Gwinciarki pneumatyczne znajdują zastosowanie wszędzie tam gdzie istnieje potrzeba gwintowania dużej ilości otworów. Dzięki gwinciarce pneumatycznej możliwe jest bardzo szybkie i precyzyjne gwintowanie otworów w różnych materiałach. Gwint wykonany za pomocą takiej maszyny jest bardzo precyzyjny ponieważ maszyna zapewnia idealnie pionowe prowadzenie gwintownika oraz równomierne obroty podczas gwintowania całego gwintu. Dzięki specjalnej przystawce możliwe jest również gwintowanie otworów nie tylko w pionie ale w zakresie od od pionowego do poziomego położenia. Silnik pneumatyczny zastosowany w gwinciarce zapewnia odpowiedni moment obrotowy oraz minimalny czas rozpędzania i hamowania. Maszynę obsługuje się jedną ręką naprowadzając ramię z zamontowanym we wrzecionie gwintownikiem nad otwór i uruchamia się za pomocą dźwigni. Pod ręką jest dostępny przełącznik kierunku obrotów wrzeciona.

Gwintownica pneumatyczna

Instrukcja gwintowania przy użyciu gwinciarki pneumatycznej

1. Do gwintownika należy dobrać właściwy zabierak ze sprzęgłem przeciążeniowym.

Zamocuj we wrzecionie zabierak, w którym następnie umieść gwintownik.

2. Przesuń wrzeciono nad detal obrabiany. Należy zwrócić na to uwagę, ponieważ wrzeciono nie powinno być włączone, gdy nie jest skierowane w otwór gwintowany. Zacznij proces przez skierowanie końca gwintownika do otworu równocześnie włączając obroty wrzeciona przez wciśnięcie dźwigni (C – rysunek powyżej), następnie obniżaj wrzeciono do otworu aby wykonać gwint. Po uzyskaniu odpowiedniej głębokości gwintowania wciśnij przycisk zmiany kierunku obrotów wrzeciona (D – rysunek powyżej) aby wycofać gwintownik z otworu.

3. Jeżeli gwintowanie zatrzymało się w połowie otworu gwintowanego z powodu zadziałania sprzęgła przeciążeniowego w zabieraku należy przed powtórnym gwintowaniem wyregulować nastawę momentu. W tym celu zdemontować pierścień zabezpieczający (E – rysunek powyżej) i przekręcić nakrętkę sprzęgła w prawo aby zwiększyć moment lub w lewo aby zmniejszyć. Regulację przeprowadzić stopniowo o 1÷3 sekcje przed wykonaniem kolejnej próby. Dokładnej regulacji można dokonać za pomocą klucza dynamometrycznego. Wartość momentu zależy od wielu czynników, więc nie ma uniwersalnych nastaw – zalecane wartości dla materiału o wytrzymałości Rm=1000MPa zawiera poniższa tabela.

4. W maszynach dwubiegowych (20, 22, 27) istnieje możliwość zmniejszenia prędkości obrotowej. W przypadku wykonywania gwintów o średnicy M12 i większych należy przestawić głowicę zmiany szybkości wrzeciona (A – rysunek powyżej) aby uzyskać mniejszą prędkość skrawania. Należy pociągnąć głowicę w dół i obrócić ją w pozycję (B – rysunek powyżej) i zablokować.

5. Aby zmniejszyć lub zwiększyć siłę oporu ruchu ramion maszyny należy dokonać regulacji śrubami regulacyjnymi na ramionach pantografu.

 

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco