Kontrolery ruchu

Kontrolery ruchu CNC

Kontrolery ruchu zwane inaczej sterownikami ruchu, to jedne z wielu istotnych elementów systemu kontroli maszyn CNC. Łączą one komputer, który posiada zainstalowane oprogramowanie sterujące z maszyną CNC. Najczęściej wykorzystywanym programem sterującym wśród naszych klientów jest program Mach3, który daje bardzo duże możliwości adaptacyjne, a jego wykorzystanie nie musi ograniczać się jedynie do klasycznych frezarek, czy tokarek. Innym rozwiązaniem jakie proponujemy jest program UCCNC, który dedykowany jest do kontrolerów UC100 oraz UC300. Jeżeli chodzi o program Mach3, to w klasycznym rozwiązaniu komunikacja z maszyną odbywa się za pośrednictwem portu równoległego LPT komputera. Rozwiązanie takie jest proste i sprawdza się doskonale, jednak użytkownicy najczęściej narzekają na ograniczoną ilość dostępnych wejść i wyjść w obrębie jednego portu LPT. Na szczęście w tym przypadku program przewiduje możliwość obsługi drugiego portu LPT, co w niektórych aplikacjach jest już wystarczające. Jednak w maszynach bardziej rozbudowanych, np. w przypadku frezarki z obsługą magazynka narzędzi, nawet dwa porty LPT nie do końca mogą rozwiązać ten problem. Drugim problemem z którym spotykają się nowi użytkownicy to uzależnienie programu Mach3 od komputerów stacjonarnych z portem LPT oraz 32-bitowym systemem operacyjnym.

Technologia idzie do przodu, komputery stają się coraz tańsze, dlatego znalezienie komputera, który spełniałby te dwa powyższe wymagania wbrew pozorom staje się coraz trudniejsze. Wszystkie nowe komputery sprzedawane są z systemem 64-bitowym, na którym port LPT nie będzie działał poprawnie. Niestety żadne przejściówki portu LPT z USB nie działają. Dodatkowo dla własnej wygody często chcemy sterować maszyną z komputera przenośnego typu laptop. W takim przypadku program Mach3 również może działać niepoprawnie .   Oferowane przez nas zewnętrzne kontrolery ruchu, pomagają rozwiązać powyższe problemy. W rozwiązaniach, które proponujemy komunikacja pomiędzy kontrolerem, a komputerem odbywa się za pośrednictwem portu Ethernetowego oraz USB. Pierwsze rozwiązanie jest bardziej polecane ze względu na odporność tego rodzaju transmisji na zakłócenia, która na pewno przyda się nam np. przy sterowaniu wypalarką plazmową - jak wiemy źródła plazmy doskonale potrafią zakłócić komunikację. Natomiast połączenie przy wykorzystaniu portu USB doskonale sprawdzi się przy niedużych frezarkach czy drukarkach 3d . Jak prezentowany system kontroli ruchu działa? Generalnie urządzenie sterujące ruchem, przyjmuje informacje z programu sterującego (np. program Mach3 ) o trajektorii ruchu, na podstawie których kontroler generuje ciąg impulsów sterujących o bardzo wysokiej jakości, które podawane są do sterowników silników krokowych czy serwomotorów, co przekłada się na płynny ruch silników. Przeniesienie generowania impulsów sterujących na zewnętrzny kontroler ruchu odciążyło komputer sterujący, a jednocześnie sprawiło, że wymagania co do jego parametrów nie są już takie wysokie, jak ma to miejsce przy standardowym rozwiązaniu wykorzystującym port równoległy LPT komputera ( możliwe stało się sterowanie maszyną z komputera typu laptop). Ponadto większość oferowanych kontrolerów ruchu może działać na dowolnym systemie Windows (XP i nowszym), zarówno w wersji 32-bitowej, jak i 64-bitowej.

Program Mach3 będzie działał pod kontrolą zarówno systemu 32-bitowego jak i 64-bitowego, jednak jak wspomnieliśmy port LPT poprawnie działa jedynie przy wersji 32-bitowej. Dla wersji 64-bitowej systemu operacyjnego, program Mach3 wymaga zewnętrznego kontrolera ruchu. Dodatkowymi zaletami stosowania rozbudowanych kontrolerów sterowania, jest fakt iż potrafią one generować impulsy o znacznie wyższych częstotliwościach niż wspomniany port LPT. Dodatkowo oferują one większą liczbę wejść i wyjść ( w tym wejścia i wyjścia analogowe), które możemy wykorzystać w budowanym systemie sterowania. Należy pamiętać, iż w celu poprawnej współpracy wybranego kontrolera z programem sterującym wymagane będzie wgranie tzw. pluginu, który to umożliwi poprawną wymianę danych pomiędzy nimi.   Jak widzimy zastosowanie kontrolera ruchu daje same pozytywne rezultaty. Zdajemy sobie sprawę, że jedynym minusem takiego rozwiązanie może być w niektórych przypadkach jego cena, która rośnie wraz ze wzrostem funkcjonalności. Dlatego do naszej oferty kontrolery zostały dobrane tak, aby zaspokoić potrzeby profesjonalnych odbiorców/ producentów maszyn, ale również i hobbystów, którzy niekoniecznie dysponują dużymi funduszami, a jednak chcą rozbudować swoją maszynę o wydajny, stabilny oraz elastyczny system sterowania maszyną CNC.   Zależnie od wybranego modelu sterownika ruchu, ten może sterować silnikami przy wykorzystaniu sygnału kroku i kierunku, bądź analogowym sygnałem -10 -+10V. Kontrolery ruchu wykorzystujące pierwszy sposób sterowania są kompatybilne z znaczną większością sterowników silników krokowych dostępnych na rynku. Niektóre kontrolery mają także tryby kwadraturowe i CW / CCW .  

