Wyłączniki zmierzchowe

Za pomocą wyłącznika zmierzchowego możemy realizować funkcję sterowania oświetleniem. Urządzenie automatycznie steruje oświetleniem lub innym odbiornikiem energii w zależności od natężenia światła.

Zorganizowanie i zautomatyzowanie oświetlenia zewnętrznego na prywatnej posesji nie jest łatwym zadaniem, ale wystarczy się w to dobrze zaangażować, a osiągnie się pożądany sukces. Skutecznym rozwiązaniem okaże się popularny wyłącznik zmierzchowy. To urządzenie pozwalające na swobodne zarządzanie oświetleniem zewnętrznym. Uruchomi się po zmierzchu, a wyłączy o świcie.

Wyłącznik zmierzchowy - co to jest i jak działa?

Jak widać wyłącznik zmierzchowy działa na dość prostej zasadzie i przyda się zarówno na terenie mniejszych, jak i większych posesji. Najważniejszym elementem wspomnianego wyłącznika jest fotorezystor, który odpowiada za rozpoznawanie pory dnia (biorąc pod lupę natężenie światła - jeśli natężenie zacznie spadać dojdzie do uruchomienia światła). Co najważniejsze fotorezystor powinien zostać odpowiednio umiejscowiony, a więc tam, gdzie będą na niego oddziaływać promienie słoneczne. W razie potrzeby można skorzystać z fachowego wsparcia specjalistów.

Wyłączniki zmierzchowe - gdzie konkretnie się sprawdzą?

Warto w tym miejscu zastanowić się nad tym, gdzie konkretnie sprawdzą się wyłączniki zmierzchowe. Najlepiej umieścić je:

  • wokół budynku mieszkalnego(domu),

  • wokół ogrodowych ścieżek i alejek,

  • w zakładach pracy,

  • na parkingach,

  • na placach budowy,

  • wokół biur.

Możliwości jest pod dostatkiem, dlatego zainteresowanym pozostaje optymalne dobranie wyłączników zmierzchowych. W tym celu opłaca się porównać między sobą dostępne modele i dopiero na podstawie zebranych danych dokonać ostatecznego wyboru (w porozumieniu z fachowcem). Na szczęście takie produkty wcale nie są drogie.

Wyłączniki zmierzchowe można również połączyć z profesjonalnym systemem monitoringu, aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa na terenie użytkowanej posesji. W ten sposób oświetli się miejsca, które powinny być solidnie chronione przed niepowołanymi osobami.

Wyłączniki zmierzchowe - rodzaje

Aktualnie klienci mogą sobie pozwolić na trzy podstawowe rodzaje wyłączników zmierzchowych. Chodzi o modele:

- z sondą - funkcja ta jest szczególnie przydatna, gdy użytkownikom zależy na skutecznym badaniu natężenia promieni słonecznych. Wyłącznik należący do tej kategorii powinien znaleźć się w miejscu, do którego dociera duża dawka naturalnego światła słonecznego,

- z zegarem - wyłącznik uruchomi się o określonej godzinie. Wystarczy go prawidłowo skonfigurować, co nie powinno być dla klientów problematyczne. Klienci wybierają godzinę, o której rozpocznie się pomiar natężenia światła. Konieczne jest jednak ustalenie górnej wartości natężenia światła, dzięki czemu wyłącznik wyłączy się tuż po jej przekroczeniu. Alternatywą jest ustalenie godziny wyłączenia omawianego narzędzia,

- z czujnikiem ruchu - ostatnia z opisywanych propozycji. W takich wyłącznikach zmierzchowych zastosowano światłoczuły czujnik, który będzie reagował na zmianę intensywności światła (spadek poniżej pewnego poziomu oznacza włączenie się światła).

Zainteresowani klienci powinni rozpocząć od przeanalizowania swoich indywidualnych potrzeb, tak aby dowiedzieć się na jakich konkretnie wyłącznikach zmierzchowych skupić swoją uwagę. Dla użytkowników oznacza to nie tylko znaczną wygodę przy sterowaniu oświetleniem zewnętrznym, ale też ogromne zmniejszenie kosztów eksploatacji energii elektrycznej.

Rozwiń opis
Zwiń opis

Brak wyników wyszukiwania.

Spróbuj sformułować zapytanie w inny sposób..