Kontroler ruchu Linumeric-LPT V1

Zdjęcia poglądowe, mogą różnic się od stanu rzeczywistego.

Kontroler ruchu Linumeric-LPT V1

Indeks: LINUMERIC-LPT V1
Kategoria: Kontrolery ruchu
EAN: 0089925890262
Waga: 0.33 kg
2 Przedmioty

Kontroler Linumeric przystosowany jest do współpracy z darmowym i otwartym oprogramowaniem LinuxCNC.


Wysyłamy z magazynu w 24h

Dostawa od 11,50 zł i Koszt oraz rodzaj dostawy może ulec zmianie, jeżeli dodasz inne produkty
402,05 zł
Cena Brutto / szt.

326,87 zł bez VAT

Zapytaj o produkt

Zapytaj o Kontroler ruchu Linumeric-LPT V1

Zadaj pytanie

Imię i nazwisko *
Adres e-mail *
Twoja wiadomość*
Anuluj
Zamów przez telefon

LINUMERIC LPT


Kontroler ruchu  Linumeric-LPT jest niedrogim urządzeniem przeznaczonym do użytkowników, którzy chcieliby się uniezależnić od portu LPT komputera PC pod systemem Linux. Urządzenie zachowuje się jak zewnętrzny port LPT komputera i zapewnia taką samą funkcjonalność jak klasyczne sterowanie za pomocą portu LPT.


Kontroler przystosowany jest do współpracy z darmowym i otwartym oprogramowaniem LinuxCNC. Jest swego rodzaju przejściówką z USB na LPT. Otwiera to nowe możliwości sterowania maszyn za pomocą laptopów oraz komputerów nowszej generacji, które fabrycznie nie zostały wyposażone w port równoległy. Ponadto przejściówka może funkcjonować jako dodatkowy port LPT naszego komputera zwiększając dostępną ilość sprzętowych wejść i wyjść, przez co dając możliwość obsługi kolejnych osi.
Kolejną zaletą tego niepozornego urządzenia jest znacznie większa maksymalna częstotliwość sygnałów  sterowania niż w przypadku większości komputerów PC wyposażonych fabrycznie w port równoległy. Daje to nam możliwość zastosowania sterowników silników krokowych z większym podziałem kroku, zapewniającyh lepszą kulturę pracy silników, a także może to oznaczać większą prędkość przejazdów maszyny. Istotne jest także w przypadku zastosowania serwomotorów, które z reguły, aby wykorzystać ich potencjał wymagają wysokiej częstotliwości sygnałów sterujących.


Linumeric-LPT współpracuje z oferowanymi przez naszą firmę płytami głównymi SSK-MB2SSK-MB5 i SSK-MB6. Do ich obsługi wymagany jest standardowy kabel LPT. Należy pamiętać, że przejściówka stanowi port komputera, nie maszyny i należy umieszczać ją obok komputera, a łączyć z maszyną za pomocą wspomnianego przewodu D-SUB.


LinuxCNC jest otwartym oprogramowaniem przeznaczonym do obsługi maszyn sterowanych numerycznie takich jak: frezarki, tokarki, drukarki 3d, wypalarki plazmowe i laserowe, a nawet do sterowania robotem typu SCARA. Oprogramowanie to pracuje najlepiej na dedykowanej odsłonie linuxa DEBIAN, która ma już wbudowany program do obsługi maszyn (tak jak w Windowsie znajdziemy notatnik i kalkulator). Nieocenioną zaletą linuxa dla bardziej wymagających użytkowników jest możliwość jego dowolnej modyfikacji, oraz dopisywania potrzebnych funkcji. Informacje na temat samego programu sterującego oraz systemu Linux można znaleźć bez problemu w sieci.


Urządzenie ma kompaktową obudowę, zamkniętą w obudowie złącze D-SUB z wtykiem żeńskim. Jego niewątpliwą zaletą jest możliwość natychmiastowego uruchomienia z maszyną, która wcześniej pracowała z portem LPT, nawet na innym oprogramowaniu.  Przykładowo po awarii naszego starego komputera z portem równoległym, nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy w bezinwazyjny sposób przeszli na sterowanie z linuxa, kupując nowego, znacznie szybszego laptopa lub mały komputer biurowy.  Przy takiej modyfikacji jedynie będziemy musieli na skonfigurować oprogramowanie sterujące maszyny (LinuxCNC ) bez ingerencji w jej połączenie elektryczne.


Kolejną zaletą Linumerica, jest możliwość zaprogramowania domyślnych stanów wejść/wyjść, która wpływa na bezpieczeństwo pracy z maszyną. Do Linumeric LPT dedykowana jest prosta aplikacja, za pomocą której ustalimy dowolne stany na każdym z pinów portu. W przypadku sprzętowego portu LPT, podczas uruchamiania komputera, mogą pojawiać się na nim dowolne stany, powodując nieprzewidywalne ruchy maszyny – np.  włączenie wrzeciona.


Istnieje również możliwośći instaracji interfejsu Linumeric na mikrokomputerach typu Raspberry Pi, pozwoli nam to na znaczną oszczędność miejsca na stanowisku pracy i jest ciekawą alternatywą dla użytkowników nieco bardziej zaznajomionych z linuxem.

Obsługa i instalacja kontrolera.
Urządzenie wpinamy w port USB, a następnie pobieramy paczkę ze sterownikami ze strony producenta. Proces instalacji przebiega automatycznie i wymaga jedynie stałego połączenia z internetem i wpisaniu kilku komend w konsoli. Instalacja może trwać kilkadziesiąt minut.
Linumeric posiada dwie diody sygnalizujące stan urządzenia. Zieloną – stan pracy i czerwoną stan błędu.

Zalety  Linumeric-LPT:

- Komunikacja przez najpopularniejszy port szeregowy USB, w który jest wyposażony praktycznie każdy komputer
-Interfejs DB25 z analogicznym układem wyprowadzeń jak w sprzętowych portach LPT
- Maksymalna częstotliwość sygnałów sterujących do 150kHz
-Zasilanie bezpośrednio z portu USB komputera
-Możliwość pracy dwóch urządzeń jednocześnie
-Mechanizm redukcji Jitteru