Pręty gwintowane

Pręty gwintowane

Pręty gwintowane służą, jako bardzo mocne i trwałe łączenie. To właśnie, dlatego stosowane są w licznych elementach konstrukcyjnych. Wykorzystuje się je między innymi, jako łączenia konstrukcji opartych o szalunek, a także przy montażu więźby dachowej. Spotyka się je również montażu i stabilizacji zbrojeń w konstrukcjach żelbetowych. Chętnie stosuje się je przy podwieszaniu sufitów i w instalacjach wentylacyjnych i elektrycznych. Pręt gwintowany w naszej ofercie jest reprezentowany przez szereg produktów. Są to: Pręty gwintowane ze stali bez pokrycia(kl: 4,8, kl: 5.8, kl:8.8), Pręty z gwintem prawym i lewym, Ze stali ocynkowanej (kl: 4,8, kl: 5.8, kl:8.8), Pręty wykonane z brązu, Pręty z gwintem drobnozwojowym. Gwintowane pręty, które Państwu proponujemy to najwyższa jakość na rynku. Są bardzo wytrzymałe, dzięki czemu doskonale spełnią swoje zadania. Charakteryzują się też dużą uniwersalnością, można wykorzystać je do różnych celów. Pręt gwintowany to nie wszystko, co jesteśmy w stanie zaoferować. Nasz asortyment składa się też z innych elementów. Do Państwa dyspozycją są między innymi: Śruby, Nakrętki, Wkręty z łbem walcowym wypukłym, Zawleczki, Kołki, Pierścienie segera, Wkręty samogwintujące. Pręty dostępne są w następujących dugościach: 1000mm, 2000mm oraz 3000mm.

Pręt gwintowany to uniwersalny element złączny o dużej sztywności. Stosuje się je do wielu rodzajów prac konstrukcyjno-budowlanych. Ich produkcja odbywa się metodą walcowania lub ciągnienia. W opisie wymieniamy rodzaje i zastosowanie tych prętów.

Rodzaje prętów gwintowanych

Rodzina prętów to szeroki zbiór podłużnych elementów hutniczych, wśród których wyróżnia się m.in. właśnie tytułowe pręty gwintowane (oznaczane skrótem TP). Ze względu na kształt przekroju mamy też pręty okrągłe o różnych średnicach (w zakresie 8-250 mm) czy pręty prostokątne. Istnieją także pręty kwadratowe, a także sześciokątne o średnicy wpisanego okręgu 8-62 mm.

Materiałem, z którego najczęściej produkuje się te elementy łączne jest stal. Każdy pręt powinien mieć oznaczenie wskazujące na klasę i gatunek stali, a także wymiary przekroju i średnicę. Elementy są ponadto dzielone na klasy ze względu na formę: gładką (klasy A-0 i A-I) oraz żebrową (A-II, A-III i A-IIIN). Pręty żebrowe posiadają średnicę o uśrednionym wymiarze, który uzależniony jest od ilości materiału.

Pręty gwintowane - charakterystyka

Pręty gwintowane posiadają gwinty, czyli nacięcia powierzchni stożkowej lub walcowej. Nacięcia te mogą być wewnętrzne lub zewnętrzne. Pręty gwintowane zewnętrzne współpracują z prętami gwintowanymi wewnętrznymi poprzez ruch obrotowy powodujący przesuwanie elementów.

Pręty tego typu klasyfikuje się według średnicy gwintu i długość. Średnica gwintu oznaczona jest literką „M”. Np. pręt gwintowany o kodzie TP M051000 oznacza element o średnicy gwintu 5 mm i długości 1000 mm. Jeśli jednak mamy do czynienia z elementem o nietypowym skoku gwintu, w kodzie mogą znaleźć się kolejne oznaczenia. Np. niekiedy przy oznaczeniu prętów znajduje się symbol DIN z końcówką składającą się z 3 cyfr (975, 976 itp.). Jest to odniesienia do międzynarodowych norm Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego. Dodatkowo warto wiedzieć, że za pomocą specjalistycznych urządzeń możliwa jest zmiana kształtów prętów.

Rodzaj gwintów w prętach

Podział gwintów odbywa się ze względu na różne kryteria. Może je podzielić biorąc pod uwagę:

- skok gwintu – normalny, grubozwojny i drobnozwojny,
- krotność – gwint pojedynczy, dwukrotny i wielokrotny,
- przeznaczenie – gwinty pociągowe i złączne,
- kształt – prostokątny, okrągły, trapezowy, stożkowy, toczny, walcowy,
- sposób skręcania – gwint lewy i prawy.

Pręt gwintowany – zastosowanie

Największą zaletą prętów gwintowanych jest możliwość trwałego łączenia wielu różnych elementów. Z tego powodu pręty gwintowane mogą pochwalić się szerokim zastosowaniem w przemyśle. Wykorzystuje się je do podwieszania instalacji hydraulicznych, elektrycznych i wentylacyjno-klimatyzacyjnych, a także do połączeń więźby dachowej. Ponadto pręty gwintowane służą do stabilizowania zbrojeń w konstrukcjach żelbetowych oraz przy budowie podwieszanych sufitów. Wykorzystuje się je ponadto podczas stworzenia korytek dla kabli, przewodów czy rur.

Sprzedażą prętów gwintowanych zajmują m.in. się sklepy z częściami do budowy maszyn. W sklepie EBMiA znajdziecie jeden z największych wyborów tych prętów. Można tu kupić elementy o różnych kształtach, rozmiarach, średnicach, z różnego rodzaju gwintowaniem i przekrojem.

Rozwiń opis
Zwiń opis