Filtruj

Rodzaj czujnika Halla

Rodzaj czujnika Halla

Zakres napięcia zasilającego

Zakres napięcia zasilającego

Rodzaj obudowy

Rodzaj obudowy

Typ wyjścia

Typ wyjścia

Funkcja wyjścia

Funkcja wyjścia

Strefa działania

Strefa działania

Rodzaj napięcia zasilającego

Rodzaj napięcia zasilającego

Rodzaj czoła

Rodzaj czoła

Średnica

Średnica

Producent

Producent

Czas realizacji

Czas realizacji

Cena

Cena

Nowe i Polecane

Czujniki hallotronowe

Czujniki Hallotronowe

Czujniki hallotronowe powszechnie stosowane są w budowie maszyn oraz automatyce przemysłowej. Przystosowane do pracy w trudnych warunkach, gdzie wysoka wilgotność i zapylenie mogą powodować przekłamania. W ofercie sklepu EBMiA.pl znajdziecie Państwo szeroki wybór czujników hallotronowych każdego typu, przystosowanych do elektroniki maszynowej oraz do wyposażenia linii produkcyjnych.

Czujniki hallotronowe bipolarne i unipolarne

Szeroka grupa czujników hallotronowych bipolarnych oraz unipolarnych to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na tego typu podzespoły. Czujniki te posiadają wysoką efektywność działania oraz charakteryzują się trwałością.

Czujniki hallotronowe zbliżeniowe i liniowe

Czujniki hallotronowe zbliżeniowe oraz liniowe stosowane są powszechnie w liniach produkcyjnych oraz w maszynach obróbczych. Czujniki te charakteryzujące się efektywnością, niską ceną oraz prostą budową, powszechnie wykorzystywane są w  automatyce.  

Czujniki hallotronowe, nazywane także czujnikami Halla, sondami Halla, nadajnikami Halla, które swoją nazwę zawdzięczają ich wynalazcy, stosowane są do pomiaru pól magnetycznych. Hallotrony zbudowane są z bardzo cienkich krystalicznych domieszkowanych warstw półprzewodnikowych, które mają zwykle cztery elektrody z boku. Prąd przechodzi w nich przez dwie przeciwległe elektrody, dwie ortogonalne elektrody służą zaś do obniżenia napięcia. W przypadku, gdy czujnik hallotronowy przepływa przez pole prostopadłe do pola magnetycznego, zapewnia on napięcie wyjściowe, będące wprost proporcjonalne do ilości produktu wektorowego gęstości oraz prądu strumienia magnetycznego. Co więcej, napięcie Halla zależy też od temperatury, a oprócz tego powinno być odpowiednio kompensowane. Ponieważ napięcie Halla jest proporcjonalne do mobilności nośnika ładunku, efekt Halla jest ustaloną metodą określania tych parametrów w technologii półprzewodnikowej.

Czujniki Hallotronowe – budowa i zastosowanie

Czujniki hallotronowe występują w wersji analogowej oraz radiometrycznej i zapewniają one proporcjonalny sygnał pola magnetycznego lub jego wartość cyfrową. W nadajnikach tych jako przełącznikach zbliżeniowych sygnał z analogowego nadajnika jest przekształcany na sygnał [tak/nie] przez komparator. Czujniki hallotronowe w wersji jednoosiowej produkowane są z cienkich warstw półprzewodnikowych. W krzemie otrzymuje się czułość na poziomie 0,2-0,25 V/T przy ruchliwości nośnika ładunku na poziomie ok. 1500 cm/V, a w półprzewodnikach III-V, do których należy chociażby antymonek indu (InSb) możliwe jest osiągnięcie czułości na poziomie do 16 V/T przy mobilności nośnika ładunku na poziomie 80 000 cm/Vs. Zintegrowane czujniki hallotronowe to zwykle takie czujniki, których części są zintegrowane w obwodach, zapewniających wzmocnienie sygnału, przetwarzanie sygnału cyfrowego, korektę czułości, konwersję analogowo-cyfrową oraz kompensację przesunięcia i temperatury.

Powyżej przedstawiliśmy dwie podstawowe konstrukcje, jednak w rzeczywistości na rynku dostępnych jest wiele innych odmian czujników Hallotronowych, jak np. czujniki unipolarne, bipolarne, zbliżeniowe, liniowe, stopniowane, wertykalne, lateralne itd. Wykorzystywane są one m.in. do pomiaru pola magnetycznego, w przypadku beznapięciowego pomiaru prądu, jako mierniki grubości powłok czy bezstykowe sygnalizatory, a także jako komutacja silników komutowanych elektronicznie, w celu wykrywania położenia ruchomych magnesów stałych czy jako kamery magnetyczne.

Rozwiń opis
Zwiń opis
Aby sortować po cechach produktu kliknij w nazwę parametru.