Soft START

Zdjęcia poglądowe, mogą różnic się od stanu rzeczywistego.

Soft START

Indeks: SOFT START
Kategoria: Softstart
EAN: 0089925985210
Waga: 0.15 kg
65 Przedmioty

Producent: AKCESORIA CNC

Wysyłamy z magazynu w 24h

Dostawa od 11,50 zł i Koszt oraz rodzaj dostawy może ulec zmianie, jeżeli dodasz inne produkty
ilość
cena brutto
2 +
62,10 zł
5 +
58,65 zł
69,00 zł
Cena Brutto / szt.

56,10 zł bez VAT

Zapytaj o produkt

Zapytaj o Soft START

Zadaj pytanie

Imię i nazwisko *
Adres e-mail *
Twoja wiadomość*
Anuluj
Zamów przez telefon

Softstart przeznaczony jest do tzw. miękkiego startu urządzeń zasilanych napięciem sieci 230V. 50Hz. Układ zapobiega powstawaniu w uzwojeniach transformatora impulsu prądowego. który pojawia się podczas włączania go do sieci. Impuls ten ma znaczenie. gdy moc transformatora jest większa niż 200W. Przy włączeniu do sieci układu z transformatorem dużej mocy. podłączonym do niego mostkiem i kondensatorami. prąd przez niego pobierany jest większy niż jego prąd znamionowy. powodując zadziałanie bezpieczników. które to odłączą nam zasilanie.

Jest to szczególnie uciążliwe w przypadku. gdy pod jedną listwę zasilającą mamy podłączony komputer i sterownik maszyny. Przy zadziałaniu bezpiecznika wyłączy się nam komputer powodując utratę nie zapisanych danych. Stosując układ Softstartu eliminujemy taką sytuację i bez obaw możemy pracować na komputerze i sterowniku maszyny wpiętych w jedną listwę zasilającą (jeden bezpiecznik). W chwili podłączenia urządzenia do sieci elektrycznej prąd początkowo płynie przez rezystory dużej mocy (powodując łagodny rozruch). a następnie przekaźnik włącza całą moc na odbiornik i jest on w pełni zasilany.

Softstart wykonany jest na podstawie ogólnodostępnej aplikacji zasilacza beztransformatorowego. Cały układ oraz podłączony do niego transformator chroni bezpiecznik topikowy 5A. Moc transformatora może sięgać aż 2kW (wtedy bezpiecznik powinien mieć wartość > 9A).

Do wykonania połączeń z urządzeniami zewnętrznymi wykorzystano złącza typu ARK 1.5 mm² o maksymalnym napięciu 250V i prądzie przewodzenia 16A. Komponenty. z których wykonany został moduł Softstart spełniają dyrektywę RoHS Unii Europejskiej (Restriction of use of certain Hazardous Substances) dotyczącą ochrony środowiska naturalnego. Urządzenie wykonuje się w technologii bezołowiowej. Spoiwo użyte do montażu urządzenia zawiera 99% cyny i 1% miedzi.

Zalety modułu Softstart:

  • niski koszt.
  • małe wymiary.
  • zasilanie 230 V AC. 50 Hz.
  • możliwość podłączenia transformatora o mocy do 2kW.
  • wszechstronność zastosowań.
  • prosta obsługa.
  • łatwy montaż.
  • korzystny stosunek cena/jakość/możliwości

Dane techniczne

Parametry elektryczne

Napięcie zasilania modułu 230 V AC. 50 Hz
Maksymalna moc transformatora podłączanego do modułu 2 kW
Standardowy bezpiecznik (dla transformatora do 1 kW) 5 A typu F

Parametry eksploatacyjne

Chłodzenie Pasywne lub wymuszony obieg
Środowisko Miejsce Unikać kurzu. oleju i gazów powodujących korozję
Temperatura otoczenia 0°C - 50°C
składowania 0°C - 50°C
Wilgotność 30% - 75% RH (bez kondensacji)

Parametry mechaniczne

Wymiary [mm] Długość 72
Szerokość 53
Wysokość 29 (wysokość zależna jest od zastosowanych rezystorów 10 Ω/5W)
Waga [kg] ~ 0.060


Wymiary z tabeli zaznaczono na rysunku poniżej:

Budowa (opis złącza ) modułu Softstart

Piny złącza P1

PINFunkcja
TRAFO Wyjście modułu do zasilania transformatora (uzwojenie pierwotne).
L N Wejście zasilania modułu (230 VAC. 50 Hz). L- przewód fazowy. N- przewód neutralny.

Eksploatacja modułu Softstart

Podłączenie układu miękkiego startu

Aby poprawnie zainstalować układ Softstartu do aplikacji wystarczy zasilić go napięciem 230VAC i do wyprowadzeń TRAFO podłączyć uzwojenie pierwotne transformatora. Poniżej przedstawiono schemat.

Uwaga !!!
Na płytce występuje niebezpieczne napięcie sieci. Podłączenia i konserwacja modułu miękkiego startu powinny odbywać się przy odłączonym zasilaniu.

Przy większych mocach transformatora rezystory znajdujące się na płytce mogą się grzać. Należy uwzględnić to przy montażu modułu w obudowie sterownika.


Sugerowany schemat instalacji elektrycznej do zasilania sterownika cnc opartej na elementach z oferty naszej firmy.

Porady

W przypadku kiedy moduł Softstart nie pracuje poprawnie. pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie czy problem jest natury elektrycznej czy mechanicznej (brak połączeń). Ważne jest. aby dokumentować każdy krok przy rozwiązywaniu problemu. Być może będzie konieczność skorzystania z tej dokumentacji w późniejszym okresie. a szczegóły w niej zawarte w wielkim stopniu pomogą pracownikom naszego Wsparcia Technicznego rozwiązać zaistniały problem.

Wskazówki dotyczące montażu:

Montaż proponujemy rozpocząć od wlutowania najmniejszych elementów. czyli zwór (oznaczonych liniami prostymi). następnie przechodzimy do coraz większych rezystory. diody. kondensatory itd.

Schemat ideowy modułu Softstart

Wymagania

Personel zajmujący się instalacją musi posiadać elementarną wiedzę w zakresie obchodzenia się z urządzeniami elektrycznymi. Urządzenie powinno być zamontowane w pomieszczeniach zamkniętych zgodnie z I klasą środowiskową. o normalnej wilgotności powietrza (RH=90% maks. bez kondensacji) i temperaturze z zakresu 0°C do +50°C.

Instrukcja obsługi modułu Soft
Pobierz