Wiele osób zaczynających swoją przygodę z gwintowaniem zastanawia się jak odpowiednio przeprowadzić operacje gwintowania, aby przebiegła ona prawidłowo i bezproblemowo. Chcemy, aby gwint był prosty bez przerw. Wpływ na to ma wiele czynników i elementów i ważna rzecz – każdy z nich ma wpływ na gotowy produkt.

Wskazówki gwintowania otworów, aby odpowiednio to przeprowadzić:

1. Z tabeli klasyfikacji materiałowej należy wybrać prawidłową geometrię gwintownika, gdzie pod uwagę bierzemy obrabiany materiał oraz oczywiście typ otworu.

2. Sprawdzamy przed przystąpieniem do gwintowania zamocowanie narzędzie. Musi być dobrze zamocowane, gdyż w przeciwnym wypadku może dojść do złamania gwintownika oraz do wykonania bardzo złej jakości gwintu, który będzie bezużyteczny.

3. Musimy wybrać właściwy rozmiar wiertła pod gwintownik. Służą do tego specjalne tabele. Upewnić się trzeba, że utwardzenie powierzchniowe materiały jest na minimalnym poziomie.

4. Prędkość skrawania musi być ustalona na podstawie narzędzi służących do tego lub na podstawie danych zawartych w katalogach.

5. Przy gwintowaniu musimy również zastosować odpowiednią ciecz, która ma za zadanie chłodzenie oraz smarowanie elementów gwintowanych.

6. Przy gwintowaniu zwróćmy uwagę, aby gwintownik wchodził w otwór równomiernym posuwem. Przy złym posuwie może to prowadzić do rozszerzenia gwintu. Głównie do tego dochodzi przy końcówce obrabianego otworu.

W innym naszym artykule opisujemy jak dobrać wiertło pod gwint.

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco