Powrót do Normalia

Filtruj

d1 H13 [mm]

d1 H13 [mm]

D h13 [mm]

D h13 [mm]

d2 H13 [mm]

d2 H13 [mm]

l1 ±0.2 [mm]

l1 ±0.2 [mm]

L ±0.2 [mm]

L ±0.2 [mm]

Dla trzpieni gwintowanych

Dla trzpieni gwintowanych

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

Podkładki wzmocnione GN 6339

Ocena: 4.80 / 5 (446 głosy)
Podkładki wzmocnione GN 6339


Materiał

- Typ BT: hartowana, szlifowana, oksydowana na czarno stal 1.7227, wytrzymałość na rozciąganie Rm = 1220-1400 N/mm2.
- Typ GO: hartowana, szlifowana, stal 1.7227 z powłoką GEOMET 500, wytrzymałość na rozciąganie Rm = 1220-1400 N/mm2.


Właściwości i zastosowania

Podkładki GN 6339 umożliwiają tworzenie precyzyjnych, wysokiej wytrzymałości połączeń gwintowych. Dzięki ich zastosowaniu uzyskuje się wyższe wartości sił docisku unikając jednocześnie naprężeń między łbem śruby a podkładką. W konsekwencji, dla określonych wartości sił docisku, możliwe staje się użycie mniejszych śrub.
Własności tych podkładek wynikają zarówno z ich specyficznej konstrukcji , jak i jakości wykonania. Specjalna konstrukcja podkładki pozwala uzyskać pełny kontakt między powierzchnią dociskową łba śruby a podkładką. Utwardzona i szlifowana powierzchnia styku podkładki z łbem śruby zapewnia niższy współczynnik tarcia i zwiększa trwałość podkładki, szczególnie w aplikacjach, gdzie wymagane jest częste zaciskanie i luzowanie.
Podkładki GN 6339 stosuje się wyłącznie ze śrubami klasy 8.8 / 10.9 / 12.9.


Średnica zewnętrzna D

Średnica zewnętrzna D, dla mniejszych rozmiarów podkładki GN 6339 odpowiada podkładkom DIN 125 / ISO 7089, dla większych rozmiarów podkładkom DIN 7349.


Średnica zewnętrzna powierzchni stożkowej d2

Średnica ta, wraz z kątem nachylenia α 70º oraz średnicą wewnętrzną d1, stanowi najważniejszy wymiar podkładek precyzyjnych. Rozmiar d2 (nawet w najmniejszym wymiarze zakresu tolerancji) jest większy od najmniejszej średnicy powierzchni dociskowej łba śruby. Gwarantuje to, że krawędź średnicy d2 nie zostanie wciśnięta w promień przejścia, znajdujący się na styku łba śruby z jego gwintowanym trzpieniem.


Średnica wewnętrzna d1

Średnica d1 powinna być jak najbardziej zbliżona do średnicy gwintu śruby. Zapewnia to wymaganą precyzję centrowania podkładki względem śruby i zapobiega uszkodzeniu samej śruby.


Kąt nachylenia α = 70o ± 2º

Relatywnie duży kąt nachylenia powierzchni stożkowej jest szczególnie ważny przy stosowaniu tych podkładek pod śruby z łbem sześciokątnym. Posiadają one zazwyczaj lejkowate połączenie (tzw. promień przejścia) łba śruby z nagwintowanym trzpieniem.


Ścięcie F

Parametry ścięcia są tak dobrane, że nawet przy najmniejszych (zgodnych z zakresem tolerancji) wymiarach kąta nachylenia oraz średnic d1 i d2 - w zestawieniu ze znormalizowanymi śrubami DIN EN – wymagany luz zostanie zachowany.


Wysokość h

Jest to wysokość cylindrycznej części średnicy wewnętrznej d1 i powinno być możliwie jak największe w stosunku do skoku gwintu śruby.


Grubość podkładki L

Podkładki GN 6339 są wyższe niż podkładki DIN (wyjątek: podkładki DIN 7439, które odpowiadają gabarytami większym rozmiarom podkładek GN 6339).
Większa grubość sprawia, że podkładka jest mocniejsza ale też pozwala na uzyskanie wymaganego ścięcia F i wysokości h, które zapobiegają uszkodzeniu gwintu śruby podczas jej dokręcania.

Rozwiń opis
Zwiń opis
Podkładki wzmocnione GN 6339
Rysunek techniczny
Aby sortować po cechach produktu kliknij w nazwę parametru.