W ofercie posiadamy kontrolery ruchu z rodziny CSMIO, które komunikują się poprzez sieć Ethernet. Zamknięte są w wytrzymałych, aluminiowych obudowach, umożliwiając prosty montaż na szynie DN wewnątrz szafy sterującej. Funkcjonalność tych sterowników można rozbudować przy wykorzystaniu dostępnych modułów rozszerzeń. Zależnie od modelu możemy wybierać pośród modułu dodadtowych wejść/ wyjść CSMIO-IO, zadajnika MPG czy modułu do gwintowania ENC. Model CSMIO-IP-A +/- 10V Ethernet Motion Controller umożliwia sterowanie analogowymi serwonapędami. Innym kontrolerem wartym uwagi będzie Smoothstepper ESS, który współpracuje z programem Mach3 poprzez port Ethernet. Kontroler otrzymuje dane z programu Mach3 poprzez bufor danych i generuje wysokiej jakości sygnały sterujące z maksymalną częstotliwością 4MHz. Przy jego wykorzystaniu został stworzony nasz ‘robot rysujący’, którego prezentowaliśmy na targach druku 3d.  

Proponujemy ponadto 4-osiowy kontroler CNC DDCSV, który jest szczególnym kontrolerem ruchu do sterowania silników prądu stałego, silników krokowych oraz serwosilników. W jednej obudowie zamknięty jest komputer sterujący, program sterujący oraz kontroler generujący sygnały sterujące. Kontroler posiada kompaktową obudowę, co umożliwia łatwe wykorzystanie zarówno w nowo budowanym systemie sterowania, jak i podczas modernizacji istniejącego.  

To są tylko przykłady kontrolerów ruchu i ich możliwości. Gorąco zachęcamy do zapoznania z naszą ofertą. W razie jakichkolwiek pytań, nasi technicy są do Państwa dyspozycji. Pomożemy dobrać kontroler ruchu, który najlepiej spełni wymagania budowanej przez Państwa maszyny.    

Rozwiń opis
Zwiń opis
Indeks: SMOOTHSTEPPER-ETH
Kontroler ruchu SmoothStepper - ethernet
  • -8%

Kontroler ruchu SmoothStepper - ethernet

Cena
1 280,47 zł / szt.
1 041,03 zł bez VAT
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 1 333,08 zł

Kontroler ruchu SmoothStepper , współpracuje z programem MACH3 poprzez port Ethernet. Kontroler otrzymuje dane z programu Mach3 (bufor) i generuje wysokiej jakości sygnały sterujące z maksymalną częstotliwością 4MHz.Korzyści wynikające z zastosowania kontrolera : / uniezależnienie sterowania od portu LPT (lub jego braku) / generowanie sygnału STEP oraz DIR o bardzo wysokiej jakości /...

Termin realizacji:
24h
Indeks: IW-KONTROLER DDCSV
4-osiowy kontroler CNC DDCSV + pendrive 4GB gratis
  • -5%

4-osiowy kontroler CNC DDCSV + pendrive 4GB gratis

Cena
1 554,12 zł / szt.
1 263,52 zł bez VAT
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 1 695,75 zł

Kontroler CNC DSCV jest cztero-osiowym kompleksowym urządzeniem do sterowania silników prądu stałego, silników krokowych oraz serwosilników. Jest kompatybilny z każdym sterownikiem silnika komunikującym się za pomocą sygnału kroku i kierunku. Częstotliwość sygnału wyjściowego dla jednej osi wynosi do 500 KHz, z regulowaną szerokością impulsu wyjściowego. Jedno urządzenie...

Termin realizacji:
24h
Indeks: CSMIO-IP-S6
CSMIO-IP-S 6-osiowy kontroler Ethernet
  • -4%

CSMIO-IP-S 6-osiowy kontroler Ethernet

Cena
3 254,40 zł / szt.
2 645,85 zł bez VAT
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 3 709,06 zł
Profesjonalny cyfrowy sterownik CNC CSMIO/IP-S to obecnie najwydajniejszy i najdokładniejszy sterownik firmy CS-LAB do zastosowań wymagających wysokiej precyzji i zwiększonej niezawodności. Jest to propozycja dla użytkowników, którzy do zagadnienia CNC podchodzą profesjonalnie, zwracając uwagę na rozsądną cenę za produkt. CSMIO-IP-S jest połączony z komputerem za pomocą łącza...
Termin realizacji:
24h