownicy będą mieć styczność z mniejszą prędkością obrotową. Umiejętne dobranie wrzecion CNC wymaga sporej wiedzy teoretycznej i branżowego doświadczenia. Najlepiej jeśli zabierają się za to wykwalifikowani fachowcy. W przypadku obróbki drewna, materiałów kompozytowych, aluminium i laminatów warto wybierać wrzeciona CNC o wysokich obrotach. Takie rozwiązania nie sprawdzą się jednak przy tworzywach sztucznych i stali nierdzewnej.

Wrzeciono CNC – ważna rola mocy

Jak już zostało wspomniane kolejnym z istotnych parametrów jest moc wrzeciona CNC. W tym zakresie warto skupić się na dwóch podstawowych czynnikach:

– średnicy frezów,

– rodzaju zastosowanych materiałów.

Dokładne przeanalizowanie takich elementów doprowadzi do tego, że wrzeciono CNC zostanie dobrane z głową i nie popełni się w tej kategorii błędu. Najmniejsza moc wrzeciona sprawdzi się przy obróbce drewna, laminatów czy też tworzyw termoplastycznych. Zdecydowanie większej użytkownicy będą potrzebować przy stali nierdzewnej i kolorowych metalach. Warto to sobie kilka razy dokładnie przemyśleć, aby później nie trzeba było wymieniać zakupionych wrzecion CNC. Jeśli będą odpowiadać za to doświadczeni profesjonaliści można mieć pewność, że ryzyko popełnienia błędu zostanie zminimalizowane. Z pomocą umiejętnie dobranego wrzeciona CNC większość obróbek można wykonać bezproblemowo i w ekspresowym tempie.

W kolejnych artykułach opisujemy:

Silnik bezszczotkowy BLDC – co to jest, jak działa, zastosowanie, zalety

Jaki silnik do napędu wrzeciona?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco