Filtr sprężonego powietrza

Filtr sprężonego powietrza

Filtr sprężonego powietrza to element układu instalacji sprężonego powietrza których zadaniem jest oczyszczać sprężone powietrze z cząstek stałych, resztek oleju i skroplonej wody. W instalacji pneumatycznej filtry do sprężonego powietrza są wyjątkowo ważne, gdyż oczyszczają sprężone powietrze usprawniając jego przepływ. Cząstki znajdujące się w sprężonym powietrzu można usunąć na kilka różnych sposobów. Jednym sposobem jest siła odśrodkowa lub jeżeli cząstki te są większe niż otwory w materiale filtra to są one usuwane mechanicznie. Skuteczność filtracji jest wyrażana w µm.

Filtry sprężonego powietrza - zalety:

- oczyszczanie: filtry sprężonego powietrza odciążają wszystkie kolejne elementy instalacji pneumatycznej
- dłuższa żywotność narzędzi bądź instalacji pneumatycznej
- łatwa obsługa i konserwacja: filtry powietrza nie wymagają specjalnych czynności serwisowych

Filtr do sprężonego powietrza to niezwykle ważny element, dzięki któremu można się pozbyć stałych oraz płynnych zanieczyszczeń. Filtr do sprężonego powietrze Pełni nieocenioną rolę zarówno podczas wstępnej, środkowej, jak i końcowej filtracji (przy uzdatnianiu sprężonego powietrza). Na samym początku odpowiada za sprawne usunięcie wody, rdzy, kropel oleju i pyłu, a na końcu filtruje mgłę olejową i drobne cząstki stałe.

Filtr do sprężonego powietrza - jak działa?

Filtr sprężonego powietrza jest zaprojektowany w taki sposób, aby z powodzeniem usuwać zanieczyszczenia wytwarzane przez kompresory. Dokładność filtracji jest natomiast dość zróżnicowana (oscyluje w granicach 5 mikronów, chociaż przy zastosowaniu dokładnego filtra sprężonego powietrza może wynieść nawet 0,01 mikrona). Podstawowe zadania filtrów sprężonego powietrza to:

- usuwanie zanieczyszczeń stałych, nadmiaru wilgoci i wody, oleju,

- usuwanie zanieczyszczeń organicznych,

- zapobieganie uszkodzeniom maszyn, urządzeń i narzędzi pneumatycznych,

- zwiększenie trwałości poszczególnych elementów pneumatyki,

- poprawa właściwości eksploatacyjnych układów pneumatycznych,

- uzyskanie sprężonego powietrza o optymalnej klasie czystości,

- usuwanie groźnych mikroelementów.

Filtry sprężonego powietrza wykazują się wysoką skutecznością działania, a do tego można je stosować w wielu miejscach, np. nowocześnie zaprojektowanych instalacjach pneumatycznych, w warsztatach i szeroko pojętym przemyśle. Dużo zależy od tego, jakie potrzeby i oczekiwania będą mieć kolejni inwestorzy. Kluczowym elementem składowym omawianych filtrów do sprężonego powietrza są wkłady filtrujące. Dzięki prawidłowo funkcjonującym filtrom wydłuża się żywotność użytkowanych narzędzi, maszyn i urządzeń pneumatycznych.

Filtry sprężonego powietrza - rodzaje

Filtry sprężonego powietrza dzielą się na kilka rodzajów: wstępne, dokładne, bardzo dokładne oraz z węglem aktywnym. Warto dokładnie prześledzić ich podstawowe parametry oraz zastosowanie, a następnie zdecydować się na wybór tego najdogodniejszego. Czasami nie obejdzie się bez bogatego doświadczenia fachowców.

W trakcie doboru filtrów do sprężonego powietrza szczególną uwagę zwraca się na ciśnienie powietrza, temperaturę, stopień filtracji, natężenie przepływu powietrza oraz rodzaj i wielkość przyłącza. Dzięki temu klienci nie popełnią żadnego błędu. Jeśli chodzi o obsługę filtrów do sprężonego powietrza nie trzeba się tym zbytnio martwić, bo cały proces nie wymaga od zainteresowanych osób większych umiejętności technicznych. Wszystko opiera się na umiejętnym spuszczeniu kondensatu ze szklanki filtra. Rozwiązaniem okaże się zastosowanie automatycznego spustu kondensatu. Nie da się ukryć, że na filtrach sprężonego powietrza trzeba się dość dobrze znać, więc w zdecydowanej większości przypadków warto bazować na wiedzy specjalistów.

Rozwiń opis
Zwiń opis