ebmia ebmia ebmia ebmia ebmia ebmia ebmia ebmia ebmia ebmia ebmia ebmia
grafika
Wyszukiwarka:
Gwarantujemy doradztwo techniczne w zakresie mechaniki, automatyki i budowy maszyn. Szereg wykwalifikowanych doradców technicznych chętnie odpowie na każde pytanie, doradzi, jak wybrać i dopasować produkt do Państwa potrzeb. Wystarczy zadzwonić lub napisać, by rozwiać swoje wątpliwości.
bok_strzalka
Dysponujemy dużym stanem asortymentowym, dlatego towar dostępny w magazynie jest wysyłany w ciągu 24 godzin od zamówienia. Zasze dokładamy wszelkich starań, by możliwie jak najbardziej skrócić czas oczekiwania na zamówienie. Wszystkie nasze przesyłki zapewniają odpowiednią ochronę wysyłanego towaru oraz są ubezpieczone.
bok_strzalka
Towar dostępny z magazynu wysyłamy w ciągu 24 godzin, od momentu realizacji zamówienia.
bok_strzalka
Współpracujemy z najlepszymi dostawcami z branży automatyki i mechaniki, dlatego możemy zaoferować produkty najwyższej jakości w przystępnych cenach. Ponadto nasi doradcy techniczni oraz elektronicy posiadają dużą wiedzę na temat konstrukcji maszyn, systemów przesuwu liniowego, przeniesienia napêdu oraz obrabiarek CNC, zawsze służą pomocą w doborze odpowiednich części. Ciągle się rozwijamy i pragniem systematycznie podnosić jakość obsługi wszystkich klientów.
bok_strzalka
PayU
Rzetelna firma
TAX FREE
Produkt 6 z 10 w kategorii Sterowniki maszyn CNC

Płytka przekaźnikowa PPK-01 do MX3660

 
Ocena: 4.78 / 5 (9 głosów)
Zaloguj się, aby ocenić.
Płytka przekaźnikowa PPK-01 do MX3660
 • Podstawowe
 • Zapytaj
 • Poleć
 • Zgłoś błąd
Termin realizacji: 24 godziny
Promocja!Stara cena: 98,40 zł
88,56 zł
Cena brutto / szt.
minusplus

do przechowalni
ZAMÓW PRZEZ TELEFON
730 35 35 35
 • Opis
 • Do pobrania
 • Opinie
Płytka przekaźnikowa PPK-01, jest zaprojektowana z myślą do współpracy ze sterownikiem MX3660. Szeroki zakres napięć sygnałów wejściowych (3-26 VDC) czyni go uniwersalnym i może być on stosowany w różnych systemach automatyki.

PPK-01 posiada wbudowane cztery przekaźniki sterowane za pomocą cyfrowego sygnału wejściowego(0/1). Maksymalne obciążenie styków przekaźnika to 10 A 250VAC. Przekaźniki możemy podłączyć w dwóch trybach NC (normalnie zamknięty) i NO (normalnie otwarty) zależy to od zastosowania do danej aplikacji. Napięcie zasilania urządzenia wynosi 12V, a maksymalny pobór prądu to 200 mA.

Każdy z przekaźników jest załączany indywidualnie napięciem wejściowym od 3V do 26V, co umożliwia podłączenie do wielu aplikacji cnc  np: bezpośrednio do portu LPT (5V), do sterownika MX3660 (np.12V), SMC4D (cnc graf. 12V), kontrolera csmio (24V) czy sterownika PLC idt.

Płytka przekaźnikowa posiada wbudowany potencjometr, dzięki któremu jest możliwa kalibracja modułu kontroli prędkości wrzeciona, poprzez regulację napięcia wyjściowego. Maksymalne obciążenie wyjścia „Spindle control” wynosi 30 mA.  PPK-01 posiada również wyjście diod na złączu gold pin, do podłączenia zewnętrznych diod np. na obudowie urządzenia. Diody możemy bezpośrednio wpiąć do złącza, płytka posiada już wbudowane rezystory ograniczające prąd diody.  Na płytce znajduje się pięć diod sygnalizujących stan pracy urządzenia. Dioda LED5 sygnalizuje obecność napięcia na płytce, diody LED1 LED2 LED3 LED4 sygnalizują załączenie poszczególnych przekaźników.

