Złączki Wtykowe

Pneumatyczne Złączki Wtykowe

Złączki wtykowe, doskonale sprawdzają się w tworzeniu i obsługiwaniu mechanizmu pneumatycznego. Dzięki wysokiej trwałości, łatwemu montażowi i wyjątkowo efektywnej konstrukcji, są bardzo szybko montowalne i jednocześnie wytrzymałe. Mogą pracować w trudnych warunkach. Złączki wtykowe dostępne są w bardzo wielu konfiguracjach, począwszy od złączek prostych, poprzez złączki kątowe, a skończywszy na trójnikach i złączkach specjalnego przeznaczenia.
 
Wykonane z twardego tworzywa, stali oraz precyzyjnie obrobione, gwarantują zachowanie szczelności oraz wysoką jakość i wytrzymałość całego układu.

Chcesz dowiedzieć się, czym są złączki wtykowe? W naszym opisie znajdziesz informacje o tym, czym charakteryzują się złącza wtykowe, jak są zbudowane i jakie są ich najpopularniejsze rodzaje. Jeśli stoisz właśnie przed wyborem złączy wtykowych, nasz poradnik na pewno rozjaśni Ci wiele kwestii. Zapraszamy do lektury!

Złączki wtykowe – co to jest?

Złączki wtykowe są to elementy umożliwiające szybkie i proste łączenie przewodów z poszczególnymi elementami układów pneumatycznych. Tak naprawdę jedyne, co trzeba zrobić, to wcisnąć wężyk do otworu montażowego konkretnej złączki. Zarówno montaż, jak i demontaż przewodu jest naprawdę łatwy do przeprowadzenia. Tego typu konstrukcje są dobrym wyborem do miejsc wąskich i ciasnych.

Złączka wtykowa ma dosyć dobrą odporność na rdzę, a to wszystko dzięki zastosowaniu do ich produkcji niklowanych części metalowych. Co więcej, dzięki temu złączki wtykowe są również odporne na zanieczyszczenia. Elementy, które posiadają gwinty z powłoką teflonową nie wymagają już zastosowania dodatkowego uszczelnienia. Wśród złączy wtykowych występują różne warianty, także pod względem wymiarów. Oznacza to, że dobór konkretnego, precyzyjnie dopasowanego rozwiązania nie stanowi najmniejszego problemu. Ponadto system złączek wtykowych jest kompletny, dzięki czemu jednego systemu można użyć właściwie do każdej aplikacji.

Złączek wtykowych najlepiej jest używać przy przewodach wykonanych z poliuretanu lub poliamidu. Temperatura robocza powinna zaś wynosić od 0°C do 60°C.

Złączka wtykowa budowa

Standardowe złączki wtykowe zbudowane jest z metalowego elementu gwintowanego, korpusu z tworzywa, o-ringa, uszczelki, blaszki szczękowej, pierścienie blokującego oraz zewnętrznego z tworzywa, jak również z tulei metalowej.

Złączki wtykowe rodzaje

Za najpopularniejsze rodzaje złączek wtykowych uznaje się: złącza proste, złącza kątowe, złącza łożyskowane, rozdzielacze, złącza typu T oraz Y, złącza odcinające, złącza wtykowe w wersji MINI, złącza wtykowe z uszczelnieniami FKM, zawory odpowietrzające, zawory zwrotne, zawory dławiąco-zwrotne oraz zawory kulowe.

Jeśli stoisz przed wyborem złączki wtykowej, koniecznie sprawdź, czy konkretny wariant wyposażony jest w gwint wewnętrzny czy zewnętrzny. Z kolei w przypadku, gdy potrzebujesz rozwiązania, pozwalającego na bezproblemowy przepływ powietrza w konkretnym kierunku, zapoznaj się ze złączami dławiąco-zwrotnymi. Zawory kulowe w opcji otwórz/zamknij wykorzystywane są w miejscach, gdzie ręcznie odcina się przepływ medium w dwóch kierunkach. Z kolei w przypadku potrzeby zastosowania rozwiązania, które pozwoli na przepływ powietrza w daną stronę oraz zablokowanie przepływu w przeciwnym kierunku, najlepiej sprawdzą się zawory zwrotne.

Zawór łożyskowany w klasycznym wydaniu jest to z kolei rozwiązane stosowane głównie w aplikacjach narażonych na długotrwałą pracę obrotową. Wśród nich można znaleźć warianty z jednym lub dwoma łożyskami kulkowymi. Pierwsze rozwiązanie będzie dobre w przypadku maksymalnie 500 obrotów na minutę, a drugie przy maksymalnie 1500 obrotach na minutę.

Jeśli zaś szukasz zwartej i niewielkiej konstrukcji, najlepszą opcją będą wtykowe złączki w wersji MINI, ponieważ są one o 1/5 mniejsze od klasycznych złączek. Znajdziesz je w wersji prostej z gwintem zewnętrznym oraz uszczelką, a także w wersji kątowej.

Rozwiń opis
Zwiń opis