Filtruj

Dostępność

Dostępność

Rezystory

Rezystory

Rezystory zwane opornikami stanowią praktycznie niezbędny element każdego układu elektronicznego. Ich rolą jest ograniczenie prądu płynącego w obwodzie.
 
Podstawowymi parametrami rezystora na które musimy zwrócić uwagę przy jego doborze, będą:
 
Rezystancja – podawana w omach (Ω)  (om) , kiloomach – mnożnik x1000 (kΩ) lub megaomach – mnożnik x1 000 000 (MΩ) lub (M)
Moc –  podawana w watach (W) określa jaką ilość energii rezystor może bezpiecznie wypromieniować w postaci ciepła
Tolerancja rezystora w (%) - jest to możliwa odchyłka od podanej nominalnej rezystancji opornika
  
Innym rodzajem opornika będą potencjometry. Potencjometr to nic innego jak rezystor o nastawnej wartości. Mogą być one obrotowe z osią ( jedno lub wieloobrotowe), suwakowe lub montażowe.  Potencjometry różnią się również pod względem tzw. charakterystyki regulacyjnej – literka A oznacza liniową charaktrerystykę; w potencjometrze oznaczonym literką B początkowo rezystancja rośnie wolno, potem bardzo szubko; litera C oznacza, iż początkowo rezystancja rośnie szybko, a później powoli.

Rezystory, nazywane również opornikami, są to elementy elektryczne, wprowadzające rezystancję elektryczną do obwodu. W obwodach elektrycznych stosowane są przede wszystkim w celu zmniejszenia przepływu prądu, dopasowania poziomów sygnału, podziału napięć, jak również do polaryzacji elementów aktywnych oraz zakończenia linii przesyłowych. Rezystory dostępne są w szerokiej gamie rezystancji, rozciągającej się na dwanaście rzędów wielkości. Dostępne są także w różnych mocach. Od oporników o niskiej mocy na poziomie od 0,125 W do 0,5 W, do oporników o wysokiej mocy – od 1000 W wzwyż).

Co to jest rezystor

Rezystor jest głównym elementem obecnym w każdym układzie elektronicznym. Stanowi także podstawową część składową współczesnej elektroniki. Rezystory mogą przybierać różne formy oraz składać się z różnych związków chemicznych. Można je nabyć w formie pakietów integrujących w jednej obudowie kilka elementów. Inną opcją są rezystory implementowane w układach scalonych.

Rodzaje rezystorów

Rezystory wytwarzane są z rozmaitych materiałów oporowych, a wybór konkretnego zależy od wymagań danej aplikacji. Zazwyczaj produkowane są z węgla lub metali naniesionych na podkład ceramiczny. Natomiast dla elementów o wyższej mocy stosuje się druty oporowe. Innym rodzajem są specjalistyczne oporniki foliowe, które gwarantują najwyższy poziom precyzji oraz stabilność parametrów w czasie i w funkcji warunków otoczenia. Rezystory można kupić w wersji do montażu przewlekanego (THT) oraz powierzchniowego (SMD) – w różnych obudowach i w różnej wielkości.

Parametry rezystorów

Rezystencja to funkcja elektryczna rezystora. Oporniki do zastosowań komercyjnych produkowane są w zakresie ponad dziewięciu rzędów wielkości, zaś te specjalistyczne w ponad dwunastu. Wartość rezystancji wiąże prąd, który płynie przez rezystor ze spadkiem napięcia na tym elemencie. Ponadto wszystkie oporniki wyposażone są w nominalną tolerancję, która określa maksymalną odchyłkę od nominalnej wartości rezystancji elementu rzeczywistego. W tym miejscu warto wspomnieć także o parametrze, który opisuje fizyczny opornik. Jest to maksymalna rozpraszana moc. Ten parametr określa, ile watów ciepła jest w stanie rozproszyć opornik. Przekroczenie danej wartości może skończyć się awarią tego elementu.

Rezystory grzejne

Rezystory o dużej mocy, które rozpraszają wiele watów energii elektrycznej w postaci ciepła, używane są zarówno jako element sterowania silnikiem w systemach dystrybucji energii, jak i jako obciążenia testowe. Niejednokrotnie używa się ich również jako elementy grzejne. Tego typu rezystory wyróżniają się wyjątkowo stabilnymi parametrami, zmieniającymi się nieznacznie wraz z temperaturą, czasem czy też napięciem pracy. Ich kształt jest dopasowany do konkretnego zastosowania, dzięki czemu montuje się je w bardzo prosty sposób. Posiadają specjalne otwory montażowe lub samoprzylepną taśmę, za pomocą których można bez problemu zamontować je w urządzeniach. Rezystory grzejne używane są do ogrzewania delikatnych elementów, które potrzebują stabilnej temperatury, jak również do podgrzewania stolików roboczych w drukarkach 3D.


 

Rozwiń opis
Zwiń opis
Indeks: PR-0002

Rezystor 0,68Ohm 2W

Producent: QC - Quality Control
Cena
0,49 zł / szt.
0,40 zł bez VAT
Rezystor o niskiej indukcyjności i rezystancji stosowany w sterowniku silnika krokowego SSK-B05 Dane szczegółowe Nazwa Rezystor Typ rezystora metal oxide Moc 2W Rezystancja 0,68ohm Tolerancja 5% Rodzaj obudowy 0411 Montaż elektryczny przewlekany (THT) Certyfikaty RoHS...
Termin realizacji:
24h
Indeks: PR-23051

Rezystor 0Ohm 1/4W

Producent: QC - Quality Control
Cena
0,15 zł / szt.
0,12 zł bez VAT
Termin realizacji:
24h
Indeks: PR-0288

Rezystor 10 Ohm 5W

Producent: QC - Quality Control
Cena
0,80 zł / szt.
0,65 zł bez VAT
Rezystor ceramiczny dużej mocy używany przy budowie modułu Soft Start. Dane szczegółowe Nazwa Rezystor Typ rezystora cermetowy Moc 5W Rezystancja 10ohm Tolerancja 5% Rodzaj obudowy 9x13x25mm Montaż elektryczny przewlekany (THT) Wyprowadzenia pionowe 5mm Certyfikaty RoHS Raster wyprowadzeń 5mm...
Termin realizacji:
24h