Łożysko baryłkowe zalicza się do grupy należącej do łożysk tocznych. Od łożysk kulkowych odróżnia je kształt elementów tocznych. Są to baryłki które są umieszczone w dwóch rzędach.

Łożysko baryłkowe budowa

Składają się one z trzech podstawowych elementów – dwóch pierścieni, elementów tocznych oraz koszyka. Baryłki (elementy toczne) ułożone są w dwa rzędy. Baryłki poruszają się po zewnętrznym pierścieniu, który wyprofilowany jest we wspólną kulistą bieżnie oraz po wewnętrznym, który posiada dwie odrębne bieżnie, które ustawione są na skos do osi łożyska. Budowa ta zapewnia unikalne właściwości, na które nie możemy liczyć w przypadku łożysk kulkowych.

Zastosowanie łożysk baryłkowych

Łożyska baryłkowe mogą przenosić duże obciążenia promieniowe i osiowe, nawet w dwóch kierunkach. Cechuje je wahliwość, dzięki czemu są one odporne na brak współosiowości oraz drobne ugięcia wału. W związku z tym bardzo często są one stosowane w ekstremalnych warunkach takich jak mechanika ciężka czy w mechanizmach z dużymi obciążeniami, w których nie podołają łożyska kulkowe. Łożyska o większych wymiarach często mocowane są za pomocą tulei łożyskowej i tworzą łożyska wahliwe.

Łożysko baryłkowe rodzaje

Łożysko baryłkowe produkowane jest w szerokim zakresie rozmiarowym i rodzajach wykonania wg serii wymiarowych standardu ISO. Zwykle są to rozwiązania oparte o dwurzędową konstrukcję, jednak na rynku są dostępne jednorzędowe łożyska baryłkowe. Najczęściej wyróżniane są:

– łożyska otwarte,

– łożyska do maszyn wibracyjnych,

– łożyska uszczelnione.

Dostępne są również odmiany ściśle dopasowane do konkretnych zastosowań. Dodatkowy typ stanowią łożyska toroidalne CARB. Cechuje je unikalna konstrukcja która łączy w sobie wahliwość łożyska baryłkowego razem ze zdolnością do kompensacji przemieszczenia osiowego wewnątrz łożyska, co jest charakterystyczne dla łożyska walcowego.

Łożyska baryłkowe to idealne rozwiązanie dla maszyn ciężkich, w których występują bardzo duże obciążenia z jednoczesną możliwą niewspółosiowością bądź znacznymi odkształceniami.

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco