Pomimo dynamicznego rozwoju przemysłu, który bazuje na coraz to nowszych rozwiązaniach technologicznych pewne urządzenia pozostają niezmienne. Zaliczamy do nich m.in. elektrozawory. W dzisiejszym artykule postaramy się je zdefiniować oraz odpowiedzieć sobie na zasadnicze pytanie – czy elektrozawory stanowią racjonalną alternatywę dla zaworów zwykłych? Zapraszamy do lektury!

Budowa elektrozaworów

Bynajmniej zastosowanie elektrozaworów nie stanowi naturalnego następstwa technologicznego. Przyczyną ich skonstruowania stało się specjalne zapotrzebowanie – innymi słowy – zastosowanie. Elektrozawory zwane także zaworami elektromagnetycznymi to wyjątkowy rodzaj zaworów opartych o działanie energii elektrycznej. Już sama nazwa wskazuje, iż elektrozawory łączą w sobie tradycyjną konstrukcją zaworów analogowych – mechanicznych razem ze sterowanym elektrycznie siłownikiem. Głównym zadaniem siłownika jest otwieranie oraz zamykanie przepływu.

Zastosowanie elektrozaworów

Elektrozawory stają się coraz bardziej powszechne w użyciu. Główne zastosowanie znajdują w branżach takich jak motoryzacja oraz automatyka przemysłowa. Coraz częściej tytułowe urządzenia stosowane są w sprzęcie laboratoryjnym. Szerokie zastosowanie elektrozaworów wynika również z ich prostej metody funkcjonowania. Opiera się ona o proste procesy elektromagnetyczne. Mianowicie – jeśli cewka nie otrzymuje napięcia – wówczas zawór pozostaje otwarty, natomiast w momencie dostarczenia energii elektrycznej występuje napięcie, które przenikając do cewki zamyka zawór. Dzieje się tak na skutek wystąpienia siły elektromagnetycznej.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Zawór zwrotny – co to jest, zasada działania, cena

Elektrozawór pneumatyczny – co to jest, rodzaje, jaki wybrać?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco