Filters
Filtruj

Prąd znamionowy IN(A)

Prąd znamionowy IN(A)

Napięcie znamionowe UN(V)

Napięcie znamionowe UN(V)

Typ

Typ

Charakterystyka

Charakterystyka

Czas realizacji

Czas realizacji

Producent

Producent

Cena

Cena

Nowe i Polecane

Wkładki topikowe zwłoczne

Wkładki topikowe zwłoczne

Wkładki topikowe zwłoczne są odpowiednim wyborem, jeśli chcesz chronić swoje urządzenia przed chwilowym skokiem napięcia. Używa się ich tam, gdzie występuje krótkotrwałe przeciążenie (np. chwila podłączania nowego urządzenia zasilającego do sieci. Bezpieczniki z wkładkami topikowymi zwłocznymi mogą wytrzymać chwilowy wzrost napięcia i nie wyłączać całej sieci, pomimo chwilowego przeciążenia. Jest tak, dzięki pętelce znajdującej się we wkładce, która może przez jakiś czas kumulować w sobie energię (określoną w specyfikacji wkładki).

Z drugiej strony, przy dłuższym przeciążeniu wkładki topikowe zwłoczne reagują szybciej niż ich szybkie odpowiedniki dla przeciążeń do 275%, a dla przeciążenia powyżej 275% są rzeczywiście wolniejsze. Dlatego są tak użyteczne do montażu we wszelkich urządzeniach elektronicznych, ze względu na swoją wszechstronność.

Nasze wkładki topikowe zwłoczne posiadają napięcie znamionowe 500V, od 6A do 630A. Dostępne są w standardowym typie WT oraz w typie WT-C.  Wkładki z dodatkowym oznaczeniem C mają mniejsze wymiary korpusu, są lżejsze oraz tańsze, bez straty swoich właściwości.
Korzystając w powyższych informacji oraz przeglądając poniższą ofertę na pewno znajdą państwo wkładki odpowiednie dla Państwa bezpieczników.

Bezpieczniki to bardzo ważne elementy każdej instalacji elektrycznej. Potrzebne są w momencie, gdy prąd, który płynie przez obwód elektryczny przekroczy dopuszczalną granicę. W tym momencie cała sieć zostanie przeciążona, co oznacza, że istnieje ryzyko wybuchu pożaru albo porażenia prądem. To wkładka topikowa, która znajduje się w bezpieczniku decyduje o tym, jak szybko zadziała element. Wraz ze wzrostem natężenia nagrzewa się bowiem wkładka topikowa. W momencie, gdy wzrost ten będzie trwał przez dłuższy czas drucik topnikowy zacznie się przepalać. Wtedy także zapala się łuk elektryczny i gaśnie on w momencie, kiedy wartość natężenia energii elektrycznej spadnie do zera. Bezpiecznik, który się przepalił odcina ciągłość przewodu elektrycznego. Ten zużyty element wymaga w tym momencie wymiany na nowy. Warto pamiętać, że obudowa wkładki topikowej wytwarzana jest z porcelany. W jej wnętrzu zlokalizowany jest drucik zatopiony w piasku kwarcowym. To właśnie on pełni rolę przewodnika. Końce drucika łączą się natomiast ze stykami.

Jeśli dojdzie do sytuacji, którą opisaliśmy poniżej, niezbędne będzie wezwanie specjalisty, który zadba o stworzenie prawidłowo działającej instalacji. Do tego celu niezbędne będą nowe bezpieczniki, bowiem spełniają one bardzo ważną funkcję ochronną. Oprócz zastosowania bardzo ważna jest także konstrukcja bezpiecznika, gdyż składa się on z kilku istotnych części. To przede wszystkim osłona, nośnik, wkładka topikowa, podstawa bezpiecznikowa, a także wstawka kalibrowa.

