Dzielnik napięcia – co to jest, jak działa, zastosowanie

2 grudnia 2021 0

Autor:

Dzielnik napięcia to jeden z najchętniej wykorzystywanych układów w przypadku chęci podziału konkretnego źródła napięcia. Dzięki dzielnikowi można je podzielić na kilka mniejszych napięć, a cały proces przebiegnie sprawnie i bez problemów. Podstawowym rodzajem dzielników napięcia są dobrze znane rezystory. Wytworzone w ten sposób napięcia są w stanie zasilać różne mniejsze przedmioty.

Dzielnik napięcia – co to jest i jak działa?

Dzielnik napięcia składa się z pasywnych elementów elektrycznych i działają na zasadzie połączenia szeregowego. Nie jest to zbyt skomplikowana procedura, lecz najlepiej jeśli będzie kontrolowana przez odpowiednio przeszkolone osoby. Oprócz wspomnianych wyżej rezystorów wyróżnia się również kondensatory.

Podstawowe napięcie elektryczne wejściowe przy pomocy dzielnika napięcia jest podzielone na kilka napięć wyjściowych. Co najważniejsze suma takich napięć musi być równa napięciu wejściowemu. To bardzo istotna kwestia. Stosowanie dzielników napięcia jest jak najbardziej zasadne z tego względu, iż pozwalają na bezpieczne dokonywanie pomiarów wysokiego napięcia. 

Jeśli chodzi o najbardziej znane typy dzielników napięcia to obecnie zainteresowani mają styczność z dzielnikami: rezystancyjnymi (najprostsze układy, dzięki którym w krótkim czasie można zmniejszyć wartość prądu płynącego w konkretnym obwodzie), indukcyjnymi (nieocenione przy podziale napięcia przemiennego), pojemnościowo-rezystancyjnymi oraz pojemnościowymi (składają się z dwóch kondensatorów, nieco bardziej rozbudowane). Przy ostatecznym wyborze warto kierować się lekkością użytkowanej konstrukcji oraz materiałem wykonania.

Dzielnik napięcia – zastosowanie

Wymienione wyżej dzielniki napięcia są stosowane w różnych miejscach. Spore znaczenie ma oczywiście to, z jakiego typu dzielnika zechce się skorzystać. Aktualnie bardzo chętnie stosowanym dzielnikiem napięcia są potencjometry, które występują w dwóch wersjach:

– analogowej,

– cyfrowej.

Dzielnik napięcia znajduje uznanie w nowocześnie projektowanych układach audiofonicznych. Dzielniki napięcia mogą służyć np. do skutecznego regulowania głośności. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z nich w metrologii. Mogą być częścią woltomierzy. W ten sposób wszelkie pomiary będą niezwykle dokładne i dopasowane do indywidualnych wymagań użytkowników.

Alternatywnym rozwiązaniem jest wykorzystanie dzielników napięcia w procesie ładowania akumulatorów. Pełnią tym samym funkcję regulatora napięcia. Jak widać warto to sobie dokładnie zbadać i wybrać dla siebie najdogodniejsze rozwiązanie.

Zapraszamy również do przeczytania:

Przekaźnik półprzewodnikowy (SSR) – zasada działania, budowa, rodzaje

Ogranicznik przepięć – podłączenie, co to jest, jak działa, budowa

Wyłącznik nadprądowy – jak dobrać, podłączenie, charakterystyka

Rozłącznik izolacyjny – co to jest, jak dobrać, budowa, zastosowanie

Łącznik krzywkowy – jak podłączyć, zasada działania

Przekaźnik czasowy – zasada działania, budowa, rodzaje

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco