Pierścienie segera

Pierścienie segera

Pierścienie segera występują też pod nazwą pierścieni osadczych sprężynujących. Jest to ważny element rozmaitych konstrukcji, wykorzystywany jest do zabezpieczenia przed przesunięciem osiowym części maszyn. Te części to najczęściej łożyska, tuleje, tarcze, koła zębate.  Te elementy zostały zamontowane na wałach i osiach lub w otworach.   Pierścień segera  znajdujący się w naszej ofercie występują w dwóch odmianach, zewnętrznej oraz wewnętrznej. Pierścienie rozprężne mają najmniejszą sprężystość promieniową spośród wszystkich pierścieni osadczych.   Pierścienie segera montuje się osiowo szczypcami na wałkach z rowkami. Ich główne zastosowanie to ochrona i zabezpieczenie łożysk igiełkowych. Charakterystyczną cechą tych elementów jest brak otworów do mocowania, odznaczają się też kształtem centrycznym, a nie mimośrodowym.   Pośród pierścieni segera dostępnych w naszym sklepie wszystkie reprezentują najwyższą jakość wykonania i wytrzymałości. Stworzyli je renomowani producenci, dzięki temu po zakupie mogą mieć Państwo pewność, co do ich prawidłowego funkcjonowania, przez długie lata użytkowania.

Co to jest pierścień Segera?

Pierścień osadczy sprężynujący (potocznie pierścień Segera) jest elementem konstrukcji wielu maszyn, w których pełni funkcję zabezpieczającą. Służy do zabezpieczenia innych elementów konstrukcji przed przesunięciem osiowym. Pierścień osadczy sprężynujący mocuje się w dopasowanym rozmiarowo rowku. Ponieważ ma dość nietypowy mimośrodowy kształt, mocno się w nim osadza. Dzięki temu zapobiega ich przemieszczaniu i szybszemu zużyciu. Te właściwości pierścienia wykorzystuje się szczególnie do blokowania elementów umiejscowionych na wałach, osiach oraz na otworach. Warto wiedzieć, ze istnieją dwa rodzaje pierścieni Segera: wewnętrzne i zewnętrzne.

Pierścienie Segera zastosowanie

Uniwersalny charakter pierścienia Segera sprawia, że można go montować w wielu maszynach. Dzięki temu na szeroką skalę wykorzystuje go przemysł, szczególnie zaś branża motoryzacyjna i AGD. W motoryzacji pierścień zabezpiecza przed przesuwaniem sworznie tłoków oraz sworznie w przegubach napędowych. Ponadto służy jako element uruchamiający w urządzeniach AGD oraz w przemyśle maszynowym. W maszynach często odpowiada za ochronę łożysk, tulei, tarcz, kół zębatych i innych części zamontowanych na osiach, wałach lub w otworach.

Co istotne pierścień Segera jest w stanie zabezpieczać elementy o różnych średnicach, co także wpływa na jego uniwersalny charakter. W przypadku wałów zakres obsługiwanych średnic wynosi od 5 do 1000 mm, a w przypadku otworów – od 8 do 1000 mm. Najczęściej jednak spotyka się pierścienie zabezpieczające otwory o średnicy nie przekraczającej 300 mm.

Dlaczego ważne są szczypce do Segerów?

Pisząc na temat pierścieni osadczych sprężynujących nie można pominąć roli, jaką odgrywają szczypce de Segerów. Służą one do zamocowania i usuwania pierścieni. Wyglądem przypominają nieco kombinerki o zaokrąglonych szczękach. Co istotne, szczypce do Segerów dobiera się w zależności, czy chcemy pracować przy pierścieniach typu wewnętrznego czy zewnętrznego. Ich rola jest istotna, ponieważ użycie narzędzia o innym przeznaczeniu może spowodować zniszczenie elementu lub uszkodzenia rowka, w którym się znajduje.

Dodatkowo, aby zachować pełnią bezpieczeństwa, podczas demontowania pierścienia Segera należy mieć na oczach okulary ochronne. Dlaczego? Ponieważ jeśli źle złapiemy pierścień, może on wyskoczyć z dużą prędkością i uszkodzić nam wzrok.

Jak zdemontować pierścień Segera?

Demontaż pierścieni Segera musi odbywać się z zachowaniem środków ostrożności, o których pisaliśmy wyżej. Prawidłowość demontażu jest istotna także ze względu na trwałość samego elementu. Pierścień demontujemy więc uważnie i bez pośpiechu. Zaczynamy od wsunięcia końców szczypiec w otwór. Wsuwamy je powoli i głęboko. Teraz ściskamy rękojeść bardzo delikatnie, tak aby pierścień mógł równomiernie wysunąć się z kanalika na całym swoim obwodzie. Na koniec zaś wyciągamy pierścień Segera utrzymując taki sam nacisk szczypiec. Jeśli bowiem zbyt mocno je ściśniemy, pierścień może pęknąć.

Rozwiń opis
Zwiń opis