Tuleje ślizgowe

Tuleje ślizgowe

Tuleje ślizgowe są bardzo często stosowane do mało wymagających połączeń, gdzie wymagany jest swobodny ruch wałka lub innego elementu tocznego. Tuleja ślizgowa najczęściej wykonywana jest z tworzywa, które jest tworzywem samosmarującym. Dzięki temu następuje łagodny ruch obrotowy lub w razie potrzeby ruch posuwisty, który w żaden sposób nie powoduje uszkodzenia materiału, ani tego, na którym tuleja jest osadzona, ani też wałka lub innego elementu tocznego.
 
EBMiA oferuje szeroki wybór tulei ślizgowych różnego typu i różnego wymiaru. W ofercie sklepu znajdują się tuleje z materiałów takich jak PTFE, czyli teflon, który jest materiałem bardzo dobrze przystosowanym jako materiał na tuleje ślizgowe. Cechuje się dobrym smarowaniem, wytrzymałością i efektywnością zastosowania. Innym materiałem stosowanym na tuleje ślizgowe jest POM. Jest to również tworzywo, bardzo stabilnie pracujące, które z powodzeniem wykorzystywane jest między innymi jako materiał do elementów ślizgowych.

Tuleje ślizgowe z powodzeniem mogą pracować nawet w miejscach, gdzie wymagana jest wytrzymałość łożyskowania i dobre prowadzenie wału. Dzięki temu, że tuleje wykonywane są w postaci monolitu, są bardziej odporne na brak osiowości wału, a przy tym są bardzo łatwo montowane. Obecna technologia pozwala wykorzystywać tuleje ślizgowe tam, gdzie do niedawna konieczne było łożyskowanie.

Tuleja ślizgowa to element wytwarzany z połączenia kompozytów i włókien zwijanych. Dzielą się na kilka różnych rodzajów – w zależności od zastosowania. Każdy model różni się od siebie elementami zastosowanymi do ich budowy, a także samą konstrukcją.

Tuleja ślizgowa B/E

Tuleje ślizgowe z materiału B/E to suche tuleje wytwarzane z kompozytu trójwarstwowego. Doskonale radzą sobie w przypadku ruchów obrotowych, jak również oscylacyjnych. Są niezwykle wytrzymałe na pracę z dużym obciążeniem promieniowym. Nie wymagają smarowania, a do tego są w zasadzie zupełnie bezobsługowe. Najchętniej wykorzystuje się je wtedy, gdy jest ograniczone miejsce na zabudowę.

Tuleja ślizgowa M – co warto o nich wiedzieć?

Tuleja ślizgowa z materiału M to suche tuleje ślizgowe, które również powstają z trójwarstwowego materiału kompozytowego. Stosowane są, gdy występuje ruch obrotowy, oscylacyjny, a także liniowy pod obciążeniem promieniowym. Także są bezobsługowe oraz stosowane w przypadku ograniczonego miejsca na zabudowę. Oprócz tego znajdują zastosowanie wtedy, kiedy występuje niebezpieczeństwo występowania niewspółosiowości, obciążeń krawędziowych, a także wysokiego poziomu zanieczyszczenia.

Tuleje kołnierzowe B/E

Tuleja kołnierzowa z materiału B/E to tuleje z kołnierzem zlokalizowanym po jednej stronie. Podobnie, jak poprzednie modele, te również są wykonane z trójwarstwowego materiału kompozytowego. Używa się ich przy występującym ruchu obrotowym i oscylacyjnym pod równoczesnym obciążeniem promieniowym, a także osiowym jednokierunkowym. Nie wymagaj…ą one smarowania i są całkowicie bezobsługowe.

Tuleje z włókien zwijanych FW

Tuleje te wykonywane są z materiału kompozytowego, który składa się z włókien zwijanych. Stosowane są wtedy, gdy występuje ruch obrotowy i liniowy wraz z wysokimi obciążeniami promieniowymi, a także w przypadku pojawienia się obciążenia zmiennego, udarowego albo oscylacyjnego. Znajdują również zastosowanie w sytuacjach, kiedy możliwe jest działanie wysokich obciążeń krawędziowych.

Podkładki wzdłużne

Podkładki wzdłużne tworzone są z trójwarstwowego materiału kompozytowego. Używane są przy łożyskowaniach, które zapewniają ustalenie osiowe. Nie potrzebują dodatkowego smarowania i są bezobsługowe.

Taśmy – ich budowa i zastosowanie

Taśmy wytwarzane są z trójwarstwowego materiału kompozytowego. Występują w opcji tłoczonej, giętej, ciętej, ale mogą być również dopasowywane do potrzeb konkretnej aplikacji. Stosowane są wszędzie tam, gdzie występuje suche tarcie ślizgowe.

Jeżeli potrzebna jest większa precyzja i trwałość elementów toru liniowego zalecamy zastosowanie łożysk liniowych.
Tuleje ślizgowe współpracują z precyzyjnymi wałkami liniowymi

Rozwiń opis
Zwiń opis