Klucze oczkowe

Ocena: 4.79 / 5 (467 głosy)
Klucze oczkowe

Klucze oczkowe, to klucze płaskie, które podczas pracy obejmują całkowicie łeb dokręcanej śruby lub nakrętki. Dzięki temu w skuteczny sposób ochraniają śruby przed ścieraniem. Ich dodatkowym atutem jest znacznie bezpieczniejsza praca, zwłaszcza w miejscach trudnodostępnych, poprzez zmniejszenie prawdopodobieństwa tego, iż klucz ześlizgnie się podczas wykonywania obrotu.
 
Klucze oczkowe występują w kilku rodzajach. Najpopularniejsze są wersje płasko-oczkowe, w których z jednej strony znajduje się końcówka szczękowa pozwalająca na odkręcenie lub dokręcenie śruby w trudnodostępnym miejscu lub zagłębieniu, z drugiej zaś część oczkowa umożliwiająca poluzowanie, odkręcenie lub dokręcenie nawet mocno zniszczonej czy pozbawionej łba nakrętki. Innym rodzajem kluczy oczkowych są szczególnie przydatne mechanikom klucze oczkowe półotwarte, niezastąpione w pracy z przewodami hydraulicznymi czy pneumatycznymi w samochodzie. W miejscach o szczególnie ograniczonym dostępnie niezbędne stają się klucze oczkowe odsadzone. Klucze oczkowe do podbijania z kolei stosowane są z młotkiem lub młotkiem pneumatycznym do mocnego dokręcania i odkręcania głównie w przemyśle ciężkim. Klucze oczkowe do dociągania, dzięki zakrzywionej główce, która zwiększa moment obrotowy doskonale sprawdza się w różnorodnych pracach montażowych. Tak więc w zależności od przeznaczenia danego klucza, różnią się one nazwą oraz budową.

Klucze oczkowe zaliczają się do podstawowych akcesoriów ręcznych, które znajdziemy w praktycznie każdym zestawie narzędziowym. Warto mieć je w swoim domu, ponieważ mają niezwykle szerokie zastosowanie podczas drobnych domowych napraw i nie tylko. Zastanawiasz się, jakie klucze oczkowe wybrać? Podpowiemy Ci. Zapraszamy do lektury.

Czym różnią się klucze płaskie od kluczy oczkowych?

Klucz oczkowy to jeden z najpopularniejszych kluczy do zastosowań domowych, jak i warsztatowych. Większość fachowców uważa je za znacznie praktyczniejsze od kluczy płaskich. Wynika to z faktu, że mają one większą powierzchnię styczną z wkręcaną lub wykręcaną śrubą albo nakrętką. Dzięki temu ślizganie się jest w 100% wyeliminowane, a przez to nie istnieje ryzyko zniszczenia łba śruby lub nakrętki. Warto jednak wspomnieć, że klucz oczkowy ma też pewien minus, a mianowicie chodzi o konieczność całkowitego dostępu do łącznika, który ma zostać wkręcony lub wykręcony. Taki problem nie istnieje przy kluczach płaskich.

Właśnie dlatego doskonałym rozwiązaniem są klucze płasko-oczkowe, które są z jednej strony zakończone kluczem płaskim, a z drugiej kluczem oczkowym. Jest to bardzo praktyczna opcja zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Sprawdzi się w każdej sytuacji.

Rodzaje kluczy oczkowych

Na rynku dostępny jest szereg różnorodnych kluczy oczkowych. Poniżej przestawiamy kilka najpopularniejszych modeli. Oto one:

- Klucze oczkowe proste z grzechotką – grzechotka odpowiada tu za przyspieszenie oraz wygodę pracy. Jest to część ruchoma z dodatkową zapadką. Sprawia, że nie jest konieczne wykonywanie pełnych obrotów kluczem, co sprawdzi się podczas pracy w trudno dostępnych miejscach.

- Klucze oczkowe zamknięte oraz otwarte – klucz zamknięty uważany jest za najbardziej podstawowy rodzaj klucza, który posiada pełne zamknięcie oczka. Klucz otwarty natomiast ma niedomknięte oczka i najczęściej używany jest w układach hamulcowych.

- Klucze oczkowe krótkie oraz długie – tutaj najważniejsza jest długość rękojeści, ponieważ odpowiada ona za siłę dokręcania. Klucze długie mają dużą siłę, natomiast klucze krótkie przydadzą się w trudno dostępnych miejscach.

- Klucze oczkowe odgięte, osadzone oraz łamane – klucze wygięte na różne sposoby sprawdzą się w miejscach, gdzie występuje ograniczone pole manewru. Jeśli chodzi o klucz odgięty, to ma on oczko ustawione w innej płaszczyźnie niż rękojeść. W przypadku klucza osadzonego jedynie mała część rękojeści znajduje się pod kątem. Klucz oczkowy łamany zaś zapewnia największą wygodę pracy, ponieważ jego końcówka jest ruchoma, dlatego jest w stanie pracować w różnych płaszczyznach.

Zestaw kluczy oczkowych – jakie klucze wybrać?

Jeśli planujesz skompletować zestaw kluczy oczkowych albo płasko-oczkowych, dobrze zastanów się nad tym, z jakiego materiału klucze wybrać. Warto sięgać po takie modele, które będą jak najbardziej wytrzymałe. Należy także spojrzeć, jaki okres gwarancyjny obejmuje dane narzędzia. Niektóre zestawy kluczy mają bowiem dożywotnią gwarancję. Innym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest rozmiar. Na rynku znajdziesz kilkanaście różnych rozmiarów kluczy oczkowych, a te najpopularniejsze to klucze 8 mm (M5), klucze 10 mm (M6), klucze 13 mm (M8), klucze 17 mm (M10) oraz klucze 19 mm (M12).
 
Oferujemy Państwu bogatą gamę kluczy oczkowych wykonanych ze starannie dobranych materiałów, gwarantujących ich trwałość oraz odporność na zużycie. W naszej ofercie znajdą Państwo m.in. szeroki wybór kluczy oczkowych metrycznych i calowych, kluczy do podbijania oraz do dociągania występujących w różnorodnych rozmiarach i wersjach, tak aby dostosować je do indywidualnych potrzeb. Nasze narzędzia pochodzą od renomowanych producentów, którzy zadbali o ich solidność wykonania oraz długą żywotność.
 
Zapraszamy do zapoznania się z szeroką gamą naszych produktów. 

Rozwiń opis
Zwiń opis