Filtruj

Średnica wewnętrzna d [mm]

Średnica wewnętrzna d [mm]

Średnica zewnętrzna D [mm]

Średnica zewnętrzna D [mm]

Szerokość B [mm]

Szerokość B [mm]

Czas realizacji

Czas realizacji

Producent

Producent

Cena

Cena

Nowe i Polecane

Łożyska stożkowe

Łożyska stożkowe

Łożyska stożkowe jednorzędowe przypominają właściwościami łożyska kulkowe skośne jednorzędowe, jednak ich zakres stosowania jest o wiele większy niż wspomnianych łożysk skośnych. Są łożyskami jednokierunkowymi. Przenoszone obciążenia, ich wielkość i kierunek zależy od kąta nachylenia bieżni. Tak jak łożyska skośne, łożyska stożkowe również mogą być parowane lub zabudowywane w większe zespoły, przez co można tworzyć układy, które mogą przenosić różne kombinacje obciążeń. Stosowane są niemal we wszystkich gałęziach przemysłu począwszy od przemysłu włókienniczego poprzez motoryzacje kończąc na lotnictwie.
Wymiary:
metryczne:
329... 320... 330... 331... 302... 322... 303... 313... 323...

calowe:
Symbol składa się z trzech elementów
1. 
symbol podzespołu wewnętrznego
2. znaku "/"
3. symbolu pierścienia zewnętrznego
Cyfrowe oznaczenie w przypadku obu pierścieni poprzedzone są jedną lub dwoma literami: L - lekkie, M - średnie, H - ciężkie
litery te i ich kombinacje dotyczą udowy pierścienia, przed symbolem którego występują.

Łożyska stożkowe, to łożyska toczne, które cechują się specyficzną budową, opartą o stożki, które poruszają się po bieżni, która kształtem również przypomina stożek. Łożyska te posiadają zdolność przenoszenia obciążeń osiowych oraz promieniowych, przy czym obciążenia osiowe mają tę samą wartość co promieniowe.

Łożyska stożkowe stosowane są na wałach, gdzie konieczne jest przenoszenie dużych obciążeń osiowych oraz promieniowych jednocześnie. W związku z tym mogą być powszechnie stosowane w maszynach oraz urządzeniach, które poddawane są bardzo dużym przeciążeniom.

Bogata oferta łożysk stożkowych, jest odpowiedzią na oczekiwania klientów. Łożyska te są powszechnie stosowane, dzięki ich budowie mogą być wykorzystywane zarówno w maszynach obróbczych, jak i pojazdach mechanicznych. Przenoszenie bardzo dużych obciążeń osiowych i promieniowych jednocześnie, pozwala na łożyskowanie wałów, w których może występować stosunkowo wysoki wskaźnik braku osiowości.

Łożyska stożkowe są wrażliwe na działanie substancji zmniejszających ich smarowanie, stąd wykorzystuje się je głównie w oprawach łożyskowych, dostępnych w sklepie internetowym EBMiA.pl Dzięki zastosowaniu specjalnych opraw, łożyska są znacznie bardziej trwałe i nie są narażone na działanie pyłów i wilgoci.

Łożysko to zazwyczaj niewielka cześć urządzenia technicznego, która stosowana jest w układach, gdzie jeden element obrotowy wykonuje ruch względem innego. Łożyska dzielą się na dwie podstawowe kategorie, czyli łożyska ślizgowe oraz łożyska toczne.

Czy charakteryzują się łożyska toczne?

Łożyska toczne są zdecydowanie częściej używane niż łożyska ślizgowe. Składają się z pierścienia zewnętrznego oraz wewnętrznego. Wewnątrz łożyska znajdują się również elementy toczne, które zamocowane są za pomocą części wypełniającej, jaką jest koszyk. Na rynku znajdziesz kilka różnych rodzajów łożysk tocznych, a wybór konkretnej opcji zależy przede wszystkim od obciążenia; rozmiarów maszyny, w której ma być zastosowane; specyfiki ruchu; a także przeznaczenia. Jedną z kluczowych kwestii jest także kształt elementów tocznych. Właśnie dlatego wyróżniamy łożyska kulkowe, wałeczkowe, baryłkowe, igiełkowe oraz stożkowe, o których więcej przeczytasz poniżej.

Łożyska stożkowe – czym się wyróżniają?

Łożyska stożkowe wyróżniają się przede wszystkim kształtem elementów tocznych. Jak sama nazwa wskazuje, przyjmują one kształt stożka, a jego rozmiar wyznaczają płaszczyzny prostopadłe do osi znajdującej się w pierścieniu zewnętrznym oraz wewnętrznym. Oprócz tego wierzchołki części tocznych zlokalizowane są na osi łożyska. Taka konstrukcja przyczynia się do tego, że łożyska stożkowe przenoszą siłę działającą nie tylko osiowo, ale również promieniowo. Warto również wspomnieć o tym, że budowa tego rodzaju łożyska sprawia, że znakomicie radzi sobie ono z przenoszeniem bardzo dużych obciążeń do kolejnych partii urządzenia.

Wielkość przenoszonego obciążenia jest zależna od wielkości kąta bieżni. A od kąta działania zależy także inna klasyfikacja łożysk stożkowych. Łożyska stożkowe mogą mieć bowiem normalny, średni albo stromy kąt działania. Co więcej, montuje się je podwójnie, ale występują także w wersji dwurzędowej lub czterorzędowej. Łożyska stożkowe używane są jako łożyska z pierścieniami wymiennymi, ponieważ każdy element można od siebie oddzielać. Należy również zwrócić uwagę na to, że w łożyskach stożkowych zazwyczaj nie ma uszczelnień, stąd smar aplikowany jest w oprawach albo zamkniętych komorach.

Łożysko stożkowe zastosowanie

Łożyska stożkowe są przede wszystkim używane w maszynach, gdzie obciążenie ma charakter złożony. Podwójne działanie sprawia, że elementy te mogą być używane w miejscach, gdzie inne rodzaje łożysk nie byłyby w stanie poradzić sobie z dużą siłą nacisku. Łożyska stożkowe znaleźć można w piastach samochodów, jak również w skrzyniach biegów. Stosowane są także jako element walcarek.

Rozwiń opis
Zwiń opis
Łożyska stożkowe
Rysunek techniczny
Aby sortować po cechach produktu kliknij w nazwę parametru.