Łożyska ślizgowe

Ocena: 4.79 / 5 (3958 głosy)
Łożysko ślizgowe

Łożysko ślizgowe nie ma elementów ruchowych, a ich czop wału lub inny element wpasowany jest do panewki z luźnym pasowaniem. Mają także wiele odmian konstrukcyjnych oraz różne warianty powierzchni, dzięki czemu mogą być stosowane w wielu aplikacjach. Najważniejsze cechy łożysk ślizgowych to przede wszystkim wysoka wytrzymałość na wszelkie obciążenia, a także bardzo dobra wytrzymałość podczas użycia, powinny starczać na bardzo długo. Nie powinny i także przeszkadzać wszelkie zakłócenia, a ona same powinny spokojnie wytrzymać duże szybkości ślizgu.

 

Ich podział następuje m.in. ze względu na: wielkość, obciążenie, rodzaj tarcia oraz prędkość. Możemy je spotkać w niemal każdym przemyśle, a na pewno wtedy kiedy powierzchnia jest ograniczona, m.in. w zegarku ręcznym, samochodach, maszynach budowlanych, przemyśle lotniczym i wielu innych branżach, które trudno wymienić w jednym zdaniu.

 

Podstawowe rodzaje łożyska ślizgowego to:

Suche, powietrzne, olejowe, hydrostatyczne i hydrodynamiczne. Każde z nich działa inaczej i dzięki różnym środkom, np. suche mogą być smarowane tylko okresowo lub wcale, natomiast olejowe to takie, gdzie część łożyska jest wypełniona olejem. Hydrostatyczne natomiast mają olej pod ciśnieniem znajdujący się w panewce, a hydrodynamiczne to takie, gdzie olej tworzy się sam dzięki powstającym w szczelinie zjawiskom hydrodynamicznym. Powietrzne jak sama nazwa wskazuje to te, gdzie rozbieżność między wałem a panewką istnieje dzięki poduszce powietrznej, wywołanej przez sprężone powietrze.
 

Łożyska ślizgowe pracują w trudnych warunkach do czego są przyzwyczajone i do których się nadają i jest to m.in. wysoka lub niska temperatura, przenoszenie dużych obciążeń czy np. bardzo wysoka prędkość obrotowa.

Sklep EBMiA oferuje kilkanaście rodzajów łożysk ślizgowych, z czego na pewno wybiorą państwo odpowiednie dla siebie. Służymy radą i fachową opinią.

Rozwiń opis
Zwiń opis