Do podłączenia sygnałów sterujących i modułu regulacji prędkości wrzeciona oraz zasilania (złaczaP1, P2, P3, P4) wykorzystano złącza typu LE-2 AK127, LE-3 AK127  o maksymalnym napięciu złącza 300V i prądzie przewodzenia 12A, natomiast do podłączenia styków przekaźników wykorzystano rozłączne złącza typu STL950 o maksymalnym napięciu 300V i prądzie przewodzenia 15A. Urządzenie wykonuje się w technologii bezołowiowej. Spoiwo użyte do montażu urządzenia zawiera 99% cyny i 1% miedzi.

Zalety płytki przekaźnikowej PPK-01

 • niski koszt
 • małe wymiary
 • zasilanie 12V
 • estetyczne wykonanie
 • łatwy montaż
 • szeroki zakres napięć sygnałów sterujących (3-26 VDC)
 • duża obciążalność styków przekaźnika 10A 250V
 • możliwość podłączenia oraz kalibrowania modułu regulacji prędkości wrzeciona
 • Złącze do podłączenia zewnętrznych diod, sygnalizujących stan pracy przekaźników

Dane techniczne

Parametry elektryczne

Napięcie zasilania PPK-01 12V
Zakres napięcia sygnałów sterujących od 3 VDC do 26 VDC
Maksymalny pobór prądu 200 mA
Maksymalne obciążenie styków przekaźnika 12A 250 VAC
Maksymalne obciążenie wyjścia „spindle control” 30 mA

Parametry eksploatacyjne

 
 
Środowisko
Miejsce Unikać kurzu, oleju i gazów powodujących korozję
 
Temperatura
otoczenia 0°C – 50°C
składowania 0°C – 50°C
Wilgotność 30% - 75% RH (bez kondensacji)

Parametry mechaniczne

 
 
Wymiary (mm)
Długość 95
Szerokość 75
Wysokość 18
Waga (kg) ~0,10

Budowa i opis złącz

Poniżej przedstawiono schemat podłączenia zewnętrznych urządzeń sterujących, z sygnałem różnicowym (+,-).

Opis pinów złącza P1

  Funkcja
+12 Zasilanie 12 VDC
-12 Masa zasilania DC


Opis pinów złącz P2

Płytka przekaźnikowa umożliwa sterowanie czterema przekaźnikami (PK1, PK2, PK3, PK4), za pomocą czterech sygnałów cyfrowych (0/1). Napięcie sygnału sterującego powino mieścić się w zakresie od +3 VDC do +26 VDC. Masy sygnałów wejściowych łączymy ze sobą oraz podłączamy do pinu GND, EGND. Przy każdym pinie wejsciowym (PKX-) znajduje się pin (PKX+) na którym  utrzymuje się napięcie stałe +12 VDC. Możemy przykładowo zastosować transystor lub włącznik bistabilny/monostabilny między pinem PKX+ a PKX-. Po zwarciu styków włącznika lub tranzystora spowoduje to podanie napięcia +12 VDC na wejście sygnału sterującego (PKX-) oraz wywoła załączenie danego przekaźnika. Płytka przekaźnikowa jest zaprojektowana z myślą o sterowniku MX3660. Schemat podłączenia sterownika MX3660 do płytki przekaźnikowej PPK-01 w dalszej części instrukcji.
Poniżej przedstawiono schemat przykładowego podłączenia tranzystorów, wyłączników do PPK-01

Nr. pinu Sygnał Funkcja
1 PK1+ Napięcie +12 VDC do ewentualnego sterowania przekaźnikiem PK1
2 PK1- Wejście sygnału sterującego dla przekaźnika PK1 (od +3 VDC do +26 VDC)
3 PK2+ Napięcie +12 VDC do ewentualnego sterowania przekaźnikiem PK2
4 PK2- Wejście sygnału sterującego dla przekaźnika PK2 (od +3 VDC do +26 VDC)
5 PK3+ Napięcie +12 VDC do ewentualnego sterowania przekaźnikiem PK3
6 PK3- Wejście sygnału sterującego dla przekaźnika PK3 (od +3 VDC do +26 VDC)
7 PK4+ Napięcie +12 VDC do ewentualnego sterowania przekaźnikiem PK4
8 PK4- Wejście sygnału sterującego dla przekaźnika PK4 (od +3 VDC do +26 VDC)

