Bezpiecznik topikowy – jak działa, jak sprawdzić, wymiana

18 grudnia 2020 0

Autor:

Pierwszy bezpiecznik topikowy był stosowany już w XIX wieku. Te niepozorne elementy mają bardzo duży wpływ na ochronę odbiorników elektrycznych oraz elektronicznych. Zabezpieczają je przed skutkami przeciążeń instalacji, a także zwarć. Stosowanie bezpieczników topikowych, które są często nazywane korkami zmniejsza prawdopodobieństwo uszkodzenia odbiorników elektrycznych, a nawet ryzyko pożarów. Dowiedz się, jak działają bezpieczniki topikowe i jak je wymienić. Zapraszamy do lektury!

To Thomas Edison w roku 1880 opatentował bezpiecznik topikowy. Warto jednak pamiętać, że jako pierwszy zasadę działania tego komponentu opisał w 1773 roku Edward Nairne, który był konstruktorem znanym z tworzenia rozmaitych wynalazków, takich jak chociażby barometr rtęciowy, generator elektrostatyczny czy gumka do ścierania.

Jak działa i jak sprawdzić bezpiecznik topikowy?

Bezpiecznik topikowy występuje w dwóch wersjach. Pierwszy to bezpiecznik w formie instalacyjnej, który jest montowany w oprawie bakelitowej. Są to znane wszystkim korki elektryczne. Wkładkę topikową umieszcza się w oprawie bakelitowej. Jedna wkładka ma za zadanie chronić przed konsekwencjami związanymi ze zwarciami oraz przepięciami w jednym obwodzie elektrycznym. Druga wersja to bezpiecznik w formie aparatowej, który instaluje się w odbiornikach elektrycznych. Jest to szklana rurka o niewielkich rozmiarach. W jej wnętrzu umieszczony jest drucik.

Choć te dwa rodzaje bezpieczników topikowych mają inną budowę, działają tak samo. Dwa styki bezpiecznika topikowego połączone są drucikiem, który ma niezwykle cienki przekrój. W momencie gdy przez drut przepływa za duży prąd, zaczyna się on topić do momentu, w którym się przerwie. Wtedy powstaje łuk elektryczny, który jeszcze przez moment przewodzi prąd. By zapobiec tej sytuacji wykorzystuje się bezpieczniki, które oznaczone są symbolem FG. Ich konstrukcja sprawia, że powstanie łuku elektrycznego jest niemożliwe.

Wymiana bezpiecznika topikowego

Przepalenie się wkładki topikowej nie jest w stanie uchronić przed uszkodzeniem obwodów elektrycznych urządzenia. Ochroni jednak przed poważniejszymi konsekwencjami. Warto zatem pamiętać, że zużyty bezpiecznik topikowy trzeba wymienić na nowy. Jeśli będziesz to robić samodzielnie, zadbaj o to, by nowa cześć była dokładnie taka sama jak ta, którą chcesz wymienić. Istotne są przede wszystkim oznaczenia. Zwróć na nie uwagę, by nie pomylić na przykład bezpiecznika zwłocznego z szybkim, ponieważ ma to ogromne znaczenie dla prawidłowego działania tego elementu.

Podejmując temat wymiany bezpiecznika topikowego warto wspomnieć o watowaniu bezpieczników. Jest to bocznikowanie bezpiecznika kawałkiem drutu, czyli podstawowy błąd bardzo często popełniany przy naprawie bezpiecznika. Nie warto naprawiać tego elementu domowymi sposobami. Najlepiej od razu zainwestować w solidny bezpiecznik. Zwłaszcza, że nie jest on drogi.

Bezpieczniki szklane mogą Państwo kupić w naszym sklepie EBMiA.pl

W kolejnych artykułach opisujemy:

Bezpieczniki, elementy zabezpieczające instalacje elektryczne

Rodzaje bezpieczników elektrycznych

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco