Filtruj

Typ przełącznika

Typ przełącznika

Prąd przełączania

Prąd przełączania

Osłona

Osłona

Producent

Producent

Czas realizacji

Czas realizacji

Cena

Cena

Nowe i Polecane

Przełączniki nożne

Przełączniki nożne

Wyłączniki nożne, czyli tak zwane pedały, są stosowane nie tylko w pojazdach mechanicznych, ale również w maszynach stacjonarnych. Wszędzie tam, gdzie sterowanie przy pomocy rąk jest niemożliwe lub niewygodne. Przełącznik nożny może służyć do uruchomienia lub też zaprzestania pracy, w zależności od indywidualnych potrzeb danego procesu. W każdej niemalże prasie krawędziowej, czy też hydraulicznej oraz w każdym urządzeniu, które działa w dwóch kierunkach, przełącznik nożny może być efektywnie wykorzystany. W swojej ofercie posiadamy wiele modeli wyłączników nożnych. Przy jego wyborze musimy ocenić, czy przycisk powinien być osłonięty przed przypadkowym wyzwoleniem, czy też nie - wówczas przydatna może być osłona. W razie pytań lub wątpliwości przy wyborze zapraszamy do kontaktu. Nasi doradcy techniczni są do Państwa dyspozycji, służąc poradą.

Jednym z podstawowych rodzajów wyłączników, które stosuje się w przemyśle są tzw. wyłączniki nożne. Montuje się je w maszynach, urządzeniach lub też na liniach produkcyjnych. Służą do ich swobodnego uruchamiania oraz zatrzymywania i sprawdzają się w momencie, gdy nie można tego uczynić przy pomocy sterowania ręcznego.

Wyłącznik nożny - podstawowe właściwości

Wyłącznik nożny pełni nieocenioną rolę zwłaszcza w tych momentach, w których należy natychmiastowo zapobiec awarii lub wielu niebezpiecznym sytuacjom. W związku z tym powinny znaleźć zastosowanie w każdym porządnie wyposażonym zakładzie produkcyjnym. Najważniejsze jest to, aby były wyprodukowane z wysokiej jakości komponentów i spełniały wszystkie normy bezpieczeństwa. Warto stawiać na przełączniki nożne pochodzące od sprawdzonych producentów. Kluczowe znaczenie ma też ich prawidłowy montaż.

Przełącznik nożny jest narażony na oddziaływanie bardzo dużych sił, dlatego też musi być odporny na rozmaite uszkodzenia i obciążenia. Dodatkowo wykazują się wytrzymałością oraz trwałością.

Wyłączniki nożne - jakie rodzaje można wyróżnić?

Aktualnie można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów wyłączników nożnych. Są to m.in. przełączniki nozne

- pojedyncze z osłoną,

- pojedyncze bez osłony,

- z dodatkiem potencjometru,

- z punktem oporu,

- potrójne z osłoną,

- potrójne bez osłony,

- podwójne z osłoną,

- podwójne bez osłony,

- z przyciskiem bezpieczeństwa,

- z funkcją zatrzaskową.

To najbardziej popularne typy wyłączników nożnych, dlatego ich dobór będzie uzależniony od indywidualnych potrzeb inwestorów oraz warunków, w których przyjdzie im pracować. Pewne jest to, że umiejętnie dobrany przełącznik nożny wpływa na podwyższenie poziomu bezpieczeństwa i zwiększenie komfortu pracy wśród pracowników (zarówno tych mniej, jak i bardziej doświadczonych).

Przełącznik nożny - zastosowanie i działanie

Przełącznik nożny jest skonstruowany w taki sposób, aby służyły potencjalnym użytkownikom przez wiele długich lat. Ponadto warto docenić ich wszechstronność zastosowania. Takie elementy znajdują uznanie w maszynach pakujących i poligraficznych oraz w prasach.

Zasada działania omawianych w artykule przełączników nożnych na całe szczęście nie jest zbyt skomplikowana. Doskonale wiedzą o tym wyspecjalizowani fachowcy. Na szczególne wyróżnienie zasługują w nich dwa istotne elementy: pedał oraz zestyki. W przypadku naciśnięcia pedału wspomniane zestyki mogą się zamykać lub otwierać. To właśnie dzięki temu następuje uruchomienie lub zatrzymanie maszyny. Jak widać każdy może to opanować do perfekcji. Trzeba się w to po prostu odrobinę zaangażować.

Przełącznik nożny może być też swobodnie resetowany. W tym celu należy skorzystać z przycisku bezpieczeństwa, który doprowadzi do ponownego uruchomienia urządzenia. Godne uwagi są zwłaszcza przełączniki nożne z osłonami, które nie narażają pracowników na niebezpieczeństwo i chronią ich zdrowie (m.in. przed upadkami ciężkich przedmiotów na stopę). Takie wyłączniki nożne można zakupić w sklepach działających w Internecie, ale też w punktach stacjonarnych.Rozwiń opis
Zwiń opis
Aby sortować po cechach produktu kliknij w nazwę parametru.