Piny złącza przekaźników P3


Nr. pinu Sygnał Nazwa przekaźnika Funkcja
1 NC  
PK1
Styk normalnie zwarty
2 NO Styk normalnie rozwarty
3 COM Styk wspólny
4 NC  
PK2
Styk normalnie zwarty
5 NO Styk normalnie rozwarty
6 COM Styk wspólny
7 NC  
PK3
Styk normalnie zwarty
8 NO Styk normalnie rozwarty
9 COM Styk wspólny
10 NC  
PK4
Styk normalnie zwarty
11 NO Styk normalnie rozwarty
12 COM Styk wspólny

Piny złącza Spindle Control P4

Piny złącza Spindle Control służą do podłączenia sterownika MX3660 z wbudowanym modułem regulacji prędkości wrzeciona (Spindle Control) z PPK-01. Dzięki temu możliwa jest regulacja prędkości wrzeciona poprzez np. program Mach3, dzięki sygnałowi kroku i kierunku oraz kalibracja napięcia sterującego falownikiem (0-10V). W większości przypadków regulacją obrotów wrzeciona zajmuje się falownik, który sterowany jest zazwyczaj napięciem od 0 do 10 V. Poprzez zmianę wartości tego napięcia zmieniają się obroty. Płytka przekaźnikowa posiada wbudowany potencjometr, dzieki któremu możliwe jest dostrojenie napięcia sterującego falownikiem (złącze Falownik).

Nr pinu Sygnał Funkcja
1 EGND Masa modułu regulacji predkości obrotowej wrzeciona
2 0-10V Wejście sygnału sterującego z sterownika MX3660.
3 +10V Wyjście zasilania modułu „spindle control”
wbudowanego w sterownik MX3660. Maksymalne obciążenie wyjścia +10V 30 mA

Piny złącza falownika P5

Nr pinu Sygnał Funkcja
1 GND Masa
2 V1 Wyjscie sygnału sterującego do podłączenia falownika. (możliwa kalibracja napięcia dzięki potencjometrowi). Maksymalne obciążenie wyjścia 30 mA.  

Potencjometr P1

Wbudowany potencjometr w płytkę PPK-01 służu do „dostrajania” napięcia wyjściowego sterującego falownikiem, na złączu P5 po uprzednim podłączeniu sterownika MX3660.

Po podłączeniu sterownika MX3660, uruchomieniu programu Mach3, oraz ustawieniu maksymalnych obrotów wrzeciona w programie, przykładamy miernik uniwersalny (multimetr) między pinem GND a V1 na złączu P5 „Falownik”. Ustawiamy miernik w funkcję mierzenia napięcia stałego (DC). Mierzymy wartość napięcia między tymi dwoma pinami (V1,GND), dostrajamy potencjometrem wartośc napięcia sterującego do 10V. Po skalibrowaniu napięcia wyłączamy maszynę podłączamy falownik zgodnie z instrukcją falownika.

Diody sygnalizacyjne

Diody sygnalizacyjne pokazują stan pracy urządzenia. Dioda 5 (led5) sygnalizuje obecność napięcia na urządzeniu, po podłączeniu 12 VDC do złacza P1 dioda powinna się zaswiecić informując nas o gotowości pracy urządzenia. Natomiast diody 1, 2, 3, 4, (led1, led2, led3, led4,) sygnalizują stan pracy poszczególnych przekaźników. Po podaniu sygnału sterującego na złącze P2,  nastąpi załączenie przekaźnika oraz zaświecenie się diody informując o załączonym przekaźniku. Diody odpowiadają poszczególnym przekaźnikom:

PK1 – LED1 (dioda nr1) 

PK2 – LED2 (dioda nr2) 

PK3 – LED3 (dioda nr3) 

PK4 – LED4 (dioda nr4) Złącze diod P6

Złącze doid służy do podłączenia zewnetrznych diod, np. na obudowie budowanego sterownika CNC. Płytka posiada już wbudowane rezystory ograniczające prąd diody, co umożliwia bezpośrednie podłączenie diody do pinów złącza. Schemat poniżej przedstawia sposób podłączenia diody. Idea działania diod zewnetrznych jest analogiczna do pracy diod sygnalizacyjnych przekaźników.


