Zawiasy

Zawiasy

Dział z zawiasami mechanicznymi to rozbudowany dział w naszym sklepie. Posiadamy bardzo szeroką ofertę związaną z różnymi typami zawiasów. Naszym klientom możemy zaoferować specjalistyczne zawiasy maszynowe, do profili aluminiowych, zawiasy przystosowane do spawania oraz inne typy zawiasów, również te, które przystosowane są do pracy w ciężkich warunkach.
 
W dobraniu odpowiedniego zawiasu, pomogą Wam specjalistyczne i kompleksowe informacje techniczne, które zawierają niezbędne rysunki oraz pełną dokumentację techniczną. Wszystkie zawiasy wyprodukowane zostały w sposób zapewniających ich maksymalną efektywność i trwałość. Jednocześnie każdy produkt objęty jest certyfikatem, który uprawnia go do użytkowania w maszynach oraz konstrukcjach wszelkiego typu w Europie i na świecie. W razie dodatkowych pytań nasza obsługa pozostaje do Państwa dyspozycji w każdej chwili.

Co to jest zawias?

Zawias to inaczej okucie łączące służące do mocowania drzwi, okiennic, klap, pokryw oraz wszystkich innych elementów, które wymagają częstego otwierania i zamykania. Zawiasy zbudowane są z dwóch skrzydeł połączonych przegubowo obrotowym sworzniem. Zawiasy produkuje się najczęściej z metalu, ale w sklepach budowlanych i z częściami do maszyn można też kupić zawiasy plastikowe.

A co jeśli chodzi o ich zastosowanie? Możecie być zdziwieni, w jak wielu różnych branżach stosuje się zawiasy. Oczywiście jest to produkcja mebli, stolarka okienna i drzwiowa, bramy i ogrodzenia, ale nie tylko. Zawiasy wykorzystuje się też w maszynach przemysłowych czy szafach sterowniczych.

Rodzaje zawiasów ze względu na konstrukcje i funkcje

Jeśli chodzi o rodzaje zawiasów, to można je podzielić na kilka kategorii. Najbardziej standardowe są zawiasy łączące dostępne jako prawe, lewe bądź obustronne. Biorąc pod uwagę konstrukcję i możliwości późniejszego demontażu wyróżniamy także:

- zawiasy wyczepiane z możliwością późniejszego demontażu,

- niewyczepiane (bez możliwości demontażu),

- z otworami przelotowymi,

- z tulejkami i trzpieniami gwintowanymi,

- przedłużone z szerszym skrzydłem,

- okucia łączące regulowane z podłużnymi otworami,

- zawiasy przegubowe.

Ponadto w zależności od zapotrzebowania do kupienia są także zawiasy wyposażone w możliwość otwarcia w zakresie od 90 do 270 stopni. Zawiasy możemy też podzielić ze względu na odmienny sposób montażu:

Rodzaje zawiasów ze względu na montaż

Zawiasy z otworami montażowymi

Rodzaj zawiasu łączącego z podłużnymi otworami tzw. fasolkowymi. Zawiasy z otworami montażowymi przytwierdza się je od zewnątrz wykorzystując śruby z łbem cylindrycznym lub walcowym. Ich budowa umożliwia dodatkową regulację szerokości rozstawu śrub.

Zawiasy z nieprzelotowymi tulejami gwintowanymi

Zawiasy, w których przednia strona okucia jest zaślepiona, a śruby możemy montować tylko od strony wewnętrznej. Ten rodzaj okuć uniemożliwia wykręcenie elementu od zewnątrz. Dodatkowo śruby są zakryte, co daje lepszy efekt wizualny łączenia.

Zawiasy z trzpieniami gwintowanymi

Główną zaletą tego rodzaju zawiasu jest zapewnienie stabilniejszego łączenia powierzchni dzięki możliwości dodatkowego skontrowania śruby.

Zawiasy antywłamaniowe

Zawiasy antywłamaniowe wyposażone są w zaślepioną stronę zewnętrzną oraz ukryte sworznie obrotowe uniemożliwiające demontaż okucia od zewnątrz.

Zawiasy metalowe do wspawania

Zawiasy metalowe do wspawania zapewniają trwałe i estetyczne połączenie bez wystających śrub. Ponieważ te zawiasy wymagają wspawania, ich montaż jest trudniejszy i bardziej pracochłonny niż mocowanie zawiasów przykręcanych.

Zawiasy plastikowe czy metalowe?

Oba typy − zawiasy z tworzywa sztucznego i metalowe – mają swoje zalety i wady. Zawiasy plastikowe są wytrzymalsze, nie rdzewieją i są odporne na działanie czynników zewnętrznych. Ponadto zawiasy plastikowe można zamówić w dowolnym kolorze RAL. Z kolei dużym atutem zawiasów metalowych jest ładniejszy wygląd oraz łatwiejszy demontaż. Jednakże, aby mieć pewność, że nie ulegną korozji, należy kupić zawiasy ze stali nierdzewnej.

Rozwiń opis
Zwiń opis

Subkategorie Zawiasy