Co to jest Scada? – Do czego służy system i jak działa?

12 listopada 2022 0

Autor:

Co to jest SCADA?

System SCADA jest coraz bardziej rozpowszechniony, a to głównie ze względu na to, iż z ich pomocą można swobodnie kontrolować oraz nadzorować rozmaite procesy technologiczne. Dzięki temu zapobiega się wielu groźnym nieprawidłowościom i ogranicza się ryzyko występowania poważnych błędów oraz opóźnień. SCADA to również nowoczesne narzędzie do akwizycji danych, więc nikogo nie powinien dziwić fakt, że cały czas zyskuje na popularności. Czym jednak charakteryzuje się taki system i co trzeba o nim wiedzieć?

Jak działa system SCADA i do czego służy?

Na samym początku warto zastanowić się nad jedną kluczową kwestią, a mianowicie – jak działają systemy SCADA i za co są odpowiedzialne? Systemy zostały zaprojektowane w taki sposób, aby bezproblemowo wymieniać dane ze sterownikami. To właśnie w ten sposób użytkownik ma wgląd w stan konkretnego procesu technologicznego, a wyniki i funkcjonalności przedstawiane są mu w formie atrakcyjnej wizualizacji. Skutkuje to tym, iż użytkownicy z łatwością nadzorują rozpoczęte procesy i mają pełną kontrolę nad komponentami, z których korzysta się w trakcie ich realizowania. Jeśli tylko pojawi się jakaś nieprawidłowość, użytkownik jest o tym niezwłocznie informowany. Tym samym zyskuje ogromną szansę na szybką reakcję i uniknięcie poważnych kłopotów. Dodatkowo innowacyjne systemy SCADA mają za zadanie:

– archiwizować informacje technologiczne,

– dostarczać informacje na temat stanu poszczególnych urządzeń i komponentów,

– wskazywać pomiary i wysterowanie konkretnych urządzeń.

Jak widać, w dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez wydajnego systemu SCADA, jeśli chodzi o obracanie się w dziedzinie procesów technologicznych. W związku z tym należy zadbać o to, aby system działał w stu procentach poprawnie i był nadzorowany przez wykwalifikowane osoby.

SCADA vs HMI – jak to wygląda w praktyce?

SCADA to zaledwie jeden z przydatnych systemów, z którymi można się spotkać przy realizowaniu różnego rodzaju procesów technologicznych. Jednocześnie nie powinno się zapominać o panelach HMI, które działają na dość podobnej zasadzie. Czy między tymi narzędziami występują jakieś znaczące różnice? Warto się o tym przekonać na własnej skórze, aby wprowadzić w swoich zakładach jedynie nowoczesne i starannie zaprojektowane systemy, które będą w stu procentach dostosowane do przeprowadzanych procesów technologicznych. Panele HMI mają bardzo szerokie zastosowanie, ponieważ korzysta się z nich nie tylko podczas obsługiwania i kontrolowania rozmaitych maszyn produkcyjnych, ale też w codziennym życiu. Można je znaleźć m.in. w:

– mikrofalówkach,

– pralkach,

– samochodowych radiach,

– kasach samoobsługowych,

– klimatyzacji.

Dzięki wysokiej klasy panelom HMI nie ma najmniejszych problemów ze zmianą ustawień i parametrów klimatyzacji. Czym jednak odznaczają się wspomniane wyżej panele HMI? Ich tajemnica tkwi w skutecznej komunikacji z kontrolą postępu i systemem sterowania. Dzięki temu użytkownicy są informowani o wszystkich krytycznych sytuacjach, a do tego mają wgląd w stan procesu technologicznego i mogą go swobodnie nadzorować. Panele HMI są przeznaczone do wbudowania, ale nie będą odpowiedzialne za długoterminową akwizycję danych oraz tworzenie przydatnych raportów produkcyjnych (tak jak ma to miejsce w przypadku systemów SCADA). W związku z tym z paneli HMI korzysta się przy lokalnym wizualizowaniu stanu maszyn i procesów technologicznych, a z systemu SCADA przy monitorowaniu całego obiektu.

Zalety SCADA

Warto poznać odpowiedź na jeszcze jedno ważne pytanie, a mianowicie, dlaczego warto zainteresować się systemami SCADA? To właśnie dzięki tym rozbudowanym i funkcjonalnym narzędziom użytkownicy mogą kontrolować i monitorować przeprowadzane procesy technologiczne, z nadzieją, iż doprowadzą je do pomyślnego zakończenia (zgodnie z wcześniejszymi planami oraz zamiarami). Systemy SCADA zdobywają dużą grupę zwolenników, ponieważ:

– są starannie dopracowane,

– gwarantują przejrzystość wizualizacji i dostęp do raportów produkcyjnych,

– poprawnie odwzorowują rzeczywisty system,

– gwarantują podwyższenie poziomu bezpieczeństwa pracy,

– mają niebagatelny wpływ na trafność podejmowanych przez operatorów maszyn decyzji.

System SCADA – automatyzacja najważniejszych procesów technologicznych

Jak widać rozejrzenie się za systemami SCADA niesie za sobą wymierne korzyści, a finalnie może się to przełożyć na zadowalające wyniki finansowe. Oczywiście duże znaczenie w tym wszystkim ma zaangażowanie ze strony właścicieli zakładów oraz zatrudnionych w nich operatorów i pracowników. System SCADA to szansa na zwiększenie efektywności pracy i automatyzację najważniejszych procesów technologicznych. Jeśli jakiś zakład chce się rozwijać i zdobywać dużo nowych zleceń oraz nawiązywać ciekawe współprace biznesowo-handlowe, powinien jak najszybciej przetestować system SCADA. Dzięki niemu nie będzie trudności z zaplanowaniem produkcji oraz szybkim poznaniem przyczyn ewentualnych awarii i przestojów, tak aby można je było ekspresowo wyeliminować.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Enkoder – zasada działania, rodzaje, budowa

Panel HMI – co to jest i do czego służy?

Falownik – zasada działania, rodzaje, zastosowanie i budowa

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco