Łożysko wahliwe stanowi rodzaj łożysk kulkowych. Ich niewątpliwym atutem jest szerokie zastosowanie – występują one wszędzie tam, gdzie występuje konieczność braku wrażliwości na błędy współosiowości opraw. Te powstają z kolei na skutek ugięcia podczas pracy wałów oraz odkształcenia opraw. Warto dodać, iż łożysko wahliwe posiada także możliwość wychyleń kątowych dzięki czemu posiadają one zastosowanie praktycznie w każdej branży przemysłowej.

Łożysko wahliwe budowa

Jako, że jest to wariant łożysk kulkowych są one zbudowane z dwóch rzędów kulek ulokowanych w środku kulistej bieżni pierścienia zewnętrznego. Dzięki owej konstrukcji pierścienie mają możliwość swobodnego ustawiania się względem siebie. W konsekwencji łożyska wahliwe są odporne na wspomniane błędy współosiowości opraw oraz ugięcia wałów. Podczas montażu łożysk wahliwych warto przeanalizować obciążenia na jakie będą narażone w trakcie pracy, bowiem od nich zależy szerokość łożysk. Im większe obciążenie, tym łożysko powinno być szersze.

Istnieje jeszcze jeden – wyjątkowy wariant łożyska wahliwego w którym wywiercone zostały stożkowe otwory. Tego rodzaju elementy stosowane są na tulejach wciąganych, co walnie przyczynia się do uproszczenia montażu oraz pozytywnego wpływu na budowę konstrukcji.

łożysko wahliwe

Łożysko wahliwe zastosowanie

Łożyska wahliwe najczęściej są wykonywane z blachy stalowej. Nie jest to jedyna opcja, ponieważ kosze towarzyszące łożyskom mogą być wykreowane z zupełnie innego materiału. Do najpopularniejszych zaliczamy stal, mosiądz oraz różnego rodzaju tworzywa termoplastyczne. Zgodnie z teorią łożysko kulkowe – wahliwe wykonywane jest w standardowej klasie dokładności ze znormalizowanym luzem poprzecznym. W wyższych klasach dokładności można stworzyć łożysko z odpowiednio – powiększonym oraz pomniejszonym luzem, co także przyczynia się do szerokiego zastosowania tytułowego elementu.

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco