Noże do toczenia wewnętrznego system M

Noże do toczenia wewnętrznego

W operacji wytaczania, bądź toczenia wewnętrznego narzędzie wchodzi osiowo w przedmiot obrabiany i usuwa materiał wzdłuż wewnętrznej powierzchni, tworząc różne kształty lub powiększając istniejący otwór.

W przypadku wytaczania im głębszy otwór do obróbki, tym dłuższy musi być wytaczak. Jeśli jednak wytaczak jest zbyt długi, wystąpią wibracje, drgania. Dlatego ważne jest uwzględnienie L/D podczas ustawiania parametrów skrawania i doboru materiału chwytu.

Nomenklatura noży tokarskich składanych do toczenia wewnętrznego o systemie M jest zgodna z normą ISO. Jeśli pracujesz w warsztacie CNC z tokarkami, wiedza o tym jest koniecznością. Nazwa wygląda na skomplikowaną, ale w rzeczywistości jest bardzo łatwa do zinterpretowania.

Oznaczenia noży tokarskich składanych (potocznie oprawka-uchwyt) odczytujemy w następujący sposób:

S20R MCLNR 12

S 20 R M C L N L/R 12
Typ oprawy Średnica oprawy Długość oprawy Typ mocowania płytki Kształt płytki Kąt prowadzenia oprawki Kąt przyłożenia płytki* Kierunek oprawki Długość krawędzi skrawającej płytki

*Symbol reprezentuje kąt przyłożenia użytej wkładki. Płytka o kącie przyłożenia 0°, oznaczona symbolem N, nazywana jest wkładką ujemną. Płytka o kącie przyłożenia innym niż 0° nazywana jest płytką dodatnią. Wiele płytek tokarskich ma kąty przyłożenia oznaczone symbolami N, C i P.

Sklep EBMiA oferuje noże tokarskie składane wewnętrzne system M, mocowanie płytki skrawającej w systemie M, o negatywnym kącie przyłożenia płytki. W asortymencie posiadamy noże tokarskie składane z możliwością zamocowania wymiennych płytek skrawających o kształtach T, C, W, D, S. Oprawki noży tokarskich składanych M do wytaczania zapewniają obróbkę wykończeniowa powierzchni otworów. Wykazują się doskonałą wydajnością obróbki. Gwarantują powtarzalność położenia ostrza i brak luzu elementów mocujących

Konserwacja narzędzi

Ustalenie rutyny konserwacji narzędzi w warsztacie poprawi żywotność narzędzi podczas toczenia, zapobiegnie problemom i oszczędzi pieniądze.

Wyczyść gniazdo wkładki

Upewnij się, że gniazdo płytki jest wolne od pyłu lub wiórów powstających podczas obróbki. W razie potrzeby wyczyść gniazdo wkładki sprężonym powietrzem. Jeśli używane są wytaczaki z głowicami urabiającymi, ważne jest również sprawdzenie i oczyszczenie połączenia między głowicą a wytaczakiem podczas wymiany głowicy urabiającej.

Śruby dociskowe

Zawsze używaj klucza dynamometrycznego, aby upewnić się, że śruby są prawidłowo dokręcone. Zastosuj wystarczające smarowanie śruby, aby zapobiec zakleszczeniu się śruby. Smar należy nałożyć na gwinty śrub, jak również na powierzchnię łba śruby. Wymień zużyte lub uszkodzone śruby.

Płytki skrawające

Płytka ujemna, Płytka dodatnia – Zero różnicy? Nic bardziej mylnego!

Każdy katalog narzędzi skrawających zawiera słowa Dodatnie i Ujemne w odniesieniu do płytek i oprawek narzędziowych (jak na poniższym obrazku). Jeśli ignorujesz te małe słowa, popełniasz duży błąd. Wybierz odpowiedni typ płytki do swojego zastosowania z katalogów narzędzi skrawających. Używamy odpowiednich narzędzi tnących w kuchni, ale zazwyczaj nie zależy nam na odpowiednim narzędziu tnącym w warsztacie. Różnica między właściwym a niewłaściwym narzędziem skrawającym to różnica między wysoką a niską produktywnością, wysoką a niską jakością, wysokimi a niskimi zyskami.

Masz problem z doborem odpowiedniej oprawki tokarskiej, bądź płytki?

Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów, którzy doradzą Ci jaki nóż tokarski składany bądź płytkę skrawającą wybrać do Twoich potrzeb. Użyj czatu widocznego w prawym dolnym rogu, aby porozmawiać z jednym z naszych doradców technicznych.

Rozwiń opis
Zwiń opis