Co to jest gratownik i do czego służy?

4 października 2018 0

Autor:

Wbrew kolokwialnej nazwie proces gratowania wymaga precyzyjnych i innowacyjnych zarazem narzędzi służących dokładnemu wykończeniu procesu obróbki ślusarskiej. To właśnie dzięki nim minimalizuje się ryzyko zranienia. Przy ich zastosowaniu wygładzamy ostre krawędzie oraz niwelujemy niebezpieczne zadziory. Ponadto gratowanie wpływa pozytywnie na wygląd danego elementu. Wybór stosownych narzędzi pozwoli w bardzo krótkim czasie przynieść satysfakcjonujące efekty.

Metoda gratowania

Gratowniki stanowią narzędzia gwarantujące skuteczne gratowanie manualne. To najbardziej powszechna metoda oparta o stosowanie prostych i niezbyt kosztownych narzędzi. Pozwalają one reagować natychmiast usuwając wszelkie nierówności powierzchni. Owa metoda jest efektywna zwłaszcza w przypadku zadań wymagających sporej precyzji – m.in. w czasie obróbki detali.

Zalety gratowników

Gratownik sprawdza się świetnie względem wielu rodzajów materiałów. Do najpopularniejszych zaliczamy następujące :

– elementy miedziane

– aluminiowe

– żeliwne

– wyroby syntetyczne

Gratownik musi być stworzony z wytrzymałych materiałów. Najczęściej stosowanym materiałem jest stal szybkotnąca HSS, którą wykorzystuje się także względem innych narzędzi skrawających. Ostrza tejże konstrukcji najczęściej skonstruowane są w taki sposób, by radzić sobie z konkretnym rodzajem powierzchni, zaś błyskawiczna wymiana ostrzy sprawia, że gratowniki zyskują na funkcjonalności i cechują się bardzo szerokim zastosowaniem. Komfort wymagających prac zdecydowanie poprawia trzpień teleskopowy pozwalający na regulację zasięgu stosowania, a tym samym doskonałe dopasowanie do danych potrzeb. Ponadto gratowniki odznaczają się idealnie wyprofilowanym uchwytem, który pewnie leżąc w dłoni gwarantuje bezpieczną oraz komfortową pracę.

Jaki gratownik wybrać?

Obecnie istnieje wiele zestawów profesjonalnych gratowników, które posiadają kilka ostrzy. Różnią się one przede wszystkim parametrami. Na szczególną uwagę zasługują gratowniki renomowanej marki GRAT-TEC, które cechują się ogromną uniwersalnością i praktycznym zastosowaniem. Do innych atutów owej propozycji zaliczyć należy wysoką trwałość oraz komfort, który zapewnia innowacyjne rozwiązanie w postaci magazynku na komponenty ukrytego w rękojeści. W opinii specjalistów gratowniki marki GRAT-TEC są obecnie najlepszym rynkowym wyborem z racji doskonałej jakości, wielofunkcyjności oraz komfortu prac.

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco