Rodzaje przełączników w automatyce

5 marca 2022 0

Autor:

W przemyśle oraz automatyce można się spotkać z różnego rodzaju przełącznikami. Warto dowiedzieć się jakie konkretnie właściwości mają poszczególne typy przełączników i w jakich sytuacjach można z nich korzystać. Najmniej problemów będą z tym mieć doświadczeni fachowcy, ale taka wiedza przyda się też przeciętnym użytkownikom. Nie da się ukryć, że przełączniki to chętnie wykorzystywane urządzenia ręczne (niekiedy nożne), dzięki którym zainteresowani bez większych trudności sterują maszynami oraz systemem kontroli dostępu. Sprawdź najbardziej znane rodzaje przełączników.

Rodzaje przełączników elektrycznych

Podstawowe rodzaje przełączników, z którymi użytkownicy mają styczność w szeroko rozumianym przemyśle są tzw. przełączniki elektryczne. Można z nich korzystać w sytuacjach codziennych, ale też w bardzo specjalistycznych warunkach i środowiskach. Różnią się między sobą m.in. właściwościami oraz budową, dlatego trzeba posiadać na ich temat dość rozbudowaną wiedzę. Podstawowe rodzaje przełączników elektrycznych to:

– przełączniki tablicowe – jak wskazuje nazwa z ich pomocą można załączyć oraz wyłączyć tablice rozdzielcze. Są proste w użytkowaniu, nie sprawiają nikomu kłopotów, a do tego wykazują się niezawodnością. Bardzo często stosuje się je w obwodach głównych, jak i pomocniczych,

– przełączniki nożne – bardzo charakterystyczny typ przełącznika, niezwykle wygodne w obsłudze, a do tego usprawniające pracę na linii produkcyjnej,

– przełączniki przyciskane – jeden z najbardziej uniwersalnych rodzajów, ponieważ mogą występować w formie monostabilnej, jak i bistabilnej,

– mikroprzełączniki – to właśnie z ich pomocą zainteresowani sterują poszczególnymi parametrami elementów elektronicznych.

To tylko niektóre z popularnych podkategorii przełączników elektrycznych. Dużą uwagę przykłada się także do kilku innych typów, w tym m.in. do przełączników obrotowych, krzywkowych, suwakowych czy też dźwigniowych.

Typy przełączników – monostabilne i bistabilne

Przełączniki można dzielić na wiele rozmaitych kategorii, ale jednym z podstawowych podziałów jest wyróżnienie wersji monostabilnej i bistabilnej. Ma to związek z ich sposobem działania.

Przełączniki monostabilne działają na dość prostej zasadzie, ponieważ musi na nie oddziaływać jakiś element zewnętrzny. Jeśli tak nie jest, przełączniki w krótkim czasie powrócą do swojego naturalnego stanu.

Przełączniki bistabilne pozostają w niezmienionym stanie nawet w sytuacji, w której konkretny parametr zewnętrzny (wejściowy) przestanie na nie działać. To podstawowa różnica pomiędzy wskazanymi wyżej przełącznikami. Kluczowe jest to, aby poszerzać w tym zakresie własną wiedzę, co przełoży się później na brak problemów z dobieraniem odpowiednich przełączników do automatyki i przemysłu. Oczywiście w razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze można poprosić o wsparcie solidnych fachowców, dzięki którym przeciętni użytkownicy poznają podstawowe właściwości konkretnych rodzajów przełączników.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Wyłącznik różnicowoprądowy – czym jest i w jaki sposób działa?

Wyłącznik silnikowy – skuteczny sposób na zabezpieczenie silnika

Wyłącznik nadprądowy – jak dobrać, podłączenie, charakterystyka

Bezpieczniki, elementy zabezpieczające instalacje elektryczne

Rozłącznik izolacyjny – co to jest, jak dobrać, budowa, zastosowanie

Peszel do kabli – co to jest, rodzaje, zastosowanie

Licznik czasu pracy maszyny – co to jest, działanie, zastosowanie

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco