Mikrometry

Mikrometry

Mikrometr to precyzyjne narzędzie pomiarowe używane przez mechaników, inżynierów i innych techników do wykonywania niezwykle dokładnych i dokładnych pomiarów. Mikrometry są preferowane w porównaniu z innymi precyzyjnymi narzędziami pomiarowymi, takimi jak suwmiarki tarczowe, suwmiarki noniuszowe i suwmiarki cyfrowe, ponieważ są znacznie dokładniejsze, co pozwala na precyzyjny pomiar. Mikrometry są dostępne w różnych typach, rozmiarach i zakresach pomiarowych, dlatego przed zakupem należy przeprowadzić rozeznanie.

Narzędzia pomiarowe służące do mierzenia przedmiotów z rozdzielczością rzędu do 0.01mm. Mikrometr opiera się na użyciu bardzo precyzyjnej śruby mirometrycznej o skoku gwintu 0,5mm lub 1mm połączona z bębnem mikrometru oraz noniusza. Z bębnem mikrometru połączone jest pokrętło, które zapewnia odpowiedni docisk.

Jak działa mikrometr?

Mikrometry mechaniczne mają skalibrowaną śrubę lub gwint, który przekształca odległości na pomiary. Istnieją różne typy mikrometrów (które wymieniono poniżej), ale wszystkie są mechanicznie regulowane wokół przedmiotu obrabianego lub wewnątrz niego, aby zapewnić dokładny pomiar odległości.

Na przykład, używając typowego zewnętrznego mikrometru do pomiaru grubości przedmiotu, zaciskasz obrabiany przedmiot między kowadełkiem i obracasz gilzę, aby przesunąć wrzeciono, aż zetknie się z obrabianym przedmiotem. Gdy kawałek jest już unieruchomiony, możesz wykonać pomiar z tulei mikrometru.

Jak czytać mikrometr

Aby odczytać dane z mikrometru obsługiwanego mechanicznie, upewnij się, że mikrometr obejmuje element między śrubą (lub w przypadku mikrometru wewnętrznego obie strony stykają się z wewnętrznymi ściankami elementu). Następnie należy wykonać dwa pomiary ze sprawdzianów śrubowych i zsumować je:

 • Weź miarę z głównej skali na rękawie (podanej w mm).
 • Pomiar należy wykonać na obrotowej podziałce noniusza na bębnie.

Na przykład rękaw ma 2,2 mm, a linia odniesienia na rękawie ma 0,25 mm. Teraz, dodając je do siebie, otrzymujesz dokładny odczyt 2,75 mm.

Zasada działania jest prosta, ale korzyści płyną z jej dokładności, która jest kluczowa dla inżynierii mechanicznej. Oznaczenia podziałki z noniuszem na naszym najmniejszym mikrometrze zewnętrznym z oferty EBMiA umożliwiają bardzo dokładne pomiary z dokładnością do 0,001 mm. Ten poziom dokładności jest niezbędny podczas pracy z precyzyjnymi maszynami, komponentami i procesami.

Mikrometry zapewniają pomiary metryczne lub imperialne. Jeśli potrzebujesz obu pomiarów w jednostkach imperialnych, mikrometry cyfrowe mogą zapewnić oba pomiary za jednym naciśnięciem przełącznika.

Rodzaje mikrometrów

 • Mikrometr zewnętrzny – Mikrometry zewnętrzne, mają korpus w kształcie litery C, który przesuwa się wokół elementu. Rozmiary wahają się od 0-125 mm. Jeśli szukasz wielu narzędzi pomiarowych, zestawy pudełkowe do mikrometrów zewnętrznych EBMiA  to opłacalny sposób na zakup różnych mikrometrów zewnętrznych.
 • Mikrometr wewnętrzny — zamiast obracać się wokół elementu w celu zaciśnięcia go, szczęki mikrometrów wewnętrznych, takich jak liniowy mikrometr wewnętrzny o dużym zakresie, przesuwają się na zewnątrz, aż zetkną się z elementem, zapewniając dokładny pomiar średnicy wewnętrznej.
 • Mikrometr głębokości – Podobnie jak prowadnica bieżnika opony (ale o wiele dokładniejsza), mikrometry głębokości, wchodzą w szczelinę, zapewniając pomiar głębokości. Posiadamy mikrometry które zapewniają dokładny pomiar cyfrowy.

Zastosowanie mikrometrów:

 • do pomiarów zewnętrznych
 • do grubości ścianek rur
 • do pomiaru głębokości
 • do pomiaru grubości drutu
 • do pomiaru narzędzi trójostrzowych
 • do pomiaru kół zębatych
 • do trujpunktowego pomiaru otworów
 • do pomiaru dwupunktowego duzych otworów
 • do dwupuntkowego pomiaru otworów

Dbanie o mikrometr

Mikrometry są bardzo dokładnymi, precyzyjnymi narzędziami inżynierskimi i należy o nie dbać. Odpowiednio pielęgnowany mikrometr powinien służyć przez lata wiernej służby. Jeśli nie zadbasz o to odpowiednio, może to prowadzić do kosztownych błędów w obróbce i niepotrzebnych kosztów zakupu zamiennika.

Należy zadbać o to, aby mikrometr był zawsze chroniony w swoim futerale, gdy nie jest używany. Powinien być używany ostrożnie i traktowany z szacunkiem. Należy go regularnie czyścić, w tym wycierać ściereczką po każdym użyciu.

Czy muszę kalibrować mikrometr?

Powinieneś regularnie mierzyć dokładność swojego mikrometru, aby upewnić się, że jego odczyty są godne zaufania. Aby ocenić, czy Twój mikrometr wymaga kalibracji, czy nie, powinieneś użyć klocków prowadzących, których wymiary są już znane. Testy mikrometryczne należy przeprowadzać w temperaturze pokojowej iw kontrolowanych warunkach.

Biorąc pod uwagę wymagania dotyczące precyzji, jeśli odczyt mikrometru jest niedokładny, należy go ponownie skalibrować. Nie będziemy tutaj wchodzić w ten proces, ale może być wykonany przez doświadczonego inżyniera lub odesłany do producenta w celu ponownej kalibracji.

Wybór mikrometru

Przy zakupie mikrometru należy wziąć pod uwagę kilka kwestii:

 1. Rozmiar mierzonej sztuki – jak duży? Czy mikrometr będzie pasował?
 2. Jak dokładny jest mikrometr – czy mikrometr zapewnia wymagany poziom dokładności?
 3. Czy mikrometr jest skalibrowany? – Czy mikrometr będzie gotowy do użycia, czy będzie wymagał kalibracji?
 4. Potrzebujesz więcej niż jednego mikrometra? – Zakup kompletu mikrometrów może być na dłuższą metę tańszy niż inwestowanie w pojedyncze narzędzia.

Rozwiń opis
Zwiń opis