Filtruj

Średnica wewnętrzna d [mm]

Średnica wewnętrzna d [mm]

Średnica zewnętrzna D [mm]

Średnica zewnętrzna D [mm]

Szerokość B [mm]

Szerokość B [mm]

Zabudowa

Zabudowa

Luz

Luz

nierdzewne

nierdzewne

Producent

Producent

Czas realizacji

Czas realizacji

Cena

Cena

Łożyska baryłkowe

Łożyska baryłkowe

Łożyska baryłkowe cechami zbliżone są do łożysk kulkowych wahliwych. Mogą przenosić zdecydowanie większe obciążenia promieniowe i osiowe w obu kierunkach od łożysk wahliwych. Odporne są na błędy współosiowości oraz ugięcia wału. Tak jak łożyska wahliwe najczęściej są mocowane są za pomocą tulei łożyskowej. Stosuje je się w ekstremalnych warunkach, gdzie pozostałe łożyska toczne nesprostają wymaganiom. Zastosowanie znajdują zarówno w przemyśle jak i transporcie.

Łożyska baryłkowe, ze względu na swoją budowę, w której elementem tocznym jest baryłka, są idealnie przystosowane do łożyskowania wałów o dużych średnicach oraz gabarytach. Łatwość wykonania łożysk tego typu o olbrzymich wysokościach sprawia, że łożyska te mogą przenosić olbrzymie obciążenia, promieniowe oraz osiowe. W przypadku dwurzędowych łożysk baryłkowych, mogą one przenosić obciążenia osiowe w obu kierunkach. Łożysko baryłkowe jest łożyskiem wahliwym, jednak odchylenie nie przekracza 2 stopni.

Łożyska baryłkowe zbudowane są z dwóch pierścieni oraz baryłek, które są jednocześnie bryłami obrotowymi. Pierścienie mogą się wychylać względem siebie. Smarowanie tych łożysk nie stanowi dużego problemu, mogą być smarowane smarem lub olejem.

Łożysko baryłkowe to element z grupy łożysk tocznych o charakterystycznym, baryłkowym kształcie elementów tocznych. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje na temat budowy, zastosowania i rodzajów łożysk baryłkowych.

Łożyska baryłkowe budowa

Ten rodzaj mechanizmów najłatwiej jest przeprowadzić oglądając elementy toczne. Mają one kształt baryłek i umieszczone są w dwóch rzędach. Każde standardowe łożysko baryłkowe ma podobną budowę, czyli składa się z dwóch pierścieni, elementów tocznych i koszyka. Pierścień zewnętrzny stanowi kulistą bieżnię, po której poruszają się baryłki. Pierścień wewnętrzny zaś wyposażony jest w dwie odrębne bieżnie usytuowane skośnie w stosunku do osi łożyska.

Konstrukcja umożliwia różne sposoby montażu na wale, dlatego można spotkać się z łożyskami wyposażonymi w jedną nakrętką i wkrętami dociskowymi. Taka budowa łożyska baryłkowego daje mu unikalne właściwości, których pozbawione są inne mechanizmy toczne, np. popularne łożyska kulkowe.

Zastosowanie łożysk baryłkowych

Przenoszenie dużych obciążeń promieniowych i osiowych, nawet w dwóch kierunkach, to główna zaleta łożysk baryłkowych. Charakterystyczna dla nich jest wahliwość zapewniająca im odporność na brak współosiowości oraz małe ugięcia wału. Łożyska baryłkowe można zatem zastosować nawet w ekstremalnie ciężkich warunkach. Gałęzie przemysłu, które je powszechnie wykorzystują, to między innymi mechanika ciężka. Łożyska baryłkowe stosuje się ponadto w mechanizmach z dużymi obciążeniami, gdzie łożyska kulkowe okazują się za słabe.

Ten typ łożysk jest idealnym rozwiązaniem dla maszyn ciężkich, gdzie dochodzi do pracy z dużym obciążeniem z jednoczesną możliwą niewspółosiowością bądź odkształceniami. Mechanizmy o większych gabarytach mocuje są za pomocą tulei łożyskowe, przez to łożyska te zaliczane są do łożysk wahliwych.

Łożysko baryłkowe rodzaje

Na rynku można spotkać najczęściej typy dwurzędowe, ale niekiedy także jednorzędowe. Producenci oferują także łożyska baryłkowe do konkretnych zastosowań. Elementy te można kupić w wielu rozmiarach wg. standardów ISO. Jeśli chodzi o dalszą klasyfikację łożysk baryłkowych, to wyróżniamy łożyska otwarte, łożyska do maszyn wibracyjnych oraz łożyska uszczelnione.

Oprócz tego spotkać można łożyska toroidalne CARB, które stanowią lżejszy odpowiednik masywnych mechanizmów baryłkowych. Ich unikalna konstrukcja łączy wahliwość łożyska baryłkowego z możliwością kompensacji przemieszczenia osiowego wewnątrz łożyska, co jest charakterystyczne dla łożyska walcowego.

EBMiA oferuje pełną gamę łożysk baryłkowych, zarówno dwu jak i jednorzędowych. W ofercie sklepu znajdują się łożyska poprzeczne baryłkowe oraz łożyska wzdłużne, dzięki czemu konstruktor czy też specjalista do spraw utrzymania ruchu, nie będzie miał problemów z dobraniem właściwego łożyska. Łożyska baryłkowe stosowane są w dużych maszynach obróbczych, we wrzecionach tokarskich oraz w maszynach, gdzie wał poddawany jest dużym przeciążeniom.

Rozwiń opis
Zwiń opis
Łożyska baryłkowe
Rysunek techniczny
Aby sortować po cechach produktu kliknij w nazwę parametru.