Narzędzia pneumatyczne

Narzędzia pneumatyczne

Narzędzia pneumatyczne z wielu względów znajdują coraz szersze zastosowanie w przemyśle, branży motoryzacyjnej oraz w utrzymaniu ruchu. Podstawową zaletą tych narzędzi jest jednak to, że cechuje je wysoka sprawność oraz bardzo niski koszt eksploatacji. Dlatego narzędzia pneumatyczne coraz częściej zastępują w pracy stacjonarnej narzędzia elektryczne, działające na akumulatory, a nawet podzespoły, które do tej pory działały na hydraulice. Narzędzia te napędzane są przez sprężone powietrze, dzięki temu pracują znacznie taniej i są znacznie efektywniejsze, a przy tym psują się zdecydowanie rzadziej, bowiem oprócz podzespołów mechanicznych praktycznie nie posiadają elektryki i elektroniki, która jest najbardziej newralgicznym elementem każdego narzędzia i urządzenia.

Narzędzia pneumatyczne stają się coraz częściej wybieraną alternatywą wobec elektronarzędzi. Narzędzia napędzane sprężonym powietrzem lub gazem mają szerokie zastosowanie, które docenia wiele gałęzi współczesnego przemysłu. Poznaj ich najważniejsze cechy.

Choć sam zakup narzędzi pneumatycznych jest wyższy niż elektronarzędzi, to wydatek ten zwraca się w postaci tańszego użytkowania. W jaki sposób? Elektronarzędzia są dużo bardziej awaryjne, zwłaszcza te z niższej półki. Jeśli prowadzisz profesjonalny zakład produkcyjny lub warsztat, to zazwyczaj nie masz wyjścia i musisz zainwestować w drogi, markowy sprzęt. Jeśli postawisz na tańsze rozwiązania, to prawdopodobnie szybko będzie musiał wymienić narzędzia na nowe, a to generuje wyższe koszty.

W przypadku narzędzi pneumatycznych nie można zarzucić im awaryjności. Fakt, koszt budowy stacji sprężonego powietrza jest dość wysoki, jednak jest kosztem jednorazowym. Narzędzia tego typu są niezawodne, bardzo solidnie wykonane i obliczone na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat niezawodnej pracy. Jeśli szukasz czegoś niezawodnego, ponieważ każdy zastojów w produkcji jest dużym kosztem, postaw na sprzęt pneumatyczny.

Cechą charakterystyczną narzędzi pneumatycznych jest ich niewielki rozmiar i nawet dwukrotnie mniejsza waga niż elektronarzędzi. W konsekwencji są poręczne, dobrze leżą w dłoni i nie męczą rąk nawet podczas wielogodzinnej pracy. Mniejsze zmęczenie oznacza większą wydajność w pracy, co jest dobrym argumentem przemawiającym za korzystaniem z narzędzi pneumatycznych.

Za minus trzeba uznać ograniczoną manewrowość z racji ciągnącego się kabla doprowadzającego sprężone powietrze. Utrudnia to niekiedy dostęp do ciasnych zakamarków. Aby nieco zredukować ten problem warto zaopatrzyć się w dłuższy kabel. Jeśli pracujemy tylko w obrębie blatu roboczego wystarczy krótszy.

Ponieważ urządzenia pneumatyczne nie posiadają części elektrycznych, są jednymi z najbezpieczniejszych na rynku. Gaz lub powietrze przenoszone jest bezpośrednio przez przewód, dlatego narzędzia pneumatyczne nie iskrzą i nie stwarzają zagrożenia pożaru. Takie ryzyko istnieje zaś w przypadku urządzeń działających na prąd. Dzięki temu sprzęt na sprężone powietrze może być wykorzystywany w trudnych warunkach pogodowych. Na przykład na deszczu lub w środowisku o zwiększonej wilgotności.

Nieskomplikowana konstrukcja to duży atut narzędzi pneumatycznych. Także ona wpływa na długą żywotność, moc i prędkość pracy urządzeń pneumatycznych. Budowa składa się z silnika napędowego, który przeważnie zamontowany jest na wrzeciono. Znajduje się tam też zawór, który otwiera lub zamyka dopływ powietrza. Kiedy nie włączymy napędu, narzędzie nie uruchomi się samo. Dzięki temu urządzenia pneumatyczne generują niskie ryzyko awarii, a pojedyncze części można bezproblemowo wymieniać.

W ofercie sklepu EBMiA, znajdują się zarówno podstawowe narzędzia pneumatyczne, takie jak wiertarki, wkrętarki, specjalne szlifierki, młotki czy też klucze pneumatyczne, jak również narzędzia często stosowane w branży motoryzacyjnej, czyli wszelkiego rodzaju pistolety do przedmuchu oraz pompowania kół, pistolety do piaskowania  oraz specjalne pompy oleju. W ofercie EBMiA znajdują się także narzędzia specjalistyczne, czyli specjalne nitownice, zaciągarki, a nawet pistolety do tynkowania, pneumatyczne smarownice, wyrzynarki, balansery oraz zszywacze. Część z tych narzędzi idealnie sprawdzi się więc w branży remontowo – budowlanej, gdzie potrzebna jest wysoka wydajność i bardzo duża precyzja.

Cała oferta narzędzi pneumatycznych gwarantuje Państwu dostęp do wszelkiego typu urządzeń, które mogą być potrzebne nie tylko na halach produkcyjnych, ale również w warsztatach mechanicznych, placach budowy czy też w lakierniach lub innych zakładach usługowych.

Rozwiń opis
Zwiń opis