Do gwintowania rur, rurek oraz różnego rodzaju tulei przeważnie stosuje się specjalne gwintowniki przystosowane do tego celu. Ich budowa jest zupełnie inna niż typowych gwintowników. Przede wszystkim gwintowniki te są zbudowane na zasadzie cylindra, a nie stożka, jak większość gwintowników. Ta budowa pozwala na pełny zarys gwintu na całej długości i jest to niezwykle ważne w przypadku gwintowania rury, która często musi być bardzo szczelna.

Większość rur gwintowanych jest poprzez gwintowniki drobnozwojne, to również wynika z konieczności zachowania ich szczelności.

Podobnie sprawa ma się z gwintowaniem średnic zewnętrznych rurek. Wykonanie gwintu odbywa się poprzez narzynki dobrane specjalnie do rozmiaru rury. Narzynanie gwintów zewnętrznych na rurkach również wymaga zastosowania narzynki drobnozwojnej.

Stosowanie właśnie narzynki drobnozwojnej jak już zaznaczyliśmy znacznie ułatwia to późniejsze zachowanie szczelności rurki, gdzie muszą zachować szczelność po gwintowaniu nie tylko w odniesieniu do cieczy, ale również w odniesieniu do sprężonego powietrza. Tutaj jeszcze trudniej jest o odpowiednie zachowanie szczelności.

W innym naszym artykule opisujemy jak dobrać wiertło pod gwint

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco