Optoelektronika

Optoelektronika

Optoelektronika to specyficzna dziedzina elektroniki, która koncentruje się na urządzeniach emitujących światło lub wykrywających światło. W swojej ofercie posiadamy szeroki wybór wysokiej jakości, najlepszych producentów elementów optoelektronicznych. W razie potrzeby jesteśmy w stanie sprowadzić elementy dopasowane do konkretnych potrzeb klienta.

Urządzenia emitujące światło wykorzystują napięcie i prąd do wytwarzania promieniowania elektromagnetycznego (tj. światła). Takie urządzenia emitujące światło są powszechnie stosowane do celów oświetleniowych lub jako lampki kontrolne. Natomiast urządzenia wykrywające światło, takie jak fototranzystory, są zaprojektowane do przekształcania odbieranej energii elektromagnetycznej w prąd elektryczny lub napięcie. Optoelektroniczne urządzenia wykrywające światło mogą być używane do wykrywania światła i komunikacji. Przykłady obejmują przełączniki aktywowane w ciemności i piloty zdalnego sterowania. Ogólnie rzecz biorąc, optoelektronika wykrywając światło działa za pomocą fotonów w celu uwolnienia związanych elektronów w materiałach półprzewodnikowych.

Diody LED

Diody elektroluminescencyjne (LED) to dwuprzewodowe optoelektroniczne urządzenia półprzewodnikowe, które są podobne do normalnych diod, z wyjątkiem tego, że emitują światło, które może być widoczne, podczerwone lub ultrafioletowe. Gdy przewód anodowy diody LED staje się bardziej dodatni pod względem napięcia niż jej przewód katodowy (zwykle przy napięciu w zakresie od 0,6 do 2,2 V), prąd przepływa przez urządzenie LED, w wyniku czego emitowane jest światło.

Historycznie czerwony był pierwszym kolorem LED; został opracowany w 1962 r., a następnie masowo wyprodukowany w 1968 r. Następnie pojawiły się żółte, zielone i podczerwone diody LED. Niebieska dioda LED stała się dostępna komercyjnie dopiero w 1989 roku. Obecnie praktycznie każdy kolor diod LED, w tym biały, jest dostępny na rynku.

Fotorezystory

Jak można się domyślić, fototranzystory są tranzystorami światłoczułymi. Istnieją dwa popularne typy: pierwszy przypomina BJT (tranzystor bipolarny), a drugi jest podobny do FET (tranzystor polowy). Fototranzystor typu BJT ma podstawę zastąpioną obszarem wrażliwym na światło; gdy ta powierzchnia jest ciemna, urządzenie pozostaje wyłączone. Fototranzystor typu FET, czasem określany jako foto-FET, wykorzystuje światło do generowania napięcia bramki sterującego prądem. Fototranzystory typu FET są bardziej wrażliwe na zmiany światła w porównaniu do fototranzystorów typu BJT.

Optoizolatory

Optoizolatory (znane również jako transoptory) to urządzenia elektryczne, które łączą dwa obwody za pomocą interfejsu optycznego. Na przykład typowy optoizolator składa się z diody LED i fototranzystora, które są zamknięte w hermetycznej obudowie. Część LED optoizolatora jest podłączona do obwodu sterownika, a fototranzystor jest urządzeniem wyjściowym. Odpowiednio, gdy dioda LED jest pod napięciem, emituje fotony wykrywane przez fototranzystor. Typowym zastosowaniem optoizolatora jest zapewnienie izolacji elektrycznej między dwoma oddzielnymi obwodami.

Światłowód

Światłowód jest stosowany w połączeniu z urządzeniami optoelektronicznymi w celu przesyłania informacji za pomocą modulowanego światła.

Jeśli Państwo są zainteresowani naszą ofertą optoelektroniki, bądź chcielibyście uzyskać szczegółowe informacje na temat optoelektroniki, serdecznie zapraszamy do kontaktu. Nasz Dział Wsparcia Technicznego jest do Państwa dyspozycji.

Rozwiń opis
Zwiń opis