Filters
Filtruj

Ilość torów świetlnych

Ilość torów świetlnych

Napięcie

Napięcie

Średnica Ø

Średnica Ø

Buzer

Buzer

Czas realizacji

Czas realizacji

Cena

Cena

Nowe i Polecane

Wieże sygnalizacyjne

Wieże sygnalizacyjne, świetlne

Wieże sygnalizacyjne zwane inaczej świetlne są to ważne, aczkolwiek często niedoceniane komponenty systemu sterowania. Wieże świetlne wpływają na poprawę bezpieczeństwa operatorów maszyn, ale i osób postronnych, które mogą znaleźć się w pobliżu pracującej maszyny. Gdy ta pracuje na dużej hali, na której panuje ogólny hałas, często ciężko jest ocenić czy cykl wykonywanego procesu nadal trwa - szczególnie, gdy jej elementy ruchome w danym momencie są w bezruchu - maszyna może być w stanie zatrzymania np. – awaryjnego, czy to procesowego. Wyraźny sygnał świetlny informuje otoczenie w jakim trybie obecnie znajduje się maszyna.

Taka informacja jest również ważna z punktu widzenia wydajności pracy danej maszyny.  Często bywa również tak, że jeden operator steruje pracą kilku maszyn – wówczas informacja o trwającym cyklu, jego poprawnym zakończeniu, lub błędzie podczas pracy może być przekazana w czytelny sposób dla operatora, który obecnie może znajdować się przy drugiej maszynie – informacja, że wymagana jest jego interwencja. Możemy w ten sposób wpłynąć na skrócenie czasu przestoju nieplanowanego maszyny.

Obok sygnałów świetlnych, wieża sygnalizacyjna może być wyposażone również w sygnalizatory dźwiękowe, które jeszcze skuteczniej mogą przykuć uwagę otoczenia.

Wieże sygnalizacyjne mogą różnić się pod względem:

- rodzaju oraz wartości napięcia zasilania, np. 24VDC, czy 230VAC;

- ilości torów świetlnych;

- kolorów tych torów;

- obecności buzzera, lub nie;

- wielkości opraw świetlnych;

- rodzaju źródła światła – np. żarówki, czy diody LED; stosowanie tych drugich wpływa na jakość światła oraz żywotność całej wieży; zmniejszony pobór prądu diody pozwala na sterowanie bezpośrednio z wyjścia cyfrowego np. sterownika PLC;

- rodzaju światła – ciągłe, migające;

- i inne.


Wieża sygnalizacyjna najczęściej posiada 3 kolory: zielony, czerwony oraz żółty/pomarańczowy, chociaż nie jest to regułą. Poszczególnym kolorom mogą zostać przypisane następujące komunikaty:

- Zielony - może oznaczać, że maszyna obecnie pracuje (Run)

- Czerwony ciągły  - maszyna jest zatrzymana – cykl się zakończył (Idle)

- Czerwony przerywany – maszyna jest w stanie zatrzymania awaryjnego (Reset)

- Żółty – zatrzymanie na żądanie (Pauza)

Aby wieża świetlna spełniała swoje przeznaczenie, powinna ona być umieszczona w miejscu wyraźnie widocznym dla otoczenia, jednak bezpiecznym dla samej siebie – z reguły jest to delikatny sprzęt.

Wieża sygnalizacyjna zdobywa szerokie grono zwolenników ze względu na swoją uniwersalność. Można je zauważyć m.in. na terenie zakładów przemysłowych oraz produkcyjnych. Odpowiedzialne za sygnalizowanie pracy rozmaitych maszyn. Wieże sygnalizacyjne poradzą sobie z najtrudniejszymi warunkami środowiskowymi, dlatego są w stanie zwiększyć efektywność i wydajność pracy.

Poza przemysłem i produkcją kolumny sygnalizacyjne występują m.in. w systemach kontroli dostępu oraz systemach alarmowych. Kluczowe jest to, aby wieże świetlne były właściwie skonstruowane i poprawnie zamontowane.  Dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów cieszą się wieże sygnalizacyjne LED, które zwiększają precyzję weryfikacji wszelkich procesów produkcyjnych. W ten sposób nie dochodzi w nich do żadnych nieprawidłowości.

Wszechstronne działanie wieży świetlnej sprawia, że z takich urządzeń korzysta się nawet w bardzo niebezpiecznych warunkach, w których zachodzi konieczność precyzyjnego informowania o pracy danej maszyny. Wieża sygnalizacyjna jest projektowana w taki sposób, aby emitować światło:

- migające,

- ciągłe.

Wieże sygnalizacyjne mogą się od siebie różnić różnymi parametrami, w tym m.in. wymiarami podstawy i modulacją światła. W związku z tym trzeba to bardzo dokładnie sprawdzić i dostosować kolumny do swoich potrzeb. Urządzenia z tej kategorii sprawdzą się zarówno w układach poziomych, jak i pionowych.

Wieża sygnalizacyjna gwarantuje użytkownikom odpowiednie natężenie światła, które może występować w różnych wariantach kolorystycznych. Dodatkowo wykazują się podwyższoną szczelnością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. wieże świetlne mogą pracować w przemyśle przez wiele długich lat, lecz trzeba je należycie konserwować. O nadciągającym niebezpieczeństwie informują przy pomocy sygnału wizualnego lub akustycznego.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą wież sygnalizacyjnych naszego sklepu.

Rozwiń opis
Zwiń opis
Aby sortować po cechach produktu kliknij w nazwę parametru.