Topik, który odpowiada za przerwanie obwodu elektrycznego jest to miedziany drucik. Może być pojedynczy lub składać się z kilku sztuk. Jeśli chcesz zastosować go w przemyśle, gdzie maszyny pracują duże maszyny o większej mocy, najlepszym wyborem będą duże, a także posrebrzane paski. Element miedziany zlokalizowany jest w obudowie, która posiada wypełnienie w postaci piasku kwarcowego.

W ofercie naszego sklepu internetowego EBMiA.pl dostępne są różne rodzaje wkładek topikowych. Każde z nich mają inne zastosowanie oraz odmienne parametry. Ich cechą wspólną jest jednak to, że mają znakomitą wytrzymałość oraz zostały wyprodukowane z solidnych i trwałych materiałów. Zastanawiasz się, jaki model wkładki topikowej wybrać? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje o każdym z nich.

Bezpieczniki topikowe są to części, które chronią przed zwarciem, a także przed przeciążeniem układów elektrycznych niskiego oraz wysokiego napięcia. Ich rola w całej instalacji elektrycznej jest naprawdę bardzo istotna. Największe znaczenie mają oczywiście w krytycznych momentach, gdy dojdzie do usterki albo przeciążenia instalacji. Ich funkcja ochronna w takich przypadkach będzie odgrywała bardzo istotną rolę. Przede wszystkim ograniczy niekorzystne skutki zwarć. Bezpiecznik w środku posiada wkładkę topikową, której działanie jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania elementu.

W ofercie naszego sklepu internetowego EBMiA.pl znajdziesz wkładki topikowe o różnej dopuszczalnej wartości prądu oraz napięcia znamionowego. Można je z łatwością dostosować do swoich potrzeb. Każdy z nich posiada swój indywidualny symbol, który decyduje o zastosowaniu wkładki. Dzięki tej klasyfikacji nie ma problemu z doborem odpowiedniego elementu. Bezpieczniki topikowe posiadają oznaczenia według małych oraz dużych liter. Te pierwsze oznaczają zdolność do wyłączania. Duże litery natomiast informują o rodzaju urządzenia, do którego używa się wkładek. Weźmy na przykład wkładkę topikową 10a. Jest ona niepełnozakresowa i zabezpiecza instalację przed skutkami zwarcia. Choć taka wkładka jest naprawdę niewielka i niepozorna, jej zastosowanie niesie za sobą mnóstwo korzyści. Zapobiega na przykład stratom mocy, a także pozwala na ograniczenie prądu zwarciowego oraz gwarantują odporność na starzenie. Warto również wspomnieć, że wkładki topikowe posiadają świetną stabilność. Dotyczy to oczywiście ich charakterystyki prądowo-czasowej oraz tolerancji w stosunki do osi prądu. Każde z tych udogodnień bezsprzecznie wpływa pozytywnie na pracę instalacji, a także jej bezpieczeństwo.

Odpowiedni dobór wkładek topikowych wpływa na sprawność instalacji oraz urządzeń, dlatego tak istotne jest, by nie wybierać przypadkowych rozwiązań, co do których nie ma pewności, że będą pasowały. Właśnie dlatego warto jest nauczyć się odczytywania oznaczeń. Symbol G oraz L na wkładce topikowej oznacza, że ma ona przeznaczenie ogólne lub pasuje do kabli i przewodów. Jedną z takich wkładek jest wkładka topikowa 16a oznaczona symbolem GF. Z kolei w przypadku transformatorów lepiej postawić na oznaczenie Tr, a do silników – topik o oznaczeniu M. Do półprzewodników najlepsza będzie zaś wkładka z symbolem R. Jak wspominaliśmy wcześniej, wkładki topikowe oznaczane są także małymi literami, np. „g”, co oznacza wkładkę pełnozakresową oraz „a” – oznacza wkładkę niepełnozakresową. Warto pamiętać, że bezpieczniki topikowe różnią się także ze względu na dynamikę działania. Tutaj ważną rolę odkrywa oznaczenie F, czyli szybki oraz UR, czyli ultraszybki.

Rozwiń opis
Zwiń opis
Aby sortować po cechach produktu kliknij w nazwę parametru.