Gwintowanie ręczne to ciężka praca. Jednak przy wielu detalach nie ma możliwości zastosowania gwintownika mechanicznego. To dotyczy również już gotowych maszyn, których nie ma możliwości założyć w całości na maszynę, aby umożliwić przegwintowanie kilku otworów. Tym samym, gwintowanie ręczne to stosunkowo często wykonywana czynność.

Przy tego typu gwintowaniu należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie odprowadzanie wióra. W tym celu na dwa obroty gwintownika dochodzi jedno cofnięcie o pół obrotu, wówczas wiór jest bardzo korzystnie odprowadzany.

Przy gwintowaniu ręcznym istotne jest również utrzymanie gwintownika w pozycji prostopadłej do gwintowanego otworu. Jest to bardzo istotne, ponieważ źle nacięty gwint spowoduje, że śruba zostanie niewłaściwie wkręcona. Oczywiście, stosowanie gwintowników ręcznych jest podyktowane tylko i wyłącznie pewnymi warunkami. Obecnie technologia pozwala już na profesjonalne wykonanie gwintowników ręcznych 1 oraz 2, nie ma konieczności wykonywania gwintownika w technologii 1, 2, 3. Dzięki temu oszczędza się sporą ilość czasu. Konieczne jest jednak wówczas gwintowanie w specjalnych smarach, co znacznie przyspiesza sam proces i zdecydowanie go upraszcza.

Bardzo dobrej jakości gwintowniki do wykonywania takich gwintów ma firma FANAR, które są w ofercie sklepu EBMiA. Jest to firma z wieloletnią tradycją specjalizująca się w wytwarzania narzędzi do gwintów.

Gwintownik FANAR DIN 352/3 M24 HSS-E-V INOX 6HX

W innym artykule opisaliśmy na czym polega gwintowanie maszynowe

 

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco