Wykonanie gwintu wydaje się być trywialnym procesem obróbczym. W rzeczywistości jednak jest zupełnie inaczej, bowiem istnieją również gwinty, które trzeba wykonać w odpowiedniej tolerancji, tak zwane gwinty pasowane. Gwinty takie najczęściej wykorzystywane są w hydraulice siłowej, tam gdzie elementy mają kontakt z ciśnieniami, zarówno związanymi z cieczą jak i z powietrzem. Gwinty pasowane są wykorzystywane również tam, gdzie złącze gwintowane narażone jest na duże obciążenia.

Jak wykonać gwint pasowany?

Aby wykonać gwint pasowany niezbędne są odpowiednie gwintowniki maszynowe. Gwintów pasowanych nie wykonuje się ręcznie, ze względu na trudne odprowadzanie wióra oraz możliwość złamania gwintownika, co skutkuje koniecznością późniejszego rozwiercania otworu oraz gwintowania przy użyciu środka naprawczego do gwintów. Bez względu na to, czy stosuje się gwintowniki calowe, czy też metryczne, zasada gwintowania gwintów pasowanych jest niemalże identyczna. Ważne jest zachowanie precyzyjnej wielkości gwintu pod kątem średnicy oraz skoku. Dzięki temu, stosując później śruby pasowane, można zachować wysoki stopień szczelności i wytrzymałości.

Bardzo często gwinty pasowane mają uzwojenie drobnozwojowe. Oznacza to, że gwintowniki Fanar stosowane do tego rodzaju gwintowania muszą być specjalnie wykonane. Najbardziej istotne w gwintowaniu gwintów pasowanych jest odpowiednie odprowadzenie wióra. Można to uzyskać tylko poprzez właściwe nacięcie krawędzi nacinających gwint.

Precyzja gwintowania pasowanego zależy również od samego pozycjonowania gwintownika w stosunku do otworu. Dlatego wykonywanie gwintów tego typu na maszynach CNC znacząco poprawia jakość gwintu oraz stopień dokładności wykonanego otworu gwintowanego.

 

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco