Filters
Filtruj

Ilość pozycji

Ilość pozycji

Sposób przełączania

Sposób przełączania

Prąd styków AC

Prąd styków AC

Napięcie przełączania AC

Napięcie przełączania AC

Opis na płycie czołowej

Opis na płycie czołowej

Ilość torów

Ilość torów

Wyprowadzenia / montaż

Wyprowadzenia / montaż

Otwór montażowy

Otwór montażowy

Czas realizacji

Czas realizacji

Producent

Producent

Cena

Cena

Przełączniki krzywkowe

Przełączniki krzywkowe

Przełączniki krzywkowe to akcesoria, które pozwalają albo na przełączanie trybu pracy czy też trybu związanego z działaniem maszyny, albo na stopniowe i jednocześnie stosunkowo precyzyjne sterowanie danym mechanizmem maszyny. Dzięki bezstopniowej lub też stopniowej skali przeskoku przełącznika, możliwe jest ręczne ustawienie prędkości lub też zmiana chociażby kierunku pracy za pomocą przestawienia jednego przełącznika.

Przełącznik krzywkowy jest to akcesorium, które stanowi element bardzo wielu instalacji elektrycznych. Ma prostą budowę i jest nieskomplikowany w użyciu. Wykorzystywany jest do sterowania urządzeniami podpiętymi do sieci. Jakie są najpopularniejsze rodzaje przełączników krzywkowych, jak działają i do czego się ich używa? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym opisie.

Jak działa przełącznik krzywkowy?

Przełącznik krzywkowy stosowany jest do regulacji przepływu prądu w kilku obwodach. To akcesorium składa się z: pokrętła, osi łącznika oraz komory gaszeniowej, gdzie znajdują się części łączeniowe. To one umożliwiają otwieranie i zamykanie toru prądowego. Należy zwrócić uwagę na to, że każdy tor złożony jest z dwóch nieruchomych styków, a ich pozycja zależy od ruchomej zwory. Może być zwarta lub rozwarta. Jej połączenie zależy zaś od krzywki tarczowej przymocowanej do osi łącznika.

Kiedy pokrętło zostanie obrócone, zmienia się nie tylko położenie krzywki, ale również zwory. Wtedy też tor prądowy otwiera się albo zamyka, czyli urządzenie włącza się lub wyłącza. Kluczowy jest tu fakt, że w jednym łączniku może być umieszczonych wiele krzywek ułożonych w różny sposób i umiejscowionych w różnych komorach. Co to oznacza? Otóż jedno akcesorium może być wykorzystane do sterowania kilkoma obwodami.

Do czego stosuje się przełączniki krzywkowe?

Przełączniki krzywkowe są to akcesoria o bardzo szerokim zastosowaniu. Można je wykorzystać zarówno w obwodach głównych, jak i pomocniczych. Zazwyczaj spełniają one zadanie rozłączników izolacyjnych. Używa się ich także w obwodach sterowniczych, sygnalizacyjnych, jak i pomiarowych. Łączniki krzywkowe można znaleźć również w konstrukcjach przełączników grupowych, gdzie stosowane są do połączenia rezystorów i części grzejnych. Oprócz tego nie można zapominać, że łączniki krzywkowe stosowane są jako przełączniki silnikowe do sterowania napędami 1-fazowymi oraz 3-fazowymi.

Rodzaje przełączników krzywkowych

Przełączniki krzywkowe dzieli się na trzy podstawowe rodzaje, które odróżnia od siebie liczba pozycji. Pierwsza kategoria to przełączniki krzywkowe typu 0-1-2-3, w których wygaszanie torów prądowych umieszczone jest na początku. Następną grupę stanowią przełączniki krzywkowe typu 1-0-2 o funkcji wygaszania umieszczonej centralnie. Trzecia kategoria to przełączniki krzywkowe 0-1-3, które mają budowę odróżniającą się od dwóch poprzednich typów. Stosowane są do stopniowania mocy urządzeń elektrycznych.

Jak podłącza się przełącznik krzywkowy?

Przełączniki krzywkowe podłącza się w naprawdę prosty sposób – nie powinno to zając więcej niż kilka minut. Pierwszym krokiem jest zablokowanie odpowiednich przewodów instalacyjnych w złączach łącznika. Następnie konieczne jest zweryfikowanie, czy dany łącznik będzie pasował w konkretnym miejscu. Należy mieć na uwadze fakt, że przełączniki krzywkowe w obudowie można użyć w miejscach odsłoniętych, tymczasem przełączniki krzywkowe bez obudowy stosuje się do mocowania na panelach sterowniczy oraz na pulpitach.

Rozwiń opis
Zwiń opis
Aby sortować po cechach produktu kliknij w nazwę parametru.