Młotki

Młotki

Młotki to podstawowe narzędzia ręczne, które znajdziemy w każdym warsztacie, a także w wielu domach. Sklepy oferują bogaty wybór różnych rodzajów młotków – każdy z nich ma inne zastosowanie. Nie wiesz, jaki młotek wybrać? Sprawdź poniżej:

Rodzaje młotków

Młotki tradycyjne – jest to klasyczny rodzaj młotka, który znajdziesz w praktycznie każdym zestawie narzędziowym. Obuch i rąb ma najczęściej wykonany z metalu. Trzonek z kolei może być wykonany z drewna (opcja najtańsza), tworzyw sztucznych lub stali z tłumikiem drgań. Konkretne młotki tradycyjne różnią się od siebie wielkością oraz masą części metalowej, która jest opisana na narzędziu. Zwykle wynosi od 100 g do 1,5 kg.

Młotki ciesielskie – ten młotek sprawdzi się podczas wyciągania gwoździ z trudno dostępnych miejsc. Jego główka wytwarzana jest ze stali. Co do końca, czyli rębu, ma on kształt dwóch zębów. Jeden z nich jest krótszy i przypomina złamany ząb.

Młotki blacharskie – jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj młotka służy do pracy z blachą. Sprawdza się podczas gięcia, prostowania oraz kształtowania, a także podbijania i wbijania gwoździ. Główka młotka blacharskiego zwykle wytwarzana jest ze stali, tworzywa sztucznego lub drewna.

Młotki stolarskie – jego obuch wykonuje się z drewna twardego. Młotek stolarski służy bowiem do podbijania innych narzędzi, takich jak przecinak czy dłuto.

Młotki murarskie – młotek murarski jest odrobinę większy od młotka tradycyjnego. Świetnie radzi sobie przy pracach murarskich. Idealnie nadaje się do zbijania tynku oraz dzielenia cegieł.

Młotki brukarskie – rodzaj młotka, który wyposażony jest w metalowy obuch z wymiennymi nakładkami gumowymi. Może być także w całości wykonane z gumy. Oprócz trzonka, który jest zwykle metalowy albo drewniany. Doskonale radzi sobie z dobijaniem płyt chodnikowych, kostek brukarskich oraz krawężników.

Młotki kamieniarskie – młotek posiada obuch zakończony tępo po obu stronach. Służy do rozbijania kostki brukowej, rozkuwania betonu oraz wbijania grubych pali. Jego waga waha się od 3 do 10 kg.

Rozwiń opis
Zwiń opis