Generator impulsów prostokątnych GEN-01

Zdjęcia poglądowe, mogą różnic się od stanu rzeczywistego.

Generator impulsów prostokątnych GEN-01

Indeks: GEN-01
Kategoria: Generator impulsów prostokątnych
EAN: 0089925985296
Waga: 0.06 kg
0 Przedmiot

Generator GEN-01 został skonstruowany w celu taktowania nim sterowników silników krokowych. przez co możliwe jest sterowanie silnikiem krokowym bez konieczności podłączania go do komputera. czy też innego zaawansowanego sterownika. Dzięki generatorowi możemy płynnie regulować obroty silnika. Zakres częstotliwości impulsów to 0 - 150kHz (+/-5%). Układ generuje przebieg prostokątny symetryczny +5V (CMOS). a dzięki wbudowanemu podzielnikowi możemy precyzjnie nastawić wybraną częstotliwość. Prędkość silnika regulowana jest za pomocą potencjometru. który podłączony jest pod wejście napięciowe z zakresu 0..5V. Zastosowanie urządzenia nie sprowadza się jedynie do taktowania sterowników silników krokowych. Może posłużyć także do sterownia innych urządzeń.


Producent: AKCESORIA CNC
Zapytaj o produkt

Zapytaj o Generator impulsów prostokątnych GEN-01

Zadaj pytanie

Imię i nazwisko *
Adres e-mail *
Twoja wiadomość*
Anuluj
Zamów przez telefon

Generator GEN-01 został skonstruowany w celu taktowania nim sterowników silników krokowych. przez co możliwe jest sterowanie silnikiem krokowym bez konieczności podłączania go do komputera. czy też innego zaawansowanego sterownika. Dzięki generatorowi możemy płynnie regulować obroty silnika. Zakres częstotliwości impulsów to 0 - 150kHz (+/-5%). Układ generuje przebieg prostokątny symetryczny +5V (CMOS).  a dzięki wbudowanemu podzielnikowi możemy precyzjnie nastawić wybraną częstotliwość. Prędkość silnika regulowana jest za pomocą potencjometru. który podłączony jest pod wejście napięciowe z zakresu 0..5V. Zastosowanie urządzenia nie sprowadza się jedynie do taktowania sterowników silników krokowych. Może posłużyć także do sterownia innych urządzeń.

Na płytce GEN-01 przewidziano miejsce na dodatkowy potencjometr lutowany zamiast potencjometru osiowego. Przydaje się to w sytuacjach. gdy nie potrzebujemy regulacji obrotów tylko chcemy ich ustaloną wartość. Dodając kondensator np. 220uF/10V otrzymujemy rodzaj "rampy" szybkości co przydatne jest przy "rozkręcaniu" silników do większych prędkości. Należy pamiętać. że silnik powinien być płynnie rozpędzamy i hamowany- ma to znaczenie szczególnie przy silnikach krokowych. Na płytce generatora umieszczona jest zworka do ustawiania podziału częstotliwości. Do wykonania połączeń z urządzeniami zewnętrznymi wykorzystano złącza typu ARK 1.5 mm² o maksymalnym napięciu 250V i prądzie przewodzenia 16A. Komponenty. z których wykonany został moduł generatora GEN-01 spełniają dyrektywę RoHS Unii Europejskiej (Restriction of use of certain Hazardous Substances) dotyczącą ochrony środowiska naturalnego. Urządzenie wykonuje się w technologii bezołowiowej. Spoiwo użyte do montażu urządzenia zawiera 99% cyny i 1% miedzi.

Zapraszamy do odwiedzenia naszego działu porad. gdzie bliżej przedstawiliśmy możliwości naszego generatora Gen-01. Artykuł można odszukać pod tym adresem. Podczas kilkuminutowego filmu prezentujemy sposób podłączenia generatora do sterownika silnika krokowego oraz objaśniamy  możliwości jakie daje nam rampa prędkości.

Zalety generatora:

  • niski koszt.
  • małe wymiary.
  • zasilanie 5VDC.
  • generowana częstotliwość do około 150 kHz.
  • wszechstronność zastosowań.
  • prosta obsługa.
  • łatwy montaż.
  • korzystny stosunek cena/jakość/możliwości.

Dane techniczne

Parametry elektryczne

Napięcie zasilania 5VDC
Maksymalny pobór prądu 30 mA
Zakres generowanych częstotliwości 0 – 150 kHz
Sygnał wyjściowy (CMOS) 5V prostokątne

Parametry eksploatacyjne

Chłodzenie Pasywne lub wymuszony obieg
Środowisko Miejsce Unikać kurzu. oleju i gazów powodujących korozję
Temperatura otoczenia 0°C - 50°C
składowania 0°C - 50°C
Wilgotność 30% - 75% RH (bez kondensacji)

Parametry mechaniczne

Wymiary [mm] Długość 50
Szerokość 50
Wysokość 15
 
Waga [kg] ~ 0.020

Wymiary z tabeli zaznaczono na rysunku poniżej:

Wymiary generatora GEN - 1

Budowa (opis złącz ) generatora GEN-01

Piny złącza P1

PINFunkcja
A B C Wyprowadzenia do podłączenia zewnętrznego potencjometru do regulacji częstotliwości wyjściowej (10 kΩ o charakterystyce liniowej).
OUT Wyjście sygnału CMOS (generowana częstotliwość zadana).
GND Masa sygnału wyjściowego.
GND Masa zasilania generatora.
VCC Zasilanie generatora +5VDC.

