Zespoły łożyskowe
Żeliwne oprawy łożyskowe wraz z łożyskami znajdują zastosowanie w wielu strukturach. Bardzo prosta konstrukcja, łatwy montaż i demontaż, a także niewielki koszt sprawiają, że zespoły cieszą się ogromną popularnością. Dzięki wahliwości mają możliwość kompensacji błędów niewspółosiowości, korygując w ten sposób niedokładności montażowe wału. Konstrukcja łożyska zapewnia własny zapas smaru i skuteczne uszczelnienie. Natomiast powiększony luz promieniowy wpływa korzystnie na kompensacje ugięć wału i odkształceń cieplnych.
Dzięki swym zaletom zespoły łożyskowe znalazły zastosowanie w maszynach rolniczych, budowlanych, górniczych, tekstylnych, w wentylatorach oraz w przemyśle spożywczym i drzewnym.
Zespół łożyskowy jest to gotowy do zabudowy system, który z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Wynika to przede wszystkim z jego licznych zalet oraz szerokich możliwości wykorzystania. Zespół łożyskowy może być dobrym rozwiązaniem w szczególności do trudnych oraz zanieczyszczonych środowisk, czyli wszędzie tam, gdzie nie zdadzą egzaminu modele klasyczne. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury!
Czym wyróżniają się zespoły łożyskowe?
Zespoły łożyskowe złożone są z łożyska tocznego oraz z oprawy. Oprócz tych dwóch podstawowych elementów, na ich konstrukcję składa się również smarowniczka, kuliste gniazdo, koszyk, a także osłona ze stali lub tworzywa przemysłowego. Z kolei oprawę łożyska można znaleźć w różnych wariantach. Podobnie wygląda to w przypadku łożysk. W zespołach zazwyczaj stosuje się modele kulkowe poprzeczne, jak również baryłkowe, samonastawne czy stożkowe. Jeśli zaś chodzi o materiały eksploatacyjne dla opraw, zwykle jest to stal, żeliwo lub specjalne tworzywo przemysłowe.
Zespół łożyskowy rodzaje
Zespoły łożyskowe dzieli się, biorąc pod uwagę najróżniejsze kryteria. Jednak za najpopularniejszy podział uznaje się ten dotyczący rodzaju oprawy. Wtedy wyróżnia się łożyska w obudowie dzielonej oraz niedzielonej. Poniżej zobaczysz, jak ten podział prezentuje się szczegółowo.
Oprawy niedzielone – co warto o nich wiedzieć?
Zacznijmy od minusów. Otóż za największy minus opraw niedzielonych uznaje się fakt, że w przypadku uszkodzenia jakiegokolwiek elementu, konieczna jest wymiana oprawy na nową. Jednak na szczęście jest to jedyna wada tego rozwiązania. Przejdźmy zatem do rzeczy. Otóż tego rodzaju rozwiązanie wykorzystywane jest na małych wałach o maksymalnej średnicy 5 cali. Wśród opraw niedzielonych wyróżnia się:
- oprawy blaszane – okrągłe owalne, kwadratowe oraz trójkątne,
- oprawy kołnierzowe – okrągłe, owalne, kwadratowe oraz trójkątne,
- zespoły stojąco-wiszące.
Oprawy niedzielone można połączyć z różnymi łożyskami. Najczęściej wybierane są zdecydowanie łożyska toczne, a przede wszystkim baryłkowe oraz stożkowe. Te drugie będą odpowiednie do konstrukcji wymagających, zaś baryłkowe sprawdzą się przy obciążeniach promieniowych. Jeśli interesują się dokładne parametry, znajdziesz je w katalogach łożysk poszczególnych producentów.
Oprawy dzielone – co warto o nich wiedzieć?
Oprawy dzielone uważane są za efektywniejsze rozwiązanie w porównaniu do opraw niedzielonych. Dlaczego? Wynika to przede wszystkim z faktu, że można w nich wymieniać poszczególne elementy. Wykorzystywane są wyłącznie na dużych wałach, na wariantach o średnicy większej niż 5 cali.
Zespół łożyskowy zastosowanie
Zespół łożyskowy to najlepsze rozwiązanie do zapylonych oraz zanieczyszczonych przestrzeni, o czym pisaliśmy powyżej. Ich obudowa zapewnia świetną ochronę i skutecznie zabezpiecza przed wszelkimi zabrudzeniami. Biorąc pod uwagę zalety zespołów łożyskowych, a także ich specyficzne parametry, najczęściej stosowane są one w przemyśle drzewnym i spożywczym, maszynach rolniczych, energetyce, górnictwie, a także budownictwie.
Subkategorie Zespoły łożyskowe
-
Zespoły łożyskowe z kołnierzem okrągłym
-
Zespoły łożyskowe z kołnierzem owalnym
-
Zespoły łożyskowe z kołnierzem trójkątnym
-
Zespoły łożyskowe z oprawą stojącą UCP
-
Zespoły łożyskowe z oprawą stojącą UCPA
-
Zespoły łożyskowe z oprawą naciągową
-
Zespoły łożyskowe pozostałe
-
Zespoły łożyskowe wahliwe z oprawą...
-
Zespoły łożyskowe z kołnierzem kwadratowym