Schemat przedstawiający podłączenie diody do złącza

Aby zapobiec powstawaniu zakłóceń w sterowaniu, wszystkie kable sterujące przekaźnikami oraz przewody do modułu regulacji prędkości wrzeciona i przewód prowadzący od PPK-01 do przemiennika częstotliwości (falownika), należy prawidłowo uziemić. Poprawny sposób takiej operacji przedstawia rysunek ponniżej:

Schemat przykładowego podłączenia PPK-01 

Podłączenie sygnałów sterujących płytki przekaźnikowej PPK-01 do sterownika MX3660

W sterowniku MX3660 zamontowano cztery tranzystory, sterujące czterema wyjściami (Output1, Output2, Output3, Output4). Znak plusa przy każdym z wyjść oznacza kolektor tranzystora a znak minusa przy każdym z wyjść oznacza emiter tranzystora. Aby uruchomić płytkę ze sterownikiem musimy podłączyć zasilanie tranzystorów, czyli piny PK1+,PK2+, PK3+, PK4+ płytki przekaźnikowej do pinów Output1+, Output2+, Output3+, Output4+ sterownika. Następnie emitery tranzystorów pin PK1- do do pinu Output1-, pin PK2- do do pinu Output2-, pin PK3- do pinu Output3-, pin PK4- do do pinu Output4-. Podłączenie modułu regulacji prędkości wrzeciona podłączamy następująco: pin +10Vdc w sterowniku do pinu +10V w PPK-01, pin 0-10V w sterowniku do pinu 0-10V w PPK-01, pin EGND w sterowniku do pinu EGND w PPK-01. Poniższa tabelka przedstawia podłączenie poszczególnych pinów.
Nazwa pinu w sterowniku MX3660 Nazwa pinu w płytce przekaźnikowej PPK-01
Output1+ PK1+
Output1- PK1-
Output2+ PK2+
Output2- PK2-
Output3+ PK3+
Output3- PK3-
Output4+ PK4+
Output4- PK4-
+10Vdc +10V
0-10V 0-10V
EGND EGND
Schemat przedstawia podłaczenie poszczególnych pinów sterownika MX3660 do płytki przekaźnikowej PPK-01.

Instrukcja montażowa

Wykaz elementów

Rezystory:
R1, R2, R3, R4, R15, R16, R17, R18, R19 – 2,2 kΩ
R5, R6, R7, R8 – 4,7 kΩ
R9, R10, R11, R12 – 10 kΩ

Diody:
LED1, LED2, LED3, LED4, LED5 – 3mm
D1, D2, D3, D4, D6, D7, D8, D9 – IN4148

Kondensatory:
C1 – 470 uF/25V

Potencjometr:
PR1 – 2,2 kΩ

Przekaźniki:
PK1, PK2, PK3, PK4 – HF115F

Złącza:
P1 – 1x ARK2
P2 -  4x ARK2
 P5 – 1x ARK2
 P4 – 1x ARK3
 P3 – 2x STL950
2x AKZ950
Gold pin 2x4 
Informacja o firmie

Akcesoria CNC Elżbieta Taraszkiewicz

ul. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich 18
16-300 Augustów

Skontaktuj się: +48 730 35 35 35
E-mail: handlowy@ebmia.pl

 • baldor
 • bea
 • cx
 • elatech
 • elte
 • gates
 • hiwin
 • ina_fag
 • ktr
 • nsk
 • rw
 • sit
 • skf
 • stendalto
 • thk
 • spamel
 • optibelt
 • loctite
 • timken
 • chiorino
 • megadyne
 • flt
 • igus
 • fenes
 • apx
 • rocol
 • alutec
 • klingspor
 • teknomotor
 • leadshine
 • pafana
 • irwin
 • baildon
 • vtx
 • andre
 • bester
 • bosch
 • crc
 • dichtomatik
 • elesa
 • esab
 • fatek
 • helios
 • kress
 • lenze
 • lg
 • lincoln
 • mitutoyo
 • mean well
 • rocol
 • sandvik
 • stomil sanok
 • weintek
 • ypc
EBMiA.pl - Elementy Budowy Maszyn i Automatyki w ramach witryny używa cookies i podobne technologie w celu realizacji procesu zamówienia oraz zapewnienia usług na najwyższym poziomie. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej witryny bez zmiany ustawień przeglądarki, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików, które będą umieszczone w Twoim urządzeniu końcowym. Jednak zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
© Copyright 2009 - 2019 by EBMiA.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone!!! Zakaz kopiowania materiałów bez zezwolenia.