Miary

Miary

W pracy na budowie, w czasie remontów, przy układaniu płytek czy malowaniu często przydają się miary, za pomocą których możemy dokonać niezbędnego pomiaru. Każdy, kto chociaż raz wykonywał remont w swoim domu czy montował szafkę wie, jak bardzo przydatne stają się wtedy odpowiednie narzędzia pomiarowe.

Spośród wielu instrumentów służących do dokonywania pomiarów, najbardziej popularne i często używane są miary zwijane. Miary te stanowią zwinięte, łatwo wysuwalne taśmy z przedziałką schowane w specjalnej odpornej na wstrząsy obudowie, a specjalny przycisk do zatrzymywania i blokowania zapobiega cofaniu się taśmy. Ponadto stalowe taśmy pokryte są odporną na ścieranie powłoką antyrefleksyjną. 

Innym rodzajem powszechnego narzędzia do pomiarów są miary składane. Ten rodzaj narzędzia pomiarowego przeznaczony jest do dokonywania krótkich pomiarów. Miary składane bowiem zbudowane są z kilku odcinków połączonych ze sobą sprężynującą skuwką, która umożliwia rozkładanie ich do żądanej długości. Wykonane najczęściej z drewna lub tworzywa sztucznego posiadają  odcinki od 1 m do 3 m.

Sznury traserskie zostały stworzone z myślą o trasowaniu linii prostych na suficie, podłodze, ścianach czy innych elementach konstrukcyjnych i budowlanych. Taki sznur zwykle zamknięty jest w aluminiowej obudowie chroniącej przed zniszczeniem.

Miary to najczęściej stosowane narzędzia pomiarowe. Ich zadaniem jest odmierzanie długości, jak również szerokości, takich jak grubość czy obwód konkretnego przedmiotu. Podczas zakupu odpowiedniej miarki należy skupić się na klasie tolerancji pomiarowej. Im wyższa, tym mniejszą dokładność pomiarów zapewnia.

Przymiar to z kolei taka mniejsza miarka, lecz jest zupełnie prosta i sztywna – nie można jej złożyć czy zwinąć. Wykorzystywany jest w sytuacjach, gdy wymagane jest wykonanie prostej linii o konkretnej długości. Sprawdza się także do cięcia równych linii z pomocą nożyka. Można powiedzieć, że jest to narzędzie przypominające linijkę, ale przymiar jest znacznie mocniejszy i odporny na uszkodzenia, a do tego dłuższy niż standardowa linijka, ponieważ jego długość może się osiągać nawet metr.

Wśród miarek zaś najczęściej stosowane są miarki automatyczne. Za ich największy plus uznaje się fakt, że są dość niewielkie, a tym samym łatwo je schować lub zabrać ze sobą. Najczęściej dostępne miarki automatyczne to takie w pokrywie z tworzywa sztucznego lub metalu. Ich długość może osiągać nawet 20 metrów. Często miarki posiadają na swoich końcach specjalne haczyki lub końcówki magnetyczne, dzięki czemu łatwo je zaczepić na jednym z końców i samodzielnie wykonać precyzyjny pomiar. Bardzo przydatną opcją w miarkach automatycznych jest przycisk blokujący, dzięki któremu można wysunąć tyle taśmy z miarką, ile jest aktualnie potrzebnej.

Oprócz tego, że kupując miarkę automatyczną należy wybrać taką, która będzie miała odpowiednią długość, to warto również zwrócić uwagę na to, czy została zabezpieczona przed ścieraniem oraz rdzewieniem. Dobrze jest także sprawdzić, czy liczby oraz podziałki zlokalizowane są po obu stronach taśmy. Istnieją także odpowiedniki cyfrowe dla miarek tradycyjnych, które pozwalają na bardziej szczegółowy pomiar i posiadają również funkcję sumującą, a także zapisują w pamięci poprzednie wyniki.

Istnieje także mniej skomplikowany odpowiednik miarki automatycznej, czyli miarka składana. Wykonuje się ją najczęściej z kilku, a rzadziej z kilkunastu listew drewnianych albo z PVC. Dzięki temu po złożeniu zajmuje naprawdę niewiele miejsca, a to tego jest bardzo funkcjonalna, ponieważ pozwala na wykonanie pomiarów także w zagięciach i łukach.

Taśmy miernicze zaś używane są do wykonywania pomiarów na dużych powierzchniach. Są znacznie dłuższe niż miarki składane czy automatyczne – mogą osiągać nawet 50 metrów. Posiadają dużą obudowę z korbką i trzonem, na który nawija się dość lekką i bardzo elastyczną taśmę, odporną na uszkodzenia i powstawanie korozji.

W naszym sklepie znajdą Państwo szeroki wybór doskonałej jakości miar występujących w różnych rozmiarach i rodzajach, dzięki czemu każdy z Państwa może znaleźć produkt dostosowany do własnych potrzeb. Nasze produkty pochodzą od wiodących na rynku producentów gwarantujących ich trwałość oraz długą żywotność.
Polecamy również pozostałe narzędzia pomiarowe dostępne w naszym sklepie, wśród których znajdują się m.in. kątowniki, próbniki napięcia oraz wiele innych. Gdyby zaś szukanego produktu nie było aktualnie w naszym asortymencie oraz w razie wystąpienia jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszymi doradcami handlowymi.

Rozwiń opis
Zwiń opis