Szyny prądowe

Szyny prądowe

Szyny prądowe są odpowiedzialne m.in. za skuteczne doprowadzenie energii do wszystkich odbiorników znajdujących się w domowej instalacji elektrycznej. Oczywiście taka szyna prądowa musi być poprawnie zamontowana, więc jeśli ktoś nigdy wcześniej się tym nie zajmował powinien skorzystać z profesjonalnych usług specjalistów.

Szyna prądowa – co to jest?

Szyna łączeniowa charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami. Można do niej dotrzeć w bardzo prosty sposób, więc nie ma problemów z jej zakupem w sklepie stacjonarnym, ale też internetowym. Dobrą informacją jest to, iż można się w nią wyposażyć w bardzo przystępnej cenie. Brak szyny prądowej mógłby doprowadzić do kilku przykrych następstw. Zainteresowani mieliby problem ze swobodnym dostarczeniem energii elektrycznej do wszystkich posiadanych odbiorników domowych.

Jeśli chodzi o budowę szyny łączeniowej warto wskazać w tym miejscu styki łączeniowe, które znajdują się w górnej części listewki. Szyny łączeniowe różnią się od siebie m.in. liczbą występujących w nich styków. Najmniejsze elementy posiadają 12 styków. Szyna prądowa jest w stanie usprawnić proces ewentualnego wyeliminowania zaistniałej awarii, ponieważ jej posiadacze nie będą mieli żadnych trudności z szybkim zlokalizowaniem usterki.

Szyna łączeniowa - jak ją zamontować i jakie rodzaje można wyróżnić?

Montaż szyny prądowej w przypadku fachowców nie będzie żadnym trudnym procesem, chociaż trzeba się w to odpowiednio zaangażować. Na samym początku należy zająć się podłączeniem przewodu zasilającego do pierwszego z brzegu wyłącznika. Wspomniany wyżej wyłącznik oraz wszystkie inne należy ze sobą połączyć przy pomocy omawianej szyny prądowej. Dzięki temu napięcie będzie rozdzielane na wszystkie wyłączniki, a energia elektryczna zostanie rozprowadzona po całym gospodarstwie domowym.

Aktualnie na rynku można zauważyć trzy podstawowe rodzaje szyn prądowych, a mianowicie:

- szynę sztyftową - przypomina kształtem nieco wydłużone pręty i można się z nią spotkać zwłaszcza w instalacjach umieszczonych w budynkach przemysłowych. Pełni ważną rolę w budownictwie. Cechuje się dużą liczbą modułów,

- szynę widełkową - w procesie jej tworzenia ważną rolę odgrywa miedź. Cechą charakterystyczną szyny widełkowej jest powłoka izolacyjna. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby taką szynę wykorzystać w przemyśle, budownictwie oraz w warunkach domowych,

- szynę grzebieniową - służy do tworzenia poziomych lub pionowych połączeń, które występują na linii wyłączniki nadprądowe - wyłączniki różnicowoprądowe.

Jak widać podjęcie ostatecznej decyzji wcale nie musi być łatwe, ale mając do dyspozycji zaufanych specjalistów klientom na pewno uda się wybrać optymalne modele do domowych instalacji.

Szyny łączeniowe - w jaki sposób je wybierać? Na co zwracać uwagę?

Przy doborze szyn prądowych warto wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów technicznych. Chodzi tutaj m.in. o jej materiał wykonania. Zdecydowanie najczęściej są to tworzywa sztuczne oraz miedź. Ponadto analizuje się jej długość (zazwyczaj około 1 metra) i przekrój.

Szyny prądowe, które znajdą zastosowanie w instalacji (domowej, budowlanej lub przemysłowej) powinna być bezpieczna w użytkowaniu. Kluczową kwestią jest w tym wszystkim tzw. stopień ochrony (najlepiej IP20). Dzięki temu użytkownicy szyn prądowych nie będą mogli się dostać do niebezpiecznych części. Ważnym parametrem jest również klasa palności (V-0).

Nie mając żadnego doświadczenia w kwestii dobierania szyn prądowych nigdy nie powinno się podejmować takiej decyzji w pojedynkę. Zdecydowanie lepiej posłuchać uznanych fachowców i mieć pewność, że pieniądze wydało się na wysokiej klasy urządzenia. Analizie należy poddać także kilka innych czynników, w tym m.in.:

- liczbę rzędów - w przypadku posiadania dużej liczby bezpieczników konieczne okaże się - wyposażenie w tzw. szynę wielorzędową,

- liczbę modułów - najkrótsze szyny posiadają jedynie 4 moduły, lecz te najdłuższe mogą posiadać ich ponad 50. Te drugie stosowane są głównie w instalacjach o charakterze przemysłowym,

- liczbę podłączonych urządzeń - dzięki temu zainteresowani wiedzą ile urządzeń mogą podłączyć pod jedną szynę (zwykle od 3 do 15 urządzeń),

- liczbę faz - najpopularniejsze są tzw. szyny jednofazowe, które mogą stanowić doskonałe uzupełnienie jednofazowej sieci elektrycznej. Warto to dokładnie sprawdzić i nie popełnić w tej kategorii żadnego błędu,

- maksymalne znamionowe napięcie pracy - zwykle mieści się w granicach od 500 do 800 V,

znamionowy prąd ciągły - na poziomie minimalnym 32 A.

Takich czynników jest naprawdę sporo, więc opłaca się nad tym chwilę przysiąść i dokonać jedynego słusznego wyboru. Co najważniejsze dostęp do szyn prądowych jest bardzo szeroki. Dużą wagę przykłada się m.in. do renomy ich producenta.

Szyny izolowane IZ wykorzystywane są do wyłączników nadprądowych, różnicowoprądowych i rozłączników, jak rónież mostkowania zasilania lub produktów między sobą.

Rozwiń opis
Zwiń opis
Indeks: VCX-63A 1F 12X1M

Szyna Grzebieniowa TYP 1Biegun 63A 12 modułów

Cena
5,20 zł / szt.
4,23 zł bez VAT

Szyny Prądowe VCX umożliwiają zasilenie urządzeń jedno i trójfazowych, za pomocą jednej linii. 

Termin realizacji:
24h
Indeks: VCX-63A 1F 54X1M

Szyna Grzebieniowa TYP 1Biegun 63A 54 moduły

Cena
16,83 zł / szt.
13,68 zł bez VAT

Szyny Prądowe VCX umożliwiają zasilenie urządzeń jedno i trójfazowych, za pomocą jednej linii. 

Termin realizacji:
24h
Indeks: VCX-63A 3F 4X3M

Szyna Grzebieniowa TYP 3Bieguny 63A 12 modułów

Cena
15,07 zł / szt.
12,25 zł bez VAT

Szyny Prądowe VCX umożliwiają zasilenie urządzeń jedno i trójfazowych, za pomocą jednej linii. 

Termin realizacji:
24h
Indeks: VCX-63A 3F 18X3M

Szyna Grzebieniowa TYP 3Bieguny 63A 54 moduły

Cena
44,23 zł / szt.
35,96 zł bez VAT

Szyny Prądowe VCX umożliwiają zasilenie urządzeń jedno i trójfazowych, za pomocą jednej linii. 

Termin realizacji:
7 - 14 dni
Indeks: ANIRO-MMS-PB-323

Szyna łącząca do 3 wyłączników MMS-32

Cena
64,18 zł / szt.
52,18 zł bez VAT

Szyna zasilająca do wyłączników silnikowych, pozwala na równoległe zasilanie kilku wyłączników silnikowych z jednego źródła.

Termin realizacji:
24h