Zwora Z1

Zworka umieszczona na płytce generatora służy do ustawiania podziału częstotliwości. za pomocą której możemy wybrać jeden z 5 trybów pracy (pięć różnych częstotliwości maksymalnych). Nie należy zmieniać położenia zworki podczas działania urządzenia. ponieważ może to wywołać niestabilną pracę silnika- spowodowane jest to tym. że przez ten element przepływa sygnał z generatora i wyjęcie jego spowoduje przerwę w generacji impulsów.

Dioda LED D1

Świecenie diody LED sygnalizuje obecność napięcia zasilania generatora.

Eksploatacja generatora GEN-01

Podłączenie modułu

Generator przystosowany jest do pracy ciągłej. Jego uruchomienie polega na podaniu napięcia zasilania. Automatycznie po tej operacji. na wyjściu układu. generowany jest sygnał prostokątny. Częstotliwość zależna jest od nastawy potencjometru regulacyjnego. a ściślej mówiąc od potencjału przyłożonego do wejścia B złącza P1. Zakres zmian napięcia musi mieścić się w zakresie 0 – 5V.

Na płytce GEN-01 przewidziano miejsce na dodatkowy potencjometr lutowany zamiast potencjometru osiowego. Przydaje się to w sytuacjach. gdy nie potrzebujemy regulacji obrotów tylko chcemy ich ustaloną wartość. Dodając do układu kondensator 10...220uF/10V otrzymamy układ z tzw. rampą. Prędkość pracy silnika będzie narastała i opadała liniowo. Operacja ta może być przydatna przy “rozkręcaniu” silników do większych prędkości. Sposób instalacji zewnętrznego potencjometru i wyżej wspomnianego kondensatora obrazuje poniższy diagram.Należy zwrócić uwagę na poprawną polaryzację kondensatora. Odwrotne podłączenie może spowodować jego uszkodzenie.

Podłączenie generatora do najpopularniejszych sterowników silników krokowych oferowanych przez naszą firmę.Obliczanie prędkości obrotowej silnika na podstawie częstotliwości generatora

Mając silnik o danej liczbie kroków i zmierzoną częstotliwość generowanych impulsów (np. przy pomocy częstotliwościomierza lub oscyloskopu) ilość obrotów silnika na sekundę obliczamy w następujący sposób:

LICZBA MIKROKROKÓW = LICZBA KROKÓW SILNIKA X PODZIAŁ

gdzie „PODZIAŁ” to nastawiony mikrokrok na sterowniku.

LICZBA OBR/S = CZĘSTOTLIWOŚĆ GEN. / LICZBA MIKROKROKÓW

LICZBA OBR/MIN = 60 X LICZBA OBR/S

Przykład:

Liczba kroków silnika = 200.
Częstotliwość generatora = 1000 Hz.
Podział = 1/8

LICZBA MIKROKROKÓW = 200 X 8 = 1600

LICZBA OBR/S = 1000 / 1600 = 0.625 obr/s

LICZBA OBR/MIN = 60 X 0.625 = 37.5 obr/min

Porady

W przypadku kiedy moduł GEN-01 nie pracuje poprawnie. pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie czy problem jest natury elektrycznej czy mechanicznej (brak połączeń). Ważne jest. aby dokumentować każdy krok przy rozwiązywaniu problemu. Być może będzie konieczność skorzystania z tej dokumentacji w późniejszym okresie. a szczegóły w niej zawarte w wielkim stopniu pomogą pracownikom naszego Wsparcia Technicznego rozwiązać zaistniały problem.

Instrukcja montażowa

Wykaz elementów:

Rezystory: 

R1 – 1 kΩ.
R2 - 10 kΩ.
Z1....4 – zwora SMD1206

Kondensatory: 

C1 – 100 nF/25V SMD.
C2 – 100 µF/25V.
C3 – 470 pF/25V.

Półprzewodniki:

D1 – LED 3mm.
U1 – 4046 SMD.
U2 – 4060 SMD.
U3 – 74HC14 SMD.

Złącza:

J1...3 złącza śrubowe ARK.

Zwora:

Goldpin 2 x 6 + jumper.

Schemat ideowy modułu GEN - 01

Wymagania

Personel zajmujący się instalacją musi posiadać elementarną wiedzę w zakresie obchodzenia się z urządzeniami elektrycznymi. Urządzenie powinno być zamontowane w pomieszczeniach zamkniętych zgodnie z I klasą środowiskową. o normalnej wilgotności powietrza (RH=90% maks. bez kondensacji) i temperaturze z zakresu 0°C do +50°C. 

Instrukcja obsługi - GEN-1
Pobierz

Zderzak schemat